Zwiedzanie Sycylii w praktyce, podpowiadamy co warto zobaczyć. Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego, co roku odwiedzaną przez tysiące turystów, coraz częściej z Polski. Zobaczmy więc co warto zwiedzić na Sycylii, opisywane miejsca możemy zobaczyć na własną rękę, znajedziemy je także w ofercie wycieczek fakultatywnych oferowanych przez biura podróży.
Etna - nie można być na Sycylii i nie odwiedzić jej symbolu, najaktywniejszego w Europie wulkanu Etna. Jego wysokość wynosi ok. 3340 m n.p.m. (zmienia się na skutek erupcji), obwód u podnóża 145 km, oprócz krateru głównego Etna ma również kratery boczne. Autokarem możemy dotrzeć do połowy wysokości wulkanu (1800 m), potem musimy się przesiąść na kolejkę linową, a na końcu na Jeepa, aby w końcu dotrzeć na wysokość 3000 m. Jeżeli nie zdecydujemy się na dotarcie na szczyt możemy podziwiać widok Etny z wysokości 1800 metrów, zobaczyć wygasłe kratery, kupić pamiątki oraz spróbować lokalnych alkoholi: miodów o różnych smakach i Fuoco Dell’Etna - bardzo mocnego (70%) likieru owocowego, którego czerwona barwa symbolizuje lawę a zawartość alkoholu moc wulkanu.
Wybierając się na Etnę trzeba zabrać ze sobą wygodne buty, najlepiej takie, które będzie można potem wyrzucić, ponieważ wszechobecny pył wulkaniczny szybko niszczy obuwie. Na szczycie wieje chłodny wiatr, wiec warto mieć ze sobą cieplejszą bluzę.
Wyspy Liparyjskie - położone na północ od Sycylii wyspy pochodzenia wulkanicznego. Najbardziej znane Stromboli i Vulcano to de facto nadal aktywne wulkany. Inna nazwa archipelagu to wyspy Eolskie, ponieważ według mitologii greckiej mieszkał na nich bóg Eol. W jednej z jaskiń miał on więzić ośmiu bogów wiatrów, których wypuszczał tylko na rozkaz Zeusa. W przeszłości miały znaczenie obronne, źródłem zamożności były złoża minerałów, przede wszystkim obsydianu. Najpierw skolonizowali je grecy, potem zdobyli Kartagińczycy, a następnie rzymianie. W III wieku p.n.e. wyspy straciły na znaczeniu, przez lata pełniły funkcję więzienia dla skazańców, Mussolini wysyłał tu podobno swoich przeciwników politycznych.
Dziś wyspy są atrakcją turystyczną, do najczęściej odwiedzanych należą: Lipari, Volcano, Stromboli. Wyspa Vulcano jest znajduje się najbliżej brzegów Sycylii. Ze stożka wulkanicznego położonego na wysokości 385 m n.p.m. wciąż wydobywają się gazy. Są one bogate w związki siarki, dlatego ziemia wokół krateru ma żółty kolor. Atrakcją wyspy jest jeziorko z błota siarkowego, które ma właściwości lecznicze oraz plaża z piaskiem wulkanicznym. Wyspa Lipari jest największą i najważniejszą wyspą archipelagu. W miasteczku Lipari można zwiedzić cytadelę oraz barokową katedrę. Największą atrakcją są łaźnie z wodą termalną (temperatura osiąga 70 stopni), która leczy bóle stawów, reumatyzm i choroby skóry. Na wyspie wydobywa się pumeks, którego jakość należy do najwyższych na świecie. Ten, kto chciałby zaobserwować regularne małe erupcje wulkanu musi koniecznie wybrać się na Stromboli. Wyspa to czynny wulkan co kilkanaście minut wyrzucający w górę gazy, popioły, bomby wulkaniczne (kawałki lawy, które mogą eksplodować w czasie lotu na skutek rozprężenia gazów) i lapille (odłamki skał i zastygłej lawy charakterystycznie skręcone przez ruch obrotowy podczas spadania). Nad powierzchnią wody widoczny jest tylko czubek całego wulkanu (924 metry), reszta znajduje się w morzu (2300 m). Ze względu na żyzne gleby na Stromboli znakomicie udaje się uprawa winorośli. Na Wyspy Liparyjskie warto się wybrać, bo jest to po prostu piękne miejsce, dostarczające niesamowitych wrażeń, pozwalające na relaks i wypoczynek.
