Co zwiedzić w Rydze? Zwiedzanie Rygi w praktyce. Ryga, jako jedno z najpiękniejszych nadbałtyckich miast, co roku przyciąga rzesze turystów. Jeżeli planujesz wizytę w stolicy Łotwy, podpowiadamy co szczególnie warto zobaczyć.
Stare Miasto.
Ryga należy do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, trasy turystycznej obejmującej 34 miasta w siedmiu krajach wokół Morza Bałtyckiego, szczycące się ceglaną architekturą gotycką. Włączenie jej do trasy było jak najbardziej uzasadnione - godnych uwagi zabytków tam nie brakuje. Starówka w Rydze niewątpliwie należy do najpiękniejszych w krajach nadbałtyckich.
Wjeżdżając do centrum przez most kamienny zwiedzanie rozpocząć można od Placu Ratuszowego, na środku którego znajduje się pomnik patrona Rygi - Rolanda, mający symbolizować moc średniowiecznego miasta i bezpieczeństwo handlu. Za pomnikiem mieści się jeden z najbardziej znanych budynków miasta - Dom Bractwa Czarnogłowych, a obok nawiązująca do niego fasadą kamienica Schwaba. Po przeciwnej stronie placu znajduje się ratusz. Nowoczesnym akcentem Placu Ratuszowego jest podłużny, czarny budynek mieszczący Muzeum Okupacji, przed którym stoi pomnik Czerwonych Strzelców Łotewskich.
Jednym z najciekawszych zabytków stolicy Łotwy jest kościół Św. Piotra, którego początki datuje się na rok 1209. Zbudowany został on w stylu romańskim, później przebudowano go na modłę gotycką. Na jego wieży, na wysokości 72 metrów, znajduje się punkt widokowy z którego można podziwiać panoramę miasta. We wnętrzu kościoła szczególnie godne uwagi są liczne epitafia i tablice pamiątkowe oraz barokowy grobowiec, zwany Grobem Niebieskiej Gwardii. W pobliżu kościoła postawiono rzeźbę przedstawiającą legendarnych muzykantów z Bremy, czyli osła, psa, kota i koguta, według tradycji pogłaskanie któregoś ze zwierząt przynosi szczęście. Rzeźbę umieszczono tu w celu uczczenia partnerstwa miast - Rygi i Bremy.
Kolejny interesujący obiekt sakralny to Kościół Św. Jana, należący do najstarszych budynków Rygi. Tuż obok mieści się dziedziniec Św. Jana, otoczony gotyckimi budowlami. Na ulicy Rzeźniczej znajdziemy również charakterystyczny żółty budynek z wysokim kominem czyli Konwent Eckego. Kawałek dalej położony jest dawny Kościół Św. Jerzego, uznawany za najstarszy murowany dom w Rydze. Nie można też zapomnieć o gotyckim Kościele Św. Jakuba, którego dzwon według legendy bije zawsze, gdy w jego pobliżu przechodzi niewierna żona.
Do najbardziej charakterystycznych budynków miasta należy Kocia Kamienica, z dwiema symetrycznymi wieżyczkami ozdobionymi przez figury kotów, w pozycjach sugerujących załatwianie potrzeb fizjologicznych.
Zwiedzając starówkę nie sposób pominąć Placu Katedralnego z mieszczącą się na nim olbrzymią Katedrą Najświętszej Marii Panny. Najstarsze fragmenty katedry reprezentują styl romański, w pozostałej części budynku przeważa gotyk, ale doszukać się tu można również elementów stylu barokowego (górna część 140 - metrowej wieży), neogotyckiego (portal) oraz art nouveau (przedsionek). We wnętrzu katedry znajduje się ciekawy ołtarz z 1641 roku oraz wspaniałe organy.
Niedaleko katedry położona jest Giełda Ryska, stylem nawiązująca do XV - wiecznych włoskich pałaców renesansowych.
Kolejny interesujący zabytek to zlokalizowany na Placu Zamkowym XIV-wieczny Zamek Ryski, na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany, obecnie pełniący funkcję siedziby Prezydenta Łotwy. W Zamku znajduje się również Muzeum Historii Łotwy, Muzeum Sztuki Zagranicznej oraz Muzeum Literatury i Sztuki. Opuszczając Plac Zamkowy ulicą Małą Zamkową dojść można do sąsiadujących ze sobą średniowiecznych kamieniczek nazywanych „trzema braćmi”, nazwanych tak ze względu na podobieństwo do budynków z Tallina, noszących nazwę „trzech sióstr”. Obecnie we wnętrzu „braci” mieści się Muzeum Architektury Łotwy.
Ciekawym miejscem jest Brama Szwedzka, jedyna zachowana brama miejska, stanowiąca część tzw. domu architekta. Za Bramą znajduje się zrekonstruowany w 1987 roku odcinek średniowiecznego muru obronnego wraz z obronną Wieżą Ramera. 70 metrów dalej wyrasta Baszta Prochowa, będąca jedynym całkowicie zachowanym elementem średniowiecznych fortyfikacji. Baszta jest potężna, ma 26 metrów wysokości, jej promień to 19,8 metra, a w jej wnętrzu ulokowano Muzeum Wojny.
Kolejnym godnym zobaczenia miejscem jest Plac Liwski i zlokalizowane na nim zabytkowe kamienice Gildii - Mała Gildia z charakterystyczną, dekoracyjną wieżą oraz Wielka Gildia, będąca przez wiele stuleci siedzibą kupieckiej Gildii Dziewicy Marii. Obecnie mieści się tu Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Cytadela i bulwary.
Na północ od starówki i zamku znajduje się miejsce nazywane Cytadelą, w przeszłości stanowiące niezależną od innych umocnień rozległą twierdzę. Obecnie Cytadela przyciąga głównie zielenią - znajdziemy tu najstarszy w Rydze park - Ogród Viestursa oraz Park Kronwaldsa, w przeszłości nazywany Ogrodem Strzeleckim. W jego obrębie mieści się Teatr Narodowy, znajdujący się na początku bulwarów. Stare miasto otoczone jest przez zespół bulwarów nad Dźwiną, stanowiący jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej. W budynkach w stylu art nouveau swoje siedziby ma wiele ambasad, do najciekawszych z nich zaliczana jest ambasada Francji, będąca dziełem Janisa Baumanisa. Za najpiękniejszą ulicę tej części miasta uznawana jest ulica Alberta, po której obu stronach stoją wspaniałe, bogate zdobione kamienice. Zielonym sercem bulwarów jest park Esplanada, w którym zasadzono około 90 gatunków drzew. Pośrodku parku znajduje się duży prawosławny sobór katedralny Narodzenia Chrystusa.
Nowoczesna Ryga.
Ryga ma również inne oblicze - to nowoczesne miasto, nad którym góruje najwyższa w Europie wieża telewizyjna, o wysokości 368,5 metrów. Duże wrażenie na przyjezdnych robi wiszący most nad Dźwiną, zaliczany do największych tego typu mostów w Europie. Znajdziemy tu również akcent dobrze znany Polakom - ryski Pałac Kultury i Nauki do złudzenia przypomina jego bliźniaczy budynek z Warszawy.
Brak komentarzy. |