Samolot jest najszybszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu. Dzięki lataniu możemy przemieszczać się do wakacyjnych kurortów oddalonych o tysiące kilometrów w zaledwie kilka godzin. Co trzeba wiedzieć przed podróżą i jak się do niej przygotować?
Ubiór
Pierwsza zasada dotycząca naszego stroju brzmi: ma być wygodny. Nie zakładajmy rzeczy, które nas uciskają, duszą i krępują ruchy. W samolocie jest klimatyzacja, dlatego pamiętajmy, żeby nawet latem mieć ze sobą lekki sweterek. Najlepszym zestawem będą dżinsy lub inne spodnie (nie obcisłe), koszula lub t-shirt, coś do okrycia oraz wygodne, lekkie i zakryte buty. Osoby mające problemy z krążeniem, mogą założyć specjalistyczne pończochy przepisane przez flebologa, czyli lekarza specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu chorób żył.
Bagaż
Przed każdym lotem należy sprawdzić dostępny limit bagażu głównego (nadawanego w check-in podczas odprawy) i bagażu podręcznego (zabieranego ze sobą na pokład). Informacje te są dostępne w ogólnych warunkach przewozu każdego przewoźnika. Najlepiej zweryfikować je na stronie internetowej.
Przepisy unijne pozwalają nam w bagażu podręcznym przewozić płyny w pojemnikach nie większych niż 100 ml o łącznej objętości nie większej niż 1 l. To oznacza, że nie możemy zabrać ze sobą do kabiny większości kosmetyków: szamponów, żeli pod prysznic, kremów do opalania itd. Mniejsze pojemności musimy mieć w przezroczystej torebce lub kosmetyczce. Wyjątek stanowią zakupy na strefie wolnocłowej zapakowane przez sprzedawcę w odpowiedni sposób.
Do bagażu podręcznego warto zabrać krem do rąk i mgiełkę do twarzy (pamiętając o maksymalnej pojemności 100ml), pomadkę nawilżającą do ust, chusteczki do mycia/dezynfekowania rąk, książkę oraz komplet bielizny i podstawowe rzeczy, które przydadzą nam się po wylądowaniu w sytuacji, gdy zaginie bagaż główny. Przy sobie mamy zawsze dokumenty, pieniądze, sprzęt elektroniczny, biżuterię i przedmioty wartościowe.
Odprawa i dokumenty
Na lotnisku trzeba stawić się zawsze odpowiednio wcześnie, uwzględniając kolejki do odprawy i nieprzewidziane sytuacje. Najpierw podchodzimy do odprawy biletowo-bagażowej. Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport w przypadku rejsów w strefie schengen, paszport w przypadku rejsów w strefie non-schengen). Bilety występują obecnie najczęściej w formie elektronicznej, co oznacza, że system komputerowy znajdzie nas po nazwisku i numerze pesel. Warto jednak mieć przy sobie nr rezerwacji, potwierdzenie zakupu biletu lub voucher z biura podróży. Część linii lotniczych umożliwia nam też odprawę przez Internet.
Po odprawie biletowej i nadaniu bagażu, udajemy się do odprawy bezpieczeństwa. Jeśli jesteśmy nałogowymi palaczami, warto upewnić się czy znajdziemy tam strefę dla palących. W przeciwnym razie, ostatnią możliwość zapalenia mamy właśnie teraz. Część lotnisk wyposażona jest jednak w specjalne pomieszczenia dla palących również po odprawie bezpieczeństwa.
Przechodząc przez bramki stosujemy się do poleceń obsługi, wyciągamy komputer i płyny z bagażu podręcznego oraz metalowe przedmioty (monety, klucze) z kieszeni, zdejmujemy pasek. Po przejściu sprawdzamy numer gate’u, pod który musimy się udać na boarding. Godzina będzie podana na karcie pokładowej. Zazwyczaj jest to 25 minut przed startem samolotu.
Catering na pokładzie
Na większości rejsów czarterowych i w niektórych samolotach rejsowych catering jest odpłatny. Warto mieć przy sobie pieniądze, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość zapłacenia kartą. Zazwyczaj możemy kupić kanapki, słone i słodkie przekąski, ciepłe i zimne napoje a na dłuższych rejsach również ciepłe posiłki. Część linii lotniczych oferuje swoim pasażerom bezpłatne posiłki i napoje, lub same napoje. Ofertę na wybranych trasach przelotu można sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika lub zapytać w biurze podróży.
Należy pić dużą ilość wody - co najmniej jedną szklankę na godzinę rejsu - oraz unikać spożywania alkoholu. W samolocie panuje niskie ciśnienie atmosferyczne i suche powietrze. Dodatkowo stres i zmęczenie związane z podróżą zmniejszają naszą tolerancję na napoje alkoholowe. Jeden kieliszek wódki może mieć w powietrzu taki skutek jak cztery kieliszki wypite na ziemi.
Nakazy i zakazy
Przebywając na statku powietrznym podlegamy pod prawo kraju, gdzie zarejestrowany jest przewoźnik lotniczy. Należy stosować się do wszystkich wytycznych personelu lotniczego. Obowiązuje bezwzględny zakaz picia własnego alkoholu i palenia papierosów, niezależnie od linii, którą lecimy. Pamiętajmy, że wszystkie procedury zostały wymyślone ze względów bezpieczeństwa. Za ich łamanie grożą nam sankcje: mandat, aresztowanie na lotnisku docelowym a nawet pokrycie kosztów lądowania awaryjnego. Nie zapominajmy też, że nie podróżujemy sami, więc niech nasze zachowanie nie zakłóca lotu innym pasażerom.
Załoga
Personel pokładowy i lotniczy dba o to, żebyśmy bezpiecznie i komfortowo dolecieli do wakacyjnej destynacji. Samolot jest ich drugim domem, bo spędzają tam więcej czasu niż wszyscy pasażerowie razem wzięci. Dokładnie wiedzą, co mają robić. Zaufajmy im. Jeśli mamy choroby przewlekłe, które mogą wpłynąć na nasz stan zdrowia podczas lotu, zgłośmy to. Jeśli boimy się latać, nie upijajmy się do nieprzytomności, tylko powiedzmy o naszym lęku stewardesie. Słuchajmy tego, co do nas mówią, bądźmy mili. Pamiętajmy, że w sytuacji awaryjnej, to od nich zależy nasze życie.
Po zakończonym rejsie
Nie wstawajmy zanim samolot się nie zatrzyma a sygnalizacja „zapiąć pasy” jest wciąż włączona. To dalej dla naszego bezpieczeństwa. Zdążymy sięgnąć po nasz bagaż (pamiętajmy o nim). Zamiast klaskać przy przyziemieniu, uśmiechnijmy się i powiedzmy załodze przed wyjściem, że to był bardzo miły lot.
Jak mawiał Leonardo da Vinci: „Kto raz spróbuje latania, będzie już zawsze chodził z oczami wpatrzonymi w niebo”. Czy my pokochamy podróże samolotem? Jest tylko jeden sposób, żeby się dowiedzieć.
Brak komentarzy. |