Sri Lanka, kiedyś nazywana była Cejlonem, jest wyspą w kształcie łzy, położoną w północnej części Oceanu Indyjskiego.
Oddalona jest zaledwie o 48 km od półwyspu Indyjskiego, rozciąga się z północy na południe na odległość 435 km, natomiast w najszerszym miejscu mierzy 225 km. Od zachodu wyspę oblewają wody Zatoki Arabskiej, od wschodu - wody Zatoki Bengalskiej. Od południa jest tylko ocean, a najbliższym lądem jest Antarktyda.
W centrum części południowej wznosi się masyw górski ze szczytami Pidurutalagala (2524 m n.p.m.), Kirigalpotta (2394 m n.p.m.), Adam’s Peak (2243 m n.p.m.). Masyw górski otacza z południa na północ centralny płaskowyż. We wszystkich kierunkach od płaskowyżu rozciągają się rozległe równiny nadmorskie. Największą rzeką Sri Lanki jest Mahaweli zwana Gangą, która osiąga długość 331 km i wpływa do Zatoki Bengalskiej.
Sri Lanka jest typowo tropikalnym krajem. Mimo niewielkich rozmiarów, klimat wyspy jest zróżnicowany. Niziny części południowej znajdują się pod wpływem gorącego i wilgotnego klimatu okołorównikowego. W środkowej oraz północnej części płaskowyżu centralnego zaznaczają się wpływy bardziej suchego klimatu. Słoneczne, ciepłe dni są tu regułą, nawet w czasie pory deszczowej. Średnie temperatury powietrza wahają się od 33oC na wybrzeżach do 10oC w centrum kraju. Woda morska natomiast nagrzana jest do 30oC.
Demokratyczno Socjalistyczna Republika Sri Lanki jest suwerennym państwem. Odzyskała niepodległość w 1948 r., a forma dzisiejsza została wprowadzona w 1978 r. Władza legislacyjna jest sprawowana przez Parlament, natomiast władza wykonawcza przez Prezydenta wybieranego co 6 lat.
Na Sri Lance od wielu lat trwa konflikt polityczny na tle etnicznym. Jednak od roku 1996, kiedy rozpoczęły się rokowania pokojowe, rząd Sri Lanki zapewnia, że turyści mogą się czuć bezpieczni. Obecnie Sri Lanka otwiera się na turystykę i w tej chwili można bezpiecznie podróżować po całej wyspie, odwiedzając tereny, które jeszcze nie tak dawno były niedostępne.
Sri Lanka jest głównie krajem rolniczym. Dominującym zbiorem jest ryż, dzięki któremu państwo jest niemal samowystarczalne. Herbata, kauczuk, kokos stanowią również ważne zbiory rolnicze. Sri Lanka jest głównym eksporterem klejnotów i kamieni półszlachetnych. Ważną rolę na Sri Lance pełni także turystyka.
Sri Lanka jest bardzo zieloną wyspą, pełną bujnej roślinności i egzotycznych zwierząt, będących pod szczególną ochroną. Naturalną szatę roślinną Sri Lanki stanowią lasy tropikalne i monsunowe z cennymi gatunkami drzew (m.in. hebanowcem i drzewem atłasowym). Przy ujściach rzek występują również lasy namorzynowe. Palmy kokosowe, drzewa bananowe, rododendrony, kwitnące na czerwono przydrożne drzewa płomienne, pola ryżowe i herbaciane, lilie, orchidee, tropikalne owoce - wszystko to tworzy niezapomniane wrażenie.
Sri Lanka - wczasy i wycieczki objazdowe to idealny pomysł (aby odwiedzić biuro podróży) i zwiedzić ten wspaniały kraj.
Pierwsze wzmianki o Sri Lance pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to buddyzm zapoczątkował rewolucję kulturalną. Fala przemian przyniosła okres znaczony niezwykłymi osiągnięciami. Zmienił się model życia – znaczenia nabrała sztuka, powstawały świątynie, klasztory, posągi, budowano ogromne sztuczne zbiorniki wodne i systemy irygacyjne. Prawie 25 wieków później buddyzm wciąż zachował.
swą pierwotną postać. Jego doktryna pokoju i tolerancji oddziałuje na ziemię i zamieszkujących ją ludzi. Podróżując po Sri Lance można natknąć się na świątynie buddyjskie lub dahaby, hinduskie kowile, chrześcijańskie kościoły czy meczety.
Brak komentarzy. |