Dzięki stronie flightradar24.com wszyscy miłośnicy lotnictwa mogą podglądać przemieszczające się w przestworzach samoloty. Dużą popularność serwisu lotniczego wykorzystali twórcy strony marinetraffic.com, za pośrednictwem której można podglądać jednostki pływające.
Tłok na morzu
Serwis marinetraffic.com nie jest tak popularny, jak jego lotniczy brat, jednak ma swoje chwile chwały. Po katastrofie Costa Concrodii u wybrzeży Włoch, chętnym do podejrzenia pozycji statku było tak wielu, że serwery najzwyczajniej w świecie nie dały rady. Późniejsze informacje o problemach technicznych innych jednostek także przyciągały rzesze chętnych do podejrzenia ich lokalizacji.
Marinetraffic.com jest bardzo sprawnym, przejrzystym portalem. Po lewej stronie znajduje się menu, dzięki któremu możemy przyglądać się konkretnemu, wybranemu przez siebie akwenowi, bądź portowi. Jeśli chcemy natomiast śledzić kurs wybranej jednostki wystarczy wpisać jej nazwę i voila!
Niezdecydowani bądź początkujący podglądacze mogą obserwować wszystkie jednostki, jakie aktualnie przemieszczają się po morzach i oceanach, bądź wybrać zakres, który ich interesuje. A wybór jest szeroki - za pośrednictwem strony można oglądać statki pasażerskie (i te są najchętniej podglądane), statki transportowe, tankowce, szybkie promy, holowniki, jachty, łodzie wędkarskie i wszystkie statki aktualnie zakotwiczone w portach. Z wiadomych przyczyn nie ma możliwości podglądania jednostek wojskowych.
Dla głodnych wiedzy
Portal oprócz swoich funkcji typowo poglądowych jest również świetnym źródłem informacji o najróżniejszych rodzajach jednostek pływających. Po przybliżeniu danego akwenu, widzimy konkretne jednostki aktualnie na nim przebywające. Na każdą z nich można kliknąć, dzięki czemu wyświetlą się jej nazwa, bandera, parametry techniczne, cel podróży oraz zdjęcie. Dzięki rozbudowanemu menu można zaznaczyć chęć podglądania kursu danej jednostki i podglądać ją aż do portu docelowego.
Marinetraffic.com jest w dużej mierze tworzony dzięki swoim fanom. Każdy może dodać zdjęcie danej jednostki rozbudowując galerię bądź nowe informacje, tworząc tym samym swoistą morską encyklopedię.
Polskie akcenty
Polacy szturmowali portal przy okazji problemów Daru Młodzieży. Zainteresowanie statkiem było tak duże, zaś obserwatorom tak spodobała się koncepcja portalu, że polska jednostka w pewnym momencie miała najbardziej rozbudowaną galerię zdjęć oraz opis ze wszystkich sklasyfikowanych statków.
Instynkt podglądacza
Marinetraffic.com pewnie nigdy nie dorówna popularnością flightradar24.com. Człowiek opanował morze już parę tysięcy lat temu, natomiast loty są stosunkowo młodym i wciąż nie tak popularnym wynalazkiem. Warto jednak zajrzeć do morskiego Big Brothera i odprowadzić do portu parę jednostek, choćby Pogorię, która wraz z grupą zdolnej, polskiej młodzieży wyruszyła 25. Września w kolejny rejs.
piea | bardzo fajne stronki! można sobie popatrzeć ileż tego żelastwa fruwa i pływa po tym świecie! |