Wakacje w Ramadanie. Czym jest Ramadan? To dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. W tym świętym miesiącu dla muzułmanów archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi i przekazał kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu Koranu. Co powinni wiedzieć turyści, którzy udają się w tym czasie do państw muzułmańskich?
W najbliższych latach ramadan przypada w najbardziej popularne miesiące wakacyjne. Większe i mniejsze niewygody czekają na turystów w tym okresie.
Koran wyznacznik prawa
Koran w wielu krajach jest głównym źródłem prawa - szariat. Księga powstała pomiędzy 610 - 632 r. Obejmuje różnorodne dziedziny życia. Szariat bardzo dokładnie określa zasady jakie obowiązują podczas ramadanu. Dotyczą one muzułmanów, jednak należy pamiętać, podróżując po krajach lub regionach muzułmańskich, aby szanować lokalne zwyczaje. Często w bardziej tradycyjnych regionach lub mniej turystycznych sami możemy spotkać utrudnienia podczas miesiąca postu.
Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu - około 15 minut po zachodzie słońca, muzułmanie powyżej 10 roku życia (dotyczy również kobiet w ciąży i chorych) poszczą czyli nie spożywają żadnych pokarmów, nie piją żadnych płynów, nie palą tytoniu, nie uprawiają seksu.... Nie wolno kłamać ale tylko Allachowi, Prorokowi i jego zastępcom. Miesiąc ten tradycyjnie przeznaczony jest na modlitwę, zbliżenie się do Boga.
Tradycyjny jest ostatni posiłek przed rozpoczęciem postu - czyli wczesne śniadanie odbywające się przed świtem zwane suhur. Posiłek po zachodzie słońca to iftar - ustanie postu, i przybiera on często postać wielkich uczt, z liczną rodziną czy też przyjaciółmi.
Jeśli zaprzyjaźnimy się z miejscowymi jest bardzo prawdopodobne, że zostaniemy zaproszeni na taką ucztę. Należy pamiętać, aby pokarm nabierać prawą ręką (lewa służy do czynności intymnych wykonywanych w toalecie), jako prezent możemy zabrać słodkie daktyle spożywane bardzo chętnie w większości krajów muzułmańskich podczas ramadanu. Dużym nietaktem będzie podarowanie alkoholu lub spożywanie go podczas iftar. Muzułmanie nie piją alkoholu. Oczywiście we współczesnym świecie zdarzają się odstępstwa od tej zasady. Ale podczas ramadanu większość wyznawców stara się być dobrymi muzułmanami.
30 - dniowy post połączony z pokutą ma na celu przerwanie rutyny związanej z zaspokojeniem doczesnych potrzeb, w zamian doświadcza się odpuszczenia grzechów. Dla wyznawców islamu jest to czas radosny, bardzo ważny a sam post nie sprawia im problemu, zapewne dlatego, że poszczą od dziecka.
Ramadan a turyści
Musimy pamiętać że w regionach mniej turystycznych lub bardziej ortodoksyjnych restauracje, kawiarnie mogą być zamknięte podczas dnia, a zatłoczone lub zarezerwowane po zachodzie słońca. Problemu tego na pewno nie będziemy mieli w resortach nastawionych na obsługę zagranicznych gości, lub w miastach gdzie działają sieciowe restauracje typu fast food. Jednak pamiętajmy, że jedzenie na ulicy podczas dnia jest niemile widziane.
Wielu wyznawców Allacha w tym czasie poświęca więcej czasu na modlitwę, wizyty w meczecie czy studiowanie Koranu. Wielu z nich podczas dnia woli oszczędzać siły. Nie ma co się im dziwić, zwłaszcza w upalnym klimacie, bez picia i jedzenia trudno pozostać aktywnym. Należy pamiętać o tym podróżując podczas tego miesiąca.
Ramadan obliczany jest według kalendarza muzułmańskiego - księżycowego (księżyc musi się znaleźć w nowiu) dlatego jest to święto ruchome. I tak:
Koniec postu to czas podróży dla mułzumanów
Miesiąc postu kończy Id al Fitr inaczej Ramadan Bajram - Święto Przerwania Postu zwane także Al - Id as Saghir. W tym czasie muzułmanie w atmosferze radości odwiedzają się nawzajem, składają sobie życzenia i obdarowują prezentami. Wielu z nich podróżuje często setki i tysiące kilometrów (emigranci wracają do swoich krajów), tak jak my podczas Świąt Bożego Narodzenia, aby spędzić ten czas z najbliższymi. W tym czasie podróżowanie lokalnym transportem jest bardzo utrudnione. Transport przeładowany, a linie lotnicze windują ceny.
Linie lotnicze (z krajów muzułmańskich) serwują często posiłki dwukrotnie, dla pasażerów nie muzułmanów w porze lunchu a dla pasażerów muzułmańskich we właściwej porze czyli od zachodu do wschodu słońca. Informacja ta jest ważna, gdyż godziny postu różnią się w zależności od szerokości geograficznej gdzie aktualnie się znajdujemy.
Zdarzyło się, że hotele czy resorty na czas Id al Fitr były zamykane lub pozostawała minimalna ilość obsługi. Z jednej strony dla turysty, zwłaszcza indywidualnego, to wiele utrudnień z drugiej strony jeśli się zaprzyjaźnicie z miejscowymi i zostaniecie zaproszeni na taką ucztę nie wahajcie się ani chwili. To świetna okazja poznania lokalnych zwyczajów, spróbowania tradycyjnego jedzenia i nawiązania nowych znajomości. W każdym zakątku muzułmańskiego świata ramadan czy Święto Przerwania Postu ma lokalny koloryt.
Brak komentarzy. |