Wynajem samochodu na Krecie w praktyce. Ile kosztuje? Gdzie wypożyczyć samochód na Krecie, na co zwrócić uwagę? Jednym z punktów podczas podróży na Kretę powinno być wypożyczenie samochodu, motocykla bądź skutera, co pozwoli nam na swobodne zwiedzenie wyspy. Jak wygląda cała procedura w wypożyczalni, ile kosztuje wynajem i jak jeżdżą Kreteńczycy?
Na wstępnie chciałbym poinformować, że wszystkie poniższe informacje odnoszą się do wynajęcia na Krecie samochodu, lecz większość z nich, jest aktualna także jeśli chodzi o wynajem skutera czy motocykla.
Wypożyczanie samochodu w Grecji na Krecie jest bardzo popularne wśród turystów, stąd ze znalezieniem wypożyczalni nie ma żadnego problemu. Znajdują się one zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach na wyspie.
Zanim udamy się do wypożyczalni należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dotyczących samochodu, który spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim należy wybrać segment auta, zależnie od ilości podróżujących osób oraz odległości, które chcemy pokonać. Druga z tych kwestii dotyczy komfortu podróży - jeśli planujemy dłuższe trasy, warto wypożyczyć samochód o bardziej przestronnym wnętrzu.
Ważną kwestią podczas wypożyczania samochodu jest okres jego wynajmu, gdyż m.in. z nim związana jest cena wypożyczenia. Dlatego też warto wcześniej zaplanować swoje wycieczki po wyspie i podzielić je na kolejne dni. Jeśli wypożyczamy samochód na okres dłuższy niż kilka dni, możemy negocjować rabat lub np. dodatkowy dzień wypożyczenia gratis.
Jak wygląda procedura wypożyczenia samochodu?
Oczywiście musimy mieć przy sobie ważne prawo jazdy. Tutaj ważną informacją jest fakt, iż w Grecji obowiązuje polskie prawo jazdy. W niektórych wypożyczalniach dodatkowo możemy być poproszeni o okazanie paszportu, lecz jest to raczej rzadkością. Dodatkowo podczas wypełniania umowy wypożyczenia zostaniemy poproszeni o podanie nazwy hotelu w którym mieszkamy oraz numeru pokoju.
Na co zwrócić uwagę?
Jednym z najważniejszych elementów na który należy zwrócić uwagę wypożyczając samochód jest ubezpieczenie i jego zakres. Najczęściej mamy do wyboru dwie opcje:
Ponadto ubezpieczenie może nie obejmować wszystkich elementów samochodu (np. zawieszenia). Dlatego warto bardzo dokładnie spytać o wszystkie szczegóły pracownika wypożyczalni.
Należy liczyć się z faktem, iż wyposażenie pojazdu z pełnym ubezpieczeniem będzie trochę droższe (o kilka - kilkanaście euro za dzień, zależnie od klasy pojazdu oraz od wypożyczalni).
Kolejnym ważnym elementem jest ewentualny limit kilometrów. Najlepiej jeśli w umowie wypożyczenia istnieje zapis o nielimitowanej liczbie kilometrów, którą możemy pokonać (jest tak w większości wypożyczalni, lecz nie we wszystkich).
Ile to kosztuje?
Koszt wypożyczenia samochodu, motocykla czy skutera różnią się w zależności od wypożyczalni. Najniższe ceny są w wypożyczalniach znajdujących się na obrzeżach większych miast (np. Rethymnon), drożej jest w centrach tych miast lub w niewielkich miejscowościach, gdzie znajduje się jedna czy dwie wypożyczalnie (spowodowane jest to praktycznym brakiem konkurencji).
Koszt wypożyczenia samochodu
Najtańsze samochody, które możemy wypożyczyć to m.in. Fiat Seicento czy Daewoo Matiz. Wypożyczenie któregoś z nich na jeden dzień, to koszt ok. 25-30 euro. Samochody te nie są wyposażone w klimatyzację, stąd nie polecamy ich wypożyczania w okresie letnim.
W cenie 35-50 euro za dzień możemy wypożyczyć takie samochody jak:
Koszt wypożyczenia skutera
Wypożyczenie skutera jest sporo tańsze od samochodu. Stąd pod względem ekonomicznym jest to dobry wybór dla osób podróżujących we dwoje, na niewielkie odległości.
Dla przykładu skuter Gillera 50 cm3 lub Honda 50 cm3 to wydatek 18-20 euro/dzień.
Wszystkie podane powyżej ceny są cenami średnimi widniejącymi w oficjalnych cennikach wypożyczalni na Krecie. Należy pamiętać, że jeśli wypożyczamy samochód na dłuższy okres, cena jego wypożyczenia na jeden dzień maleje. Za każdym razem podczas rozmowy warto targować się, szczególnie w wypożyczalniach na obrzeżach większych miast, które mają mniej potencjalnych klientów lub w przypadku gdy wypożyczamy pojazd na okres dłuższy niż 2-3 dni.
Odbiór samochodu
Gdy wybraliśmy już pojazd, podpisaliśmy umowę i zapłaciliśmy wynegocjowaną kwotę, otrzymujemy umowę wynajmu, która uprawnia nas do poruszania się pojazdem na terenie wyspy w czasie, który widnieje na umowie. I jest to jedyny dokument, nie zdziwmy się więc, że nie dostaniemy dowodu rejestracyjnego pojazdu. Następnie otrzymujemy kluczyki, a pracownik wypożyczalni podstawi nam auto. Profilaktycznie zostajemy także przeszkoleni w zakresie umiejscowienia i korzystania z najważniejszych urządzeń w pojeździe, takich jak włącznik świateł, wycieraczek czy przełożenia w skrzyni biegów.
W tym momencie warto także obejrzeć pojazd z zewnątrz, czy nie ma widocznych uszkodzeń i jeśli takowe są, zaznaczyć je w umowie wynajmu. Osoby przezorne mogą zrobić zdjęcia wynajmowanego pojazdu, które podczas jego oddawania będą dokumentować jego stan w chwili wypożyczania.
Poruszanie się po Krecie
Podstawowe przepisy ruchu drogowego są identyczne w każdym kraju, jednak w każdym z nich ruch drogowy odbywa się na trochę innych zasadach. Wyruszając w swoją pierwszą podróż po wyspie, warto zwrócić uwagę na sposób jazdy jej mieszkańców.
To co pierwsze rzuca się w oczy w miastach, to wszędobylskie skutery. Jeżdżą nimi praktycznie wszyscy, bez względu na wiek czy płeć. Dlatego też poruszając się w mieście należy mieć oczy dookoła głowy, gdyż skuter może pojawić się niespodziewanie tuż przed nami lub wyprzedzać nas z lewej czy prawej strony. Warto więc jechać wolniej i często spoglądać w lusterka, biorąc za przykład Kreteńczyków, u których rzadko widać pośpiech.
Drugim, raczej niespotykanym na taką skalę zwyczajem, jest bardzo częste korzystanie ze świateł awaryjnych. Miejscowi kierowcy z przymrużeniem oka traktują zakazy zatrzymywania się. Jeśli mają taką potrzebę (np. żeby porozmawiać z jakimś znajomym przechodniem), po prostu włączają światła awaryjne, a następnie zatrzymują się przy krawędzi jezdni.
Światła awaryjne włączają także kierujący autobusami, gdy zbliżają się do przystanków, jeśli te nie są wyposażone w zatoczkę.
Zwyczaj ten jest bardzo wygodny dla turystów, którzy nie znają terenu po którym się poruszają. W razie zgubienia drogi można swobodnie włączyć światła awaryjne, zatrzymać się i spytać o drogę czy sprawdzić ją na mapie, bez stresu, że zostaniemy strąbieni.
Kolejnym, trzecim i bardzo istotnym w praktyce, jest sposób poruszania się drogami poza miastem. Tutaj bezapelacyjnie panuje zasada - jesteś wolniejszy, jedź jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, aby ułatwić wyprzedzanie innym.
Jeśli więc droga jest wyposażona w pobocze, należy poruszać się właśnie po nim (nawet jeśli jest oddzielone linią ciągłą od podstawowego pasa ruchu). Ewentualnie jadąc pasem ruchu należy patrzeć w lusterko wsteczne i widząc w nim nadjeżdżający z większą prędkością pojazd, zjechać na pobocze i ułatwić mu manewr wyprzedzania. W przeciwnym wypadku możemy być pewni, że zostaniemy „obmrugani” długimi światłami.
Zwrot samochodu w wypożyczalni
Zwrot pojazdu, to czysta formalność. W większości wypożyczalni należy po prostu podstawić samochód i oddać kluczyki. Co ciekawe, często pracownicy nawet nie sprawdzają stanu w którym znajduje się oddawany samochód.
piea | Ja nie mam zbyt dobrych doświadczeń z Krety jeśli chodzi o jazdę samochodem: na szczęśćie auto mieliśmy "na próbę", tylko na 2 dni. Właściciel wypożyczalni okazał się typowym oszustem, samochód - to jakaś zdezelowana porażka, ale w ładnej karoserii, drogi na Krecie (poza jedyna główną) -koszmarne, a o jeździe greckich kierowców- to nawet nie chcę wspominać! Lubię dreszczyk emocji- ale za taki bardzo dziękuję! |
Fresh | Medlady - na pewno dużo zależy od samej wypożyczalni, stąd w artykule jest informacja że na wszelki wypadek warto zrobić zdjęcie samochodu podczas wypożyczenia, żeby udokumentować jego stan. W artykule jest zdjęcie Hyundaya Gaetza, który w cztery osoby dojechał m.in. na Balos (powolna męczarnia - jakieś 30-40 minut jazdy przez te 9 kilometrów), został oddany do wypożyczalni INTERCITY bez żadnych prolemów (nawet nie był myty). W Twoim przypadku to próba ewidentnego naciągnięcia, bardzo beszczelnego jeśli wypożyczyliście jeepa. |
medlady | Hmm mogłabym polemizować z tym zwrotