Ryga - największe miasto i stolica Łotwy. Jednocześnie Ryga stanowi największe miasto republik nadbałtyckich. Pierwsze osady rybackie w tym miejscu powstały najprawdopodobniej już w II w. Do XII w. była niewiele znaczącą osadą. W XII w. odkryli ją kupcy niemieccy. Za początek istnienia miasta uznaje się rok 1201, kiedy to nastąpiła chrystianizacja tutejszych ziem i kiedy na terenie miasta powstał pierwszy chrześcijański kościół.
Położenie Rygi u brzegów rzeki i Bałtyku umożliwiło jej rozwój. Po wybudowaniu portu, stała się ważnym ośrodkiem na szlakach handlowych. Na przełomie XIV i XV w. miasto było jedną z silniejszych potęg gospodarczych i militarnych ówczesnej Europy. Od końca XVI w. obszar Inflant znalazł się w zasięgu Polski, następnie Ryga została zajęta przez Szwedów i stała się największym miastem w Królestwie Szwedzkim.
Od 1700 r. Ryga stała się częścią imperium rosyjskiego. Okres okupacji rosyjskiej zaowocował umocnieniem świadomości narodowościowej Łotyszy, a także rozwojem przemysłu. Ryga stała się trzecim ośrodkiem przemysłowym w imperium rosyjskim. Był to także okres intensywnej rusyfikacji.
W latach 1918-1940 Ryga po raz pierwszy stała się stolicą niepodległej wówczas Łotwy. W 1940 r. do Rygi wkroczyły wojska rosyjskie niszcząc znaczną część miasta. Łotwa została włączona do ZSRR. Od 1991 r. Ryga ponownie pełni funkcję stolicy wolnej Łotwy.
Ryga szczyci się ładną Starówką. Jej zwiedzanie warto zacząć od najstarszej świątyni chrześcijańskiej w Rydze - Kościoła św. Piotra. Wzniesiono go w 1209 r. w stylu romańskim. Następnie przekształcono go w kościół gotycki. Jego wieża góruje nad centrum miasta, dzięki czemu może Stanowic doskonały punkt orientacyjny.
Kolejnym, wartym odwiedzenia kościołem jest Kościół św. Jana. Jego historia sięga XIII w., kiedy to istniejąca tu posiadłość kościelna została przekazana zakonowi dominikańskiemu. Dzięki rozbudowie Kościół stał się jedną z ładniejszych świątyni na terenie Rygi. Za bramą dawnego klasztoru znajduje się Plac Jana, gdzie można podziwiać pozostałości po murach obronnych miasta.
Warte odwiedzenia są również zabytkowe kamienice Gildii. Niegdyś mieściła się tutaj siedziba Wielkiej Gildii. Budynek ten wzniesiono w XIV w. Obecnie mieści się tu siedziba Filharmonii Łotewskiej. Po drugiej stronie ulicy znajdziemy również XIV-wieczną kamienicę Małej Gildii. Ciekawymi kamienicami są Dom Wagi i Dom Bractwa Czarnogłowych, a także kompleks kolorowych kamieniczek nazywany „Trzej Bracia”.
Centralną część miasta stanowi Plac Katedralny. Obok placu wznosi się potężna ceglana Katedra Najświętszej Marii Panny. Jest ona uważana za najwyższą tego typu budowlę w krajach nadbałtyckich. Wzniesiona została w XIII w. początkowo w stylu romańskim, następnie jej budowę kontynuowano w stylu gotyckim. Przez wieki rozbudowywano świątynię, cegłę zamieniono też na kamienne bloki. Wychodząc z kościoła trafimy na Pomnik pisarza i filozofa, Johanna Gottfrieda von Herdera.
Nad brzegami rzeki góruje Zamek Ryski. Wybudowano go na przestrzeni wieków XIV, XV i XVI. Początkowo był siedzibą Krzyżaków, a w XVIII w. pełnił funkcję urzędu guberni. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości Zamek stał się siedzibą prezydenta. Obecnie mieści się tu także m.in. Muzeum Historyczne oraz Muzeum Sztuki Obcej.
Będąc w Rydze warto także zwiedzić Mury Obronne z Bramą Szwedzką i Basztą Prochową. Oprócz wyżej wymienionych zabytków Ryga posiada także szeroki zbiór secesyjnych i neobarokowych, charakterystycznych kamienic.