Do konkursu na siedem Nowych Cudów Natury zgłoszono 440 miejsc z całego świata. Polska Organizacja Turystyczna poza Mazurami, zgłosiła także Pustynię Błędowską i Puszczę Białowieską. Ta pierwsza odpadła z rywalizacji na początku 2009 roku, kilka miesięcy później - w półfinale, odpadła Białowieża. W walce zostały natomiast Mazury, które dotrwały do finału.
Czternastu finalistówDo ścisłego finału, poza Mazurami, dotarły:
- Amazonka (rzeka w Ameryce Południowej),
- wyspa Bu Tinah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich,
- Morze Martwe (słone jezioro bezodpływowe położone w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izrael i Jordanii),
- Wielka Rafa Koralowa (największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii),
- zatoka Halong w północnej części Wietnamu,
- wodospad Iguazu położony na granicy Argentyny i Brazylii,
- grota Jeita w Libanie,
- wyspa Jeju w Korei Południowej,
- Kilimanjaro (najwyższy szczyt Afryki leżący w Tanzanii przy pograniczu z Kenią),
- Komodo (wyspa w Indonezji w archipelagu Małe Wyspy Sundajskie),
- podziemna rzeka Puerto Princesa (Park Narodowy Podziemnej rzeki Puerto Princesa położony około 50 km na północ od miasta Puerto Princesa na Filipinach),
- rezerwat Sundarbans (największy las mangrowy na świecie),
- Góra Stołowa w RPA (góra znajdująca się w północnej części łańcucha górskiego południowego krańca Przylądka Dobrej Nadziei).
Siedmiu wspaniałychW ostatecznej rozgrywce Mazury nie zakwalifikowały się do pierwszej siódemki. Nowymi Cudami Natury zostały: Amazonka, zatoka Halong, wodospad Iguazu, wyspa Jeju, Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i Góra Stołowa.
Wygrane przegrane MazuryPo ogłoszeniu wyników burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska stwierdziła, że wprawdzie Mazury nie stały się jednym z siedmiu Nowych Cudów Natury, to i tak wygrały. Dzięki konkursowi znowu zyskały na popularności. Samo zaś wejście do czternastki najpiękniejszych miejsc na świecie to wielka rzecz.