Są na ziemi miejsca, gdzie ludzie nie potrzebują parasolek ani płaszczy przeciwdeszczowych, a domy dachów to miejsca, na których od kilku albo nawet kilkunastu lat nie pojawił się deszcz - najsuchsze miejsca na świecie. Gdzie się znajdują?
Obszary, gdzie najrzadziej pojawia się deszcz to oczywiście pustynie. Są to zarazem najsuchsze miejsca na ziemi. Możemy zaliczyć do nich pustynię Atakama, Saharę czy Gobi. Inne suche miejsca to: Dolina Śmierci w Stanach Zjednoczonych i Suche Doliny na Antarktydzie. Niewielu turystów wybiera takie ekstremalne miejsca jako cel podróży, a szkoda, bo widoki są tam bezcenne. Na pewno wybierając najsuchsze miejsca na ziemi trzeba liczyć się z tym, iż komfort czy warunki takiej wycieczki nie są pięciogwiazdkowe. Odpowiednie przygotowanie to podstawa. Dowiedzmy się zatem czegoś więcej na temat tych niezwykłych miejsc.
Pustynia Atakama
Znajduje się w Ameryce Południowej w północnej części Chile, w obrębie dwóch prowincji - Norte Chico i Norte Grande. Jest tu bardzo sucho, a góry dodatkowo nie pozwalają na napływ wilgotnego powietrza z Amazonii, zimny prąd z kolei blokuje napływ deszczowych chmur z wybrzeża. Obszar ten jak na pustynię jest dosyć zimny. Średnia temperatura Atakamy to 0 - 25 stopni Celsjusza. Nie rosną tu nawet kaktusy. Turyści, którzy planują dłuższy pobyt w tym miejscu, muszą liczyć się z takimi skutkami jak wysuszone włosy czy łamiące paznokcie. Plusem jest natomiast fakt, iż powietrze jest sterylne, a zatem nie trzeba obawiać się chorób. Pustynia nie kojarzy się z deszczem ani wodą, jednak na tym obszarze wodę można znaleźć. Gdzie? Po erze zlodowacenia pozostały słone jeziora. Wraz z minerałami z lodowca Andów woda tworzyła zawiesinę. W wysokich partiach gór można ponadto znaleźć śnieg. Jeśli chodzi o opady, to są to małe ilości, bowiem nawet poniżej 50 mm rocznie. Istnieją nawet tereny - środek Atakamy - gdzie nigdy nie odnotowano deszczu. Obszar jest dosyć mglisty w wyniku nacierania na siebie powietrza ciepłego, wilgotnego i chłodnego. Pustynia jest bogata w surowce mineralne takie jak saletra. Dawniej, kiedy warunki na Atakamie były bardziej sprzyjające można było znaleźć więcej żyjących ludzi niż obecnie. Dziś zamieszkane obszary to jedynie obrzeża pustyni.
Sahara
Położona jest w Afryce i jest największą pustynią na Ziemi. Rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego po Morze Czerwone ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego. Można ją znaleźć na terenie takich państw jak: Maroko, Algieria, Tunezja, Libia, Egipt, Sahara Zachodnia, Mauretania, Mali, Niger, Czad i Sudan. Temperatura na tym obszarze dochodzi nawet do 50 stopni Celsjusza. Rocznie jest tu ok. kilkadziesiąt mm opadów, które najczęściej występują w północnej części pustyni. Wielu z nas pustynia kojarzy się przede wszystkim z piaskiem, jednak piasek to zaledwie 20 procent Sahary, reszta terenu to pustynia kamienista, żwirowa i skalista. Na jej terenie mimo trudnych warunków do życia można znaleźć takie rośliny jak oliwki, oleandry, tamaryszek, piskajcie, akacje. Potrafią one przetrwać na tych terenach dzięki oszczędnej gospodarce wody i ochronie przed wysokimi temperaturami. Żadnej z nich nie znajdziemy w środkowej części pustyni. Ponadto będąc tam można spotkać zwierzęta m.in. antylopy, skoczki, osły afrykańskie, gazele, skorpiony czy koziorożce nubijskie. Jeśli chodzi o człowieka, to na terenie Sahary mieszka ok. 4 mln. ludzi. Głównie są to nomadowie, prowadzący koczowniczy tryb życia.
Goszcząc w jednym z 11 państw, na obszarze których jest Sahara warto wybrać się na jednodniową wycieczkę w to miejsce. Lokalne biura podróży proponują wędrówki w karawanie nawet wraz z przebytą nocą na pustyni. Atrakcją są przejażdżki na wielbłądach i quadach, posiłki przy ognisku, tańce berbyjskie czy zjazdy na nartach z wydm.
