Udajpur bez wątpienia zasługuje na tytuł najbardziej romantycznego miasta Radżastanu. Z racji położenia określa się go również mianem „miasto jezior”, „miasto wschodu słońca” lub „Wenecja Wschodu”. Fantastyczny kompleks pałacowy, imponujące świątynie, wiekowe havele, a do tego pełne urokliwych zakątków uliczki. Pobyt w Udajpurze pozostaje na długo w pamięci.
Uliczne pokusy
Urok Udajpuru nie polega tylko na zgromadzonych w nim zabytkach. To przede wszystkim charakterystyczna zabudowa i położenie pośród czterech jezior wpływają na specyficzny „klimat” miasta. Centrum miasta wyznacza świątynia Dźagdiś - największa w mieście. Wieczorem, od godz. 19:00 do 22:00 słychać dochodzące z wnętrza modły i dźwięk bębnów. Z placu u podnóża świątyni odchodzą ulice i uliczki, wzdłuż których rozlokowane są liczne hotele, restauracje, kawiarnie, sklepy i zabytkowe havele. To doskonała lokalizacja dla osób, które lubią celebrować wieczorny posiłek w pięknym miejscu. Wiele restauracji jest bowiem położonych na dachach budynków. Aromatem świeżo pieczonych ciast i parzonej na modłę włoską kawy przyciągają też liczne kawiarnie i piekarnie. Trudno też nie zaopatrzyć się tu w indyjskie pamiątki. Małe sklepiki prześcigają się w ofercie w większości wytwarzanego na miejscu artystycznego rzemiosła.
Kontakt z kulturą
Najbardziej znaną rezydencją jest położona niemal przy samym jeziorze na Gangaur Ghat Bagore-ki-Haveli. Zbudowana w XVIII w. przez mewarskiego premiera została odrestaurowana (cały czas trwają prace na dziedzińcu) i obecnie pełni funkcje muzeum oraz centrum kulturalnego. W jednej z części znajduje się wystawa kukiełek, które można zakupić u miejscowego artysty. Warto też przyjść na odbywający się codziennie o 19:00 spektakl, w czasie którego prezentowane są tańce z różnych regionów. Na wystawie prezentowany jest także największy na świecie turban.
Pałacowe zakamarki
Tutejszy monumentalny 300-letni kompleks pałacowy jest największym w całym Radżasthanie. Rozciągając się na długości niemal 250 m wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Pichola, widoczny jest z niemal każdego punktu obserwacyjnego w mieście. Okazale prezentuje się już z łodzi w czasie rejsu po największym z jezior. Budowę rozpoczął maharana Udaj Singh II (założyciel miasta), ale pałac był potem rozbudowywany przez kolejnych władców. Stąd takie nagromadzenie komnat, balkonów, wież i kopuł na jednym obszarze. Główna część Pałacu funkcjonuje jako Muzeum. Do najciekawszych obiektów należą XVII-wieczny Mor Ćauk z dużymi mozaikami przedstawiającymi pawie, Moti Mahal zdobiony lusterkami oraz Pałac Rubinu z wewnętrznym ogrodem, prezentujący figurki ze szkła i porcelany. Do zwiedzania (oddzielny bilet wstępu) udostępniony jest też Durbar Hall, w którym znajduje się kolekcja kryształowych żyrandoli, weneckich luster i galeria portretów królewskich.
Śladami „Ośmiorniczki”
Z Rameshwar Ghat w ogrodach pałacowych organizowane są rejsy po Jeziorze Pichola. To doskonała okazja, by zobaczyć nadbrzeżną część miasta z Kompleksem Pałacowym na czele oraz dwie wysepki: Dźagniwas oraz Dźagmandir. Całą wyspę Dźagniwas zajmuje Jeziorny Pałac (15 tysięcy m2), zbudowany przez maharanę Dźgata Singha II w XVIII w. w charakterze letniej rezydencji. W latach 60. został przerobiony na hotel, należący dziś do ekskluzywnej sieci Taj. Z pewnością jest to jedno z miejsc, którym Udajpur zawdzięcza obecność na międzynarodowej mapie turystycznej. Miłośnikom przygód Bonda wyspa będzie znana z filmu „Ośmiorniczka”. Hotel jest z reguły niedostępny dla osób nie będących gośćmi hotelowymi. Z kolei dostępna dla zwiedzających jest druga z wysp - Dźagmandir. Tutaj przewidziany jest postój w czasie rejsu. Miejsce robi niezwykłe wrażenie już od pierwszej chwili, gdyż pałac okala rząd kamiennych słoni. Wyróżniają się też XVII-wieczna wieża Gol Mahal oraz niezwykle zadbane ogrody. Wiele osób będąc pod urokiem tego romantycznego i spokojnego miejsca zostaje tutaj na dłużej, korzystając z usług restauracji, baru lub spa. Do dyspozycji jest również 7 pokoi hotelowych.
Brak komentarzy. |