To, o czym można powiedzieć, że jest największe lub najstarsze od zawsze intrygowało i ciekawiło. Zagorzałych kolekcjonerów wszelkich „naj” zapraszamy do największego kościoła gotyckiego na świecie jakim jest Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli.
Katedra jest nie tylko monumentalna, ale również niezwykła. Kryje w sobie zakamarki z prawdziwymi perełkami takimi, jak gigantyczna monstrancja na kołach czy arabska Girarda.
Genialny architekt
Architekt Alonso Martinem rysując w 1401 r. plan gotyckiej katedry powiedział: „będzie tak ogromna, że ci, co ją zobaczą ukończoną, wezmą nas za szaleńców”. Architekt się nie mylił. Katedra jest ogromna, a udało się ją zbudować w zaledwie sto lat. Niedawno wykonane badania potwierdziły, że pod względem przestrzennym wyprzedza ona Bazylikę św. Piotra w Rzymie oraz Katedrę św. Pawła w Londynie uważane z największe świątynie chrześcijańskie w Europie.
Z racji, że za wzór i podstawę do stworzenia projektu katedry posłużył wielki meczet Almohadów (116 m długości i 76 szerokości) w katedrze do dziś możemy zobaczyć pozostałości z czasów arabskich. Z meczetu zachowała się m.in. podkowiasta Puerta del Perdon (Brama Przebaczenia) - obecne wyjście ze świątyni prowadzące na równie wiekowe Patio de los Naranjos (Dziedziniec Drzewek Pomarańczowych).
Gigantyczny Ołtarz
Największy na świecie ołtarz zobaczymy w Capilla Mayor (Kaplicy Głównej). Ma on 20 m wysokości oraz 13 m szerokości. Wykonany został z drewna orzechowca, modrzewia i kasztanowca w formie tryptyku zwieńczonego baldachimem, wzmocnionego poprzeczną belką. Wewnątrz znajduje się 45 grup figur drewnianych - w centralnej częśći przedstawiają one sceny z życia Marii i Jezusa, na skrzydłach bocznych natomiast sceny z biblijnej historii stworzenia świata.
Kaplica Królewska
Uwagę z pewnością przykuje również Capilla Real (Kaplica Królewska), poświęcona zdobywcy Sewilli - Ferdynandowi III. Kaplica zbudowana jest na planie kwadratu, przykryta kasetonową kopułą. Centralne miejsce zajmują szczątki Ferdynanda złożone w srebrnym relikwiarzu z XVIII wieku. W środkowej niszy znajduje się wykonana z drewna modrzewia figura Niepokalanej Dziewicy bogato ozdobiona klejnotami. Jej głowa i ręce mogą się poruszać dzięki wbudowanemu mechanizmowi.
Giralda
Ten jeden z najwspanialszych gotyckich kościołów na świecie powstał w latach 1402-1506 na miejscu dawnego meczetu. Już z daleka daje się zauważyć 97-metrowa wieża, pozwalająca bezbłędnie zlokalizować świątynię. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że w niczym nie przypomina ona znanych nam z innych gotyckich kościołów wież. I nic dziwnego, gdyż jest to pozostawiony z dawnej budowli minaret - Giralda, wkomponowana w bryłę kościoła i wykorzystywana jako dzwonnica.
Budowa Giraldy rozpoczęła się za panowania dynastii Almohadów w 1184 i trwała 12 lat. Początkowo wieża pełniła funkcję minaretu przy meczecie, który powstał zaraz po tym jak ukończono budowę Giraldy.
Ciekawostką jest, że jako budulec do wieży wykorzystano elementy pochodzące z rozbiórki budowli w starożytnym rzymskim mieście Italica. We wnętrzu Giraldy nie ma schodów. Nie znaczy to wcale, że nie można wejść na górę. Pochylnia, wykorzystana jako alternatywa dla schodów pozwalała nie tylko wejść, ale przede wszystkim wjechać na wieżę konno. Korzystał z tego muezin, który ze szczytu minaretu wygłaszał adhan czyli wezwanie na modlitwę. Prócz funkcji sakralnych, wieża pełniła także rolę obserwatorium.
Na szczycie Giraldy początkowo znajdowała się miedziana kula, która runęła w trakcie trzęsienia ziemi w XIV wieku. Chrześcijanie zastąpili ją krzyżem oraz dzwonem. Dwieście lat później Giraldę przebudowano, wzbogacając ją o czterokondygnacyjną dzwonnicę i balkony.
Wówczas też na szczycie ustawiono brązowy posąg symbolizujący Wiarę, mający 4 m wysokości. Z racji, że znajduje się on na wiatrowskazie i obraca się przy pomocy podmuchów wiatru, początkowo nazywano go Giraldą czyli „wiatrowskazem. Z czasem jednak nazwę Giralda przejęła sama wieża, a figurkę zaczęto nazywać Giraldillo. Mimo renesansowej przebudowy, Giralda uznawana jest za jeden z najważniejszych zabytków świata islamskiego.
Bliźniaczo podobne
Jabir - projektant Giraldy ma w swoim dorobku jeszcze kilka podobnych arcydzieł w Maroku, np. wieżę meczetu Kutubijja w Marrakeszu (będącej wzorem dla Giraldy sewilskiej) oraz Wieży Hassana w Rabacie. Budowle, w których dostrzec można wyraźne podobieństwo do wieży w Sewilli, nazywa się Giraldillas.
W 1987 zarówno Katedrę, jak i przylegająca do niej Giraldę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
kangur | No nie wiem...podczas naszej wycieczki do Andaluzji tez powiedziano nam, ze Sewilska katedra jest trzecia co do wielkosci na swiecia katedra ale, jednoczesnie, najwiekszym kosciolem gotyckim na swiecie...nie bede dyskutowal w sprawach w ktorych sie nie znam...ale co by nie bylo zgadzam sie z Mikusem - wrazenie robi niezapomniane... :) |
piea | sewilskiej Katedry jeszcze nie widziałam niestety na własne oczy!(mam nadzieję to zmienić wkrótce...), ale albo tytuł artykułu jest nietrafiony, albo autor coś pomylił. Na początku tegoż artykułu jest mowa, że dotąd myslano, że największą światynią jest bazylika św Piotra w Rzymie! i londyńska Katedra św Pawła! Ok, ale od kiedy rzymska Bazylika jest w stylu gotyckim??!! Przeciez to włoski renesans! , a londyńska- to znowu raczej barok! Węc cos pomieszano chyba w tytule artykułu z tymi stylami w architekturze! . |
Mikus | Katedra w Sewilli to jeden z najpiekniejszych kosciolow jakie widzielismy. Zrobila na nas niezapomniane wrazenie... |