Cypr słynie nie tylko z przepięknych plaż, cudownego słońca i błogiego lenistwa. Wyspa ta to również szczyty gór Troodos sięgające prawie 2 tys. m n.p.m. Zimą można tam szusować na nartach, latem skryć się przed upałem wśród kamiennych murów bizantyjskich cerkwi.
Przede mną roztaczał się wspaniały widok na zbocza góry, które łagodnie opadają ku pagórkom porośniętym urozmaiconą roślinnością. Głównie jest to mieszanina sosny czarnej oraz kalabryjskiej z domieszką jałowca i cedru cypryjskiego. Spacerując w wyższych partiach gór można natknąć się na mnóstwo innych gatunków - od drzew wiśniowych do storczyków włącznie. W tutejszych lasach mieszkają lisy, zające i ... muflony. Wędrówki z plecakiem na cypryjskich szlakach nawet w upalne letnie dni nie są uciążliwe, panuje tam przyjemny chłodek. A wszystko to wśród szumiących strumyków. Wielokrotnie mogłam podziwiać panoramę wsi Prodhromos, jak i ogromny opuszczony hotel Berengaria. W dalszej części wędrówki roztaczał się przede mną krajobraz tureckiej części Cypru. Jedną ze znaczących zalet takich spacerów jest brak tłumów na szlakach, spotkałam zaledwie parę uśmiechniętych Brytyjczyków przez cały dzień.
Dla osób, które posiadają więcej czasu na górskie spacery polecam inne szlaki: Persefonę, biegnącą do punktu widokowego Makrya Kontarka, czy Kaledonię łączącą willę prezydenta z Wodospadem Kaledońskim. Warto zaznaczyć, iż budowę posesji prezydenta Republiki Cypryjskiej nadzorował w 1881 roku francuski poeta Artur Rimbaud, o czym przypomina tablica na budynku.
Kolejne dni mojego pobytu postanawiam przeznaczyć na obejrzenie 9 bizantyjskich cerkwi oraz klasztoru. Większość z nich wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wynajęty przeze mnie jeep doskonale spisał się na cypryjskich bezdrożach. Polecam również krótkie, najczęściej jednodniowe, wycieczki Cyprus Jeep Safari w kilkuosobowym kameralnym gronie.
Klasztor męski Kykkos z XI wieku to jeden z najbardziej znanych klasztorów na Cyprze. Założony został przez pustelnika Izajasza, który to uzdrowił córkę bizantyjskiego cesarza Aleksjosa Komnenosa. W zamian otrzymał od władcy cudowną ikonę Madonny Najlitościwszej, napisaną na Cyprze przez samego Łukasza Ewangelistę. Od wieków ikona zamknięta jest w bogato zdobionym srebrnym relikwiarzu, gdyż według wierzeń każdy grzesznik, który spojrzy na cudowny obraz oślepnie. To właśnie w tym klasztorze w 1926 roku swoją duchową ścieżkę rozpoczął Makarios III, pierwszy prezydent Cypru. Po jego śmierci pochowano go w odległości 3 km od klasztoru. Obecnie mogiła jest bardzo popularnym miejscem pielgrzymek jak i celem wycieczek turystycznych.
Niesamowite wrażenie robią freski właściwie w każdej z odwiedzonych przeze mnie bizantyjskich cerkwi. To perełki nie tylko regionu, ale i całej wyspy. Malowidła przedstawiają w porządku chronologicznym najważniejsze sceny z życia Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa. Często pojawiają się elementy folklorystyczne tj. pasterze, instrumenty ludowe. W ten sposób przybliżano chrześcijaństwo niepiśmiennym z reguły parafianom. Większość cerkwi jest zamknięta w dni powszednie, ale warto pofatygować się i dotrzeć do osoby mogącej uchylić nam drzwi świątyni. Zwykle kontakt do takiej osoby zaznaczony jest na tabliczce przed świątynią. Jeżeli będziecie zmuszeni do wyboru kilku świątyń z całej listy polecam Asinou, klasztor Agios Ionannis Lampadistis oraz Panagia tou Moutoulla. Dla dociekliwych turystów przyda się przewodnik The Painted Churches of Cyprus Andreasa i Judith Stylianou do zakupienia w cypryjskich księgarniach.
Na zakończenie podróży udaję się na zakupy i zastanawiam się co kupić na Cyprze? Ostatecznie zaopatruję się już w legendę cypryjskiego winiarstwa, czyli commandarię. Produkowana z podsuszanych odmian winorośli białych i czerwonych już od czasów antycznej Grecji, gdzie raczono się nią na festiwalach. Od 1994 roku wino produkuje się wyłącznie w 14 wyznaczonych wioskach znajdujących się na zboczach gór Troodos. Z całej listy różnorakich commandarii polecam St. John od KEO! Coś pysznego!
Brak komentarzy. |