Pustynia Gobi
To druga największa pustynia świata. Znajduje się na Terenie południowej Mongolii i północnych Chin. Rozciąga się od gór Tienszan po Wielki Chingan oraz od gór Nan Shan i Yin Shan po góry Chentej. Ponadto odgrodzona jest górami Ałtajj i Wyżyna Tybetańską. Pustynię tworzą pustynie i półpustynie żwirowo - kamieniste, górzyste i wyżynne oraz stepy. Latem można się tu spodziewać temperatury sięgającej 40 stopni Celsjusza, zimą jednak spada nawet do - 40 stopni. Opady w tym miejscu wahają się od 50 do 200 mm rocznie. Obszar ten wciąż się rozrasta. To wielki kłopot władz i naukowców. Spowodowane jest to niestety działaniem człowieka - wycinaniem drzew czy powiększaniem pastwisk. Niegdyś na terenie tym żyły póżnokredytowe dinozaury i pierwotne ssaki. Obecnie można tu spotkać panterę śnieżną czy baktriana. Turystów fascynują tu przede wszystkim ogromne wydmy i płaskowyże. To obszar zazwyczaj wyludniony, jednak ci nieliczni mieszkańcy potrafią zorganizować ciekawe wyprawy. Biura podróży proponują m.in. przelot na pustynię, wizytę u mongolskiej rodziny, wyprawę na słynne cmentarzysko dinozaurów w Bayan Zag, przejażdżkę na wielbłądzie, próbowanie tradycyjnych dań (wielbłądzie sery, mleko) cyz wycieczkę do romantycznego Wąwozu Orłów.
Dolina Śmierci
Znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Jest to obszar depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Otacza ją pasmo górskie Panamint oraz Amargosa. Jest tu sucho, a opady nie przekraczają 50 mm. rocznie. Rzeki są tu okresowe, a jezioro słone Badwater posiada niezwykłą faunę. Obszar ten jest najgorętszym miejscem na ziemi, a najniżej położony punkt znajduje się na wysokości 86 m poniżej poziomu morza. Przerażająca nazwa tego miejsca pochodzi od pierwszych białych osadników, których większość niestety zmarła przemierzając to miejsce. Tylko nielicznym udało się przeżyć. Dzisiejszy turyści nie muszą się tego obawiać podróżując w klimatyzowanym samochodzie. Atrakcjami turystycznymi są niewątpliwie ruchome wydmy (piasek jest tu rozgrzany do 100 stopni Celsjusza, dlatego można poparzyć sobie stopy). Warto ponadto zobaczyć czarne skały gór Marble Canyon z tajemniczymi rysunkami prehistorycznymi. W Stovepipe Wells Village zakupimy pamiątki i zobaczymy Mozaikowy Kanion. Najlepiej zwiedzać ten obszar wiosną.
Suche Doliny
Znajdziemy je na Antarktydzie i chociaż wydawać mogłoby się, że to tereny pokryte lodem, to znajdują się tu trzy suche doliny: Dolina Taylora, Dolina Wrighta i Dolina Wiktorii. Roczna suma opadów to ok. 25 mm. Kiedy zdarzą się opady śniegu jest on skutecznie wywiewany przez wiatr i stopiony przez słońce. W sumie opady deszczu jako krople wody nie spadły tu od 2 mln. lat. Teren ten właściwie pozbawiony jest roślinności. Są tu natomiast słone jeziora, z których największe to Vanda. Suchość wywołują przede wszystkim suche wiatry. Naukowcy traktują ten teren jako poligon doświadczalny przed wyprawami i podbojem Marsa. Dlaczego? Uważają, że tereny te są podobne do Czerwonej Planety.
Najsuchsze miejsca w Polsce
Być może wielu czytelników zdziwi się, ale w Polsce również znajdziemy pustynię. Jest to pustynia Błędowska, która oczywiście nie dorównuje Saharze czy Atakamie, niemniej jednak jest nasza. Rozciąga się od Błędowa po gminę Klucze i jest największym obszarem w Polsce lotnych piasków. Jeśli chodzi o najsuchsze rejony w Polsce to można wymienić Kujawy, Wielkopolskę czy Nizinę Mazowiecką. Jednak miejscem najbardziej pozbawionym deszczu są Słubice, gdzie rekord opadów wyniósł 333 mm rocznie. Być może nie możemy pochwalić się wielkimi pustyniami czy regionami, gdzie deszcz jest świętem, jednak polski turysta z pewnością powinien zwiedzić chociażby pustynię Błędowską.
Najsuchsze miejsca na świcie są ciekawymi i pięknymi rejonami, nie wszyscy jednak zapewne zdecydują się na wycieczkę w te obszary. Najpopularniejszym suchym miejscem podróży jest Sahara. Być może wynika to z faktu, iż właśnie w to miejsce wiele biur podróży proponuje jedno bądź nawet pięciodniowe wycieczki z wieloma atrakcjami. Z pewnością takie wycieczki pamięta się do końca życia i są oryginalnym spędzeniem czasu.
Brak komentarzy. |