Ile trwa lot samolotem na Gran Canarię? Jak dojechać na lotnisko? Gran Canaria jest jedną z wysp w archipelagu Wysp Kanaryjskich. To idealne miejsce na wakacje dla wielbicieli słońca, zabawy, wypoczynku i dobrego jedzenia. Podpowiadamy, jak najlepiej dostać się na Gran Canarię i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
Potrzebne dokumenty.
Obywatele Polscy podróżujący na Gran Canarię korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na okres do 90 dni (niezależnie od jego celu) na Wyspy Kanaryjskie (podobnie jak do pozostałej części Hiszpanii) jest ważny paszport lub dowód osobisty. Dzieci posiadać muszą własny dokument (paszport lub dowód osobisty), do podróżowania poza granicę kraju nie wystarcza już bowiem wpis w paszporcie rodzica.
Skąd lecieć i ile trwa lot z Polski na Gran Canarię?
Na Gran Canarię najszybciej i najwygodniej, a więc lotem bezpośrednim, dotrzeć można lotem czarterowym. Takie połączenia znajdują się w ofercie kilku polskich biur podróży. Aktualnie do wyboru są loty z Warszawy, Katowic lub Poznania. Czas lotu to około 5,5 godziny. Mieszkańcy zachodniej Polski chętnie korzystają z wylotów z Berlina, oferowanych przez niemieckie biura podróży. Korzystając z lotu czarterowego upewnić się należy, czy na pokładzie samolotu serwowany jest catering, pamiętać należy również o obowiązku potwierdzenia godzin lotu na dwa dni przed planowanym wylotem.
Na Gran Canarii piękna pogoda trwa przez cały rok, a więc loty czarterowe na tę wyspę odbywają się od stycznia do grudnia. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie uda się dostać biletu na bezpośredni lot czarterowy, do wyboru jest kilka innych opcji. Jedną z nich jest czarter na którąś z sąsiednich wysp (najczęściej na Teneryfę), a następnie przelot lokalny na Gran Canarię. Lot z Polski na Teneryfę także zajmuje około 5,5 godziny, przelot z Teneryfy na Gran Canarię trwa około pół godziny, loty te obsługiwane są przez linie lotnicze Binter Canarias. Kolejna możliwość to lot rejsowy z Polski do Madrytu (około 4 godziny) i z Madrytu na Gran Canarię (około 3 godziny). Mankamentem takiego rozwiązania jest nie tylko cena, ale i zazwyczaj kilkugodzinny czas oczekiwania na przesiadkę, co mocno wydłuża czas podróży.
Lotnisko na Gran Canarii.
Lotnisko na Gran Canarii (Aeropuerto de Gran Canaria, kod IATA: LPA) powstało w 1930 roku, jest ono regularnie modernizowane, w 1991 roku rozbudowano terminal pasażerski, obsługuje ono ponad 30 linii lotniczych. Jest to jeden z największych portów lotniczych w Hiszpanii, rocznie przylatuje tu ponad 10 milionów osób. Ruch pasażerski odbywa się tu przez cały rok, jednak jego największe natężenie przypada na miesiące od czerwca do września. Terminal złożony jest z trzech sektorów: sektor A przeznaczony jest dla lotów w ramach Unii Europejskiej, sektor B dla lotów międzynarodowych poza Unię, a sektor C służy do lotów na pozostałe wyspy Kanaryjskie. Na lotnisku znajdują się sklepy wolnocłowe, lokale gastronomiczne, oddziały banków oraz wypożyczalnie samochodów. Podróżnych obowiązują standardowe procedury bezpieczeństwa i odprawy.
Jak dojechać na lotnisko na Gran Canarii?
Lotnisko położone jest około 18 km od centrum stolicy wyspy - miejscowości Las Palmas i około 25 km od głównych miejscowości wypoczynkowych. Znajduje się ono przy głównej drodze na wyspie (trasa GC1). Droga z lotniska do centrum stolicy zajmuje około 30 - 40 minut, dostać się tam autobusem, koszt przejazdu z lotniska do Las Palmas to około 2,5-3 euro. Podróż do kurortów wypoczynkowych kosztuje nieco więcej, przykładowo, bilet z lotniska do Maspalomas to około 4 euro, do Playa de Ingles około 3,5 euro. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z taksówki, postój znajduje się tuż przy lotnisku, na zewnątrz hali przylotów. Orientacyjny koszt przejazdu taksówką z lotniska do Las Palmas to około 20-25 euro.
Wymiana waluty.
Walutą obowiązującą na Gran Canarii, podobnie jak w całej Hiszpanii jest euro, wymiany pieniędzy należy dokonać jeszcze przed wylotem, w Polsce. Na miejscu bez problemu można korzystać z bankomatów i dokonywać płatności kartami kredytowymi.
Co trzeba wiedzieć lecąc na Gran Canarię?
Językiem urzędowym na Gran Canarii jest język hiszpański, w miejscach turystycznych nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim, niemieckim, czy coraz częściej rosyjskim.
Wybierając się na Gran Canarię, podobnie jak do innych części Hiszpanii, nie ma obowiązku szczepień ochronnych, nie ma również specjalnych zaleceń zdrowotnych i sanitarnych. Osoby, które opłacają składki na NFZ, mają w Hiszpanii prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia (aby z niej skorzystać należy przedstawić zaświadczenie o ubezpieczeniu - kartę EKUZ).
Korzystając z przelotów czarterowych pamiętać należy o tym, że limit bagażu nadawanego ustalany jest przez przewoźnika. Jego waga zazwyczaj waha się od 15 do 20 kg na osobę, w zależności od tego, z którym biurem podróżujemy. Zawsze przed wylotem należy upewnić się jak ciężki bagaż można zabrać, aby uniknąć na lotnisku przykrej niespodzianki w postaci obowiązkowej dopłaty za nadbagaż.
Gran Canaria, podobnie jak inne wyspy archipelagu, jest świetnym miejscem na zakupy. Wyspy Kanaryjskie bowiem, mimo, iż należą do Unii Celnej, to nie podlegają unijnemu ustawodawstwu dotyczącemu ujednolicenia podatków. Oznacza to, że nie ma zastosowania podatek VAT.
Brak komentarzy. |