Taormina - uważana jest za najpiękniejsze miasto Sycylii, leży w połowie drogi między Katanią a Mesyną. Największą atrakcją są niewątpliwie pozostałości antycznego teatru (Teatro Greco), mógł on pomieścić ponad 5 tysięcy osób, położony jest na wzgórzu z pięknym widokiem na miasto. Do dziś odbywają się tu koncerty, przedstawienia operowe i teatralne, ceremonia wręczenia nagród festiwalu filmowego, który od 1960 roku jest organizowany w Taorminie.
W katedrze znajduje się bizantyjska ikona przedstawiająca Matkę Boską. Według legendy przynieśli ją tam aniołowie. Naprawdę została znaleziona w jednej ze ścian, gdzie umieszczono ją dla ochrony przed zniszczeniem w razie wojny.
Bardzo piękna jest też barokowa fontanna znajdująca się na placu przed katedrą. Inne ciekawe miejsca to: Palazzo Corvaja, muzeum archeologiczne, Odeon (teatr z czasów rzymskich), park publiczny z typowymi śródziemnomorskimi roślinami. Taormina jest znana ze swej urody, wychwalanej przez pisarzy i poetów, niestety jest też miejscem dość drogim.
Palermo - stolica Sycylii. Koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Normanów (Palazzo dei Normani), który w przeszłości był rezydencją królów sycylijskich, a dziś jest siedzibą parlamentu. Wewnątrz znajduje się Capella Palatina, kaplica zbudowana przez króla Rogera II, z pięknymi arabsko-bizantyjskimi mozaikami. Mozaika ozdabiająca sklepienie jest wykonana ze złota i przedstawia Chrystusa Pantokratora.
Warto zajrzeć też do kościołów: katedry, kościoła Santa Caterina, san Giovanni Etemiti, San Domenico oraz obejrzeć budynek opery (Teatro Massimo). Będąc w Palermo trzeba wybrać się do pobliskiego miasteczka Monreale, gdzie w obrębie Klasztoru Benedyktynów znajduje się Romańska katedra udekorowana mozaikami przedstawiającymi sceny za Starego i Nowego Testamentu. Wykonano je na przełomie XII i XIII wieku, a ich łączna powierzchnia wynosi 6340 m2.
Agrigento - znajduje się tam Dolina Świątyń, stanowisko archeologiczne, na którym odkryto grupę antycznych greckich świątyń. Największa i najlepiej zachowana jest Świątynia Zgody, poza tym możemy zobaczyć ruiny świątyń poświęconych Zeusowi, Demeter i Persefonie, Herkulesowi i Asklepiosowi. Dolina Świątyń jest wpisana na Listę UNESCO.
Syrakuzy - pierwsza grecka kolonia na Sycylii. Mieszkali tam między innymi: Archimedes, Teokryt, papież Stefan IV, filozof Epicharm. Centralnym punktem miasta jest wyspa Ortigia z barokową katedrą zbudowaną na miejscu dawnej świątyni Ateny i źródełkiem zwanym „źródłem Arteuzy”. Kolejną atrakcją jest „ucho Dionizosa”, grota w kształcie ucha, wykuta przez niewolników i więźniów, mająca niezwykłe właściwości akustyczne. Legenda podaje, że tyran Dionizos kazał ją wykuć, aby móc podsłuchiwać więźniów politycznych. W Syrakuzach mając więcej czasu można zobaczyć także ruiny antycznego rzymskiego teatru, zamek obronny Castello Manice, muzeum archeologiczne, fragmenty murów obronnych. Syrakuzy są miastem wpisanym na listę UNESCO.
Brak komentarzy. |