Podróżując po krajach muzułmańskich poznawanie religii islamu i jej obyczajów warto zacząć od wizyty w muzułmańskiej świątyni - meczecie. Każdego dnia muezzini nawołują wiernych do modlitwy, która według zasad islamu powinna odbywać się pięć razy dziennie. Gdy spacerując po mieście usłyszymy więc ezan, arabskie wezwanie do modlitwy, dochodzące z głośników na smukłych wieżyczkach przy meczetach, skierujmy nasze kroki do meczetu...
Islam, jako jedna z największych religii, obecna jest w wielu krajach na całym świecie, m.in. na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej czy w Azji Południowo-Wschodniej. Wyznawcy tej religii wierzą w istnienie proroka Mahometa, który został zesłany na ziemię przez Boga (arab. Allah). Przed Mahometem Allah miał zesłać także innych proroków: Adama, Abrahama (arab. Ibrahim), Mojżesza (arab. Musa) oraz Jezusa (arab. Isa). Świętą księgą islamu jest Koran. W niektórych konserwatywnych krajach muzułmańskich lokalne prawo opiera się treściach zamieszczonych w Koranie (prawo szariatu).
Islam dzieli się na dwa odłamy: sunnicki i szyicki (punktem spornym jest m.in. kwestia kalifatu). W islamie sunnickim (np. w Turcji) nie istnieje jako taka grupa duchownych - imam, prowadzący modlitwy, czy też muezzin nie są duchownymi, lecz stanowią część lokalnej społeczności muzułmanów. Te stanowiska obejmują zazwyczaj osoby (zawsze mężczyźni), które dobrze znają Koran, zasady islamu i są poważane przez społeczeństwo. Natomiast w islamie szyickim (np. w Iranie) istnieje odrębne duchowieństwo - ajatollah, gdzie panuje odpowiednia hierarchia.
Każdy muzułmanin ma pięć obowiązków, których musi przestrzegać (tzw. filary islamu):
Meczet, muzułmańska świątynia, to miejsce gdzie wierni modlą się do Boga - Allaha. Według zasad Koranu modlitwa powinna odbywać się pięć razy w ciągu dnia. Przed każdą modlitwą muezzin nawołuje wiernych z wieżyczek przy meczecie (minarety). Wezwanie na modlitwę to ezan, a sama modlitwa namaz. W dzisiejszych czasach ezan jest zazwyczaj odtwarzane z nagrania i puszczane z głośników umieszczonych na minaretach.
Przed przystąpieniem do modlitwy wierni muszą dokonać ablucji - dokładnie obmyć twarz, ręce i stopy w fontannie przed meczetem. Następnie wchodzą oni do wnętrza meczetu (wcześniej zdejmując obuwie), gdzie modlitwę prowadzi imam. Najważniejszym dniem w całym tygodniu jest piątek - wówczas w meczetach spotkamy najwięcej wiernych, często także tych modlących się przed meczetem rozkładając na ziemi małe dywaniki do modlitwy.
Wewnątrz meczetu zobaczymy tzw. Mihrab - zdobioną niszę umieszczoną na centralnej ścianie świątyni, która skierowana jest zawsze w kierunku Mekki (quible), w której modlą się wierni. Po prawej stronie od Mihrabu znajduje się Mimber - miejsce skąd imam wygłasza piątkowe kazania. Zwiedzając meczet warto zwrócić uwagę na bogate zdobienia na sklepieniach w kopułach i na ścianach - ornamenty, mozaiki, wersety z Koranu. Podłogi pokryte są zawsze dywanami, których wzory wyznaczają jednocześnie małe przylegające do siebie prostokąty - miejsca modlitwy dla wiernych. W meczetach nie umieszcza się żadnych obrazów ani rzeźb, gdyż islam zabrania przedstawiania żywych postaci, a przede wszystkim samego Allaha.
Podczas wizyty w meczecie na pewno nie umknie naszej uwadze także fakt, iż w środku wydziela się dwie strefy - dla mężczyzn i dla kobiet. Kobiety zazwyczaj modlą się na uboczu, odgrodzone od mężczyzn drewnianym parawanem czy płotkiem. W niektórych meczetach część dla kobiet znajduje się piętro niżej, bezpośrednio pod głównym pomieszczeniem dla mężczyzn. Tam w wielkiej sali zobaczyć można nie tylko modlące się muzułmanki, ale także te oddające się cichym rozmowom, z gromadką dzieci bawiących się wokół.
Brak komentarzy. |