Ile trwa lot samolotem na Majorkę? Jak dojechać na lotnisko? Majorka, największa wyspa Balearów, każdego roku przyciąga rzesze turystów spragnionych słońca, wypoczynku i rozrywki. Sprawdźmy, w jaki sposób najlepiej dostać się na wyspę i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
Potrzebne dokumenty.
Mieszkańcy Unii Europejskiej korzystają z prawa do swobodnego podróżowania w jej granicach. W związku z powyższym obywatele polscy wybierający się na Majorkę na okres do 90 dni, niezależnie od celu wizyty, potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu (dzieci posiadać muszą własny dokument, do przekroczenia granicy nie wystarcza już wpis w paszporcie rodzica).
Skąd lecieć i ile trwa lot na Majorkę?
Na Majorkę można dostać się na kilka sposobów, zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym z nich jest bezpośrednie połączenie lotnicze. W okresie letnim turyści wybierać mogą pomiędzy połączeniami tanich linii lotniczych (w sezonie lato 2013 wyloty z Warszawy, Poznania i Krakowa) oraz lotami czarterowymi oferowanymi przez większość biur podróży (w sezonie lato 2013 wyloty z Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi, Poznania, Wrocławia). Mieszkańcy zachodniej Polski chętnie korzystają z lotów czarterowych niemieckich biur podróży (np. z wylotem z Berlina czy Drezna). Majorka jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych wśród naszych zachodnich sąsiadów, stąd ilość połączeń lotniczych jest bardzo duża.
Czas bezpośredniego lotu z Polski czy Niemiec na Majorkę to około 3 godziny.
W okresie poza sezonem letnim dotarcie na Majorkę jest nieco trudniejsze - nie ma bezpośredniego lotu z Polski, skorzystać można np. z przelotu rejsowego do Madrytu, a stamtąd przelotu lokalnego na wyspę.
Na pokładzie samolotów typu „low cost” catering jest dodatkowo płatny, w większości czarterów również. Decydując się na przelot tanimi liniami pamiętać należy, iż w podstawową cenę biletu wliczony jest wyłącznie bagaż podręczny, a przewóz bagażu rejestrowego jest dodatkowo płatny. Do obowiązków podróżnych korzystających z lotu czarterowego należy potwierdzenie w biurze podróży, w którym zakupiło się bilet, godziny odlotu (na dwa dni przed planowanym wylotem).
Lotnisko na Majorce.
Lotnisko na Majorce (Aeropuerto Internacional de Son Sant Joan, kod IATA: PMI) należy do największych lotnisk w Hiszpanii, obsługuje ono kilkadziesiąt linii lotniczych, każdego roku przylatuje tu ponad 21 milionów turystów (w okresie letnim samoloty startują i lądują tu średnio co 2 minuty).
Port lotniczy składa się z 4 terminali, oznaczonych literami A, B, C i D, ich łączna przepustowość wynosi 25 milionów pasażerów rocznie. Turyści mają do dyspozycji liczne punkty gastronomiczne i handlowe, oddział banku i poczty, bankomaty i kantory, punkty informacyjne, wypożyczalnie samochodów oraz kilka parkingów mogących w sumie pomieścić 5 tysięcy samochodów. Dodatkowo przed terminalem znajduje się duży parking publiczny. Lotnisko posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz dla matek z dziećmi. Podróżnych obowiązują standardowe procedury odprawy i bezpieczeństwa.
Jak dojechać na lotnisko na Majorce?
Lotnisko położone jest w południowo-zachodniej części wyspy, w odległości około 8 km na wschód od jej stolicy, miejscowości Palma de Mallorca. Z racji na umiejscowienie lotniska tuż przy autostradzie (trasa Ma-19, Autovia de Levante), dojazd do stolicy i innych miejscowości jest szybki i wygodny. Przed terminalem znajduje się postój taksówek, koszt dojazdu do Palmy to około 15 Euro (podróż trwa około 15 minut). Skorzystać można również z połączenia autobusowego, autobusy do stolicy kursują od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych, a koszt przejazdu to 2 Euro (przystanek znajduje się przed halą check-in, podróż trwa około pół godziny).
Wymiana waluty.
Walutą obowiązującą na Majorce jest euro, wymiany pieniędzy należy dokonać jeszcze przed wylotem, w Polsce. Bez problemu można korzystać na miejscu z bankomatów oraz dokonywać płatności kartami kredytowymi.
Co trzeba wiedzieć lecąc na Majorkę?
Językiem urzędowym na Majorce jest język hiszpański, w miejscach turystycznych nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim czy niemieckim.
Na Majorce nie występują zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne, nie istnieje więc obowiązek szczepień ochronnych, nie ma również specjalnych zaleceń zdrowotnych związanych z przebywaniem na wyspie. Podróżni opłacający składki NFZ i posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), mają w Hiszpanii dostęp do publicznej opieki medycznej w podstawowym zakresie. Pamiętać należy, iż karta EKUZ nie jest honorowana w prywatnych placówkach medycznych, koszt prywatnej wizyty oscyluje w granicach 40 - 100 Euro.
piea | nietop, obejrzałam Twoje fotki z Majorki; bardzo fajna wycieczka, krótka ale intensywna i sporo udało sie Wam zobaczyc w tak krótkim czasie. Super. Wrzuć te fotki tutaj na Travelmaniaków, pleeeeease... |
nietop | Super sprawa! Własnie wróciłem z weekendowego pobytu w Can Pastilla.Zdjęcia na: http://pokazywarka.pl/majorkanietop1/ |