Jakie pamiątki warto przywieźć z wakacji, co kupić na Sycylii? W każdym popularnym i atrakcyjnym turystycznie miejscu powitają nas liczne kramy i sklepiki z pamiątkami, nie inaczej jest we włoskiej Sycylii. Sprawdźmy więc, jakie pamiątki warto przywieźć z wakacji w Sycylii.
Sycylia jest miejscem wyjątkowym i ciekawym, zarówno jeżeli chodzi o krajobraz, jak i kulturę, historię, gastronomię, styl życia i atmosferę. Z takiego miejsca trzeba koniecznie przywieźć sobie fajną pamiątkę, coś co będzie nam przypominać o wyjątkowym charakterze tej wyspy. Podobnie jak inne regiony Włoch, Sycylia ma swoje prodotti tipici i pamiątki, które będziemy mogli umieścić w domu na honorowym miejscu lub po prostu zjeść ze smakiem.
Zanim przejdziemy do listy pamiątek warto wspomnieć o Trinakrii, charakterystycznym symbolu widniejącym na fladze Sycylii, w wielu innych miejscach publicznych oraz oczywiście na licznych pamiątkach. Trinakria przedstawia głowę meduzy z trzema jednakowymi nogami. Nogi mają symbolizować szczęście i pomyślność, mówi się także, że reprezentują trójkątny kształt wyspy lub trzy morza opływające Sycylię (Śródziemne, Jońskie i Tyrreńskie). Trinakria to także starożytna nazwa Sycylii - według Homera Odyseusz miał dopłynąć na wyspę Trinakrię, którą identyfikuje się z Sycylią.
Ceramika - talerze, figurki, ozdoby, filiżanki, wazoniki, ozdobne płytki są typowymi pamiątkami z Sycylii. Wyrób ceramiki ma na wyspie wielowiekową tradycję. Już pierwsi mieszkańcy wytwarzali proste gliniane naczynia. Technikę z czasem udoskonalono, a kolejni kolonizatorzy (Grecy, Rzymianie) zaznaczyli swoje wpływy. Centrum sycylijskiej ceramiki, to miasteczko Caltagirone, gdzie nadal kultywuje się tradycyjne, ręczne metody produkcji i zdobienia. W małych sklepikach i warsztatach można nie tylko zrobić zakupy, ale i podpatrzeć jak pracują tutejsi rzemieślnicy. Całe Caltagirone jest udekorowane wyrobami z ceramiki. Wykonane są z niej tabliczki informacyjne, ozdoby na domach, balkonach, balustradach, płytki ceramiczne pokrywają fasady i podłogi kościołów. Największą atrakcją są jednak schody św. Maryi Górskiej (Santa Maria del Monte), prowadzące do kościoła o tej samej nazwie. Mają 142 stopnie, 50 metrów wysokości, zostały wykonane ze skały wulkanicznej na początku XVII wieku według projektu królewskiego architekta imieniem Giuseppe Giacalone. W 1954 roku postanowiono je ozdobić płytkami ceramicznymi. Każdy stopień jest inny i stanowi małe dzieło sztuki. Całość robi naprawdę imponujące wrażenie, zwłaszcza podczas święta patrona miasteczka, św. Jakuba, gdy każdy stopień jest oświetlony małymi lampkami. Ceramikę można oczywiście kupić na całej wyspie. Ceny zależą od wielkości i jakości wykonania, każdy znajdzie jednak coś na swoją kieszeń. Najczęściej spotykane kolory wzorów to: żółty, niebieski, zielony, czarny i biały.
Lawa - wybór pamiątek z lawy jest naprawdę szeroki. Możemy kupić kawałki lawy, figurki, ozdoby, biżuterię, butelki z winem oblane lawą. Sprzedawane są nie tylko na Etnie, ale w prawie każdym miasteczku turystycznym.
Marionetki - kolorowe, wykonane z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Sycylijski teatr lalek narodził się na przełomie XIX i XX wieku. Głównymi postaciami byli w nim paladynowie władcy Franków, Karola Wielkiego. Tematyka przedstawień obracała się wokół scen z eposów rycerskich (Orland Szalony, Pieśń o Rolandzie, Jerozolima Wyzwolona), żywotów świętych, baśni. Teatr marionetek stanowił typową rozrywkę ludową. Istnieją dwa typy marionetek. Pierwszy wykonywany w Palermo: figury są lekkie, mają ruchome kończyny, trudno nimi manewrować. Lalki wykonane metodą stosowaną w Katanii są większe, mają sztywne kończyny za to łatwiej je prowadzić. Lalki można kupić na licznych stoiskach z pamiątkami. W Palermo, Katanii, Syrakuzach i Caltagirone znajdują się muzea marionetek sycylijskich oraz działają teatry marionetkowe.
Coppola - czapka z daszkiem, uszyta tradycyjnie z tweedu. Wzorem dla coppoli było nakrycie głowy noszone przez Anglików, którzy na początku XIX wieku stacjonowali na Sycylii. Używali jej głównie ludzie z niższych klas, ponieważ kosztowała niedrogo i dobrze chroniła przed silnym sycylijskim słońcem. Uważa się, że coppola to typowe nakrycie głowy członków mafii. Nie jest to jednak do końca prawda. Określenia coppola mafia używała wobec prostych ludzi, którzy nie mieszali się w jej interesy i posłusznie zgadzali się na jej rządy. W XX wieku coppolę odkryli projektanci i dzięki temu stała się ona modnym sycylijskim gadżetem.
Alkohole
Marsala - najbardziej znane wino sycylijskie. Występuje w odmianie wytrawnej, półwytrawnej lub słodkiej. Marsala należy do win wzmacnianych, czyli takich, do których w procesie produkcji dodaje się innego alkoholu. Według tradycji w 1773 roku na wyspę przybył Anglik, John Woodhouse, któremu bardzo posmakowało wino z Marsali. Postanowił wysłać dość dużą ilość tego trunku do ojczyzny i aby je lepiej zakonserwować dodał do beczek odrobinę brandy. Produkcja Marsali rozwinęła się w XIX wieku, potem zainteresowanie nią spadło i stała się zwykłym winem stołowym. Od lat 80. XX wieku zaczęła powracać do dawnego prestiżu. W tym momencie istnieje wiele odmian Marsali. Można ją klasyfikować nie tylko ze względu na zawartość cukru, ale także barwę i długość leżakowania.
Fuoco dell’Etna - bardzo mocny (70%) owocowy likier o czerwonej barwie, jeden ze sztandarowych produktów sycylijskich. Zawartość alkoholu ma symbolizować moc Etny, a kolor nawiązuje do koloru lawy. Można go zdegustować podczas wycieczki na Etnę, a kupić właściwie wszędzie.
Miody - pistacjowe, eukaliptusowe, migdałowe, pomarańczowe, morelowe. Najlepsze moody znajdziemy w okolicach Etny, możemy je degustować i kupić podczas wycieczki na wulkan.
Słodycze
Herbatniki: pistacjowe, cytrynowe, z sezamem, lukrem - doskonałe jako przekąska lub deser. Do charakterystycznych słodyczy należą Biscotti di Monreale w kształcie litery „S”, pokryte lukrem. Cannolli Siciliani, czyli kruche ciasto zawinięte w rulon i wypełnione serem ricotta to najbardziej znane sycylijskie słodycze. Początkowo przyrządzano je w okresie karnawału, dziś można je oczywiście jeść przez cały rok. Wersja podstawowa zawiera ser, wersje rozszerzone owoce kandyzowane, kawałki czekolady, pistacji lub orzechów.
Brak komentarzy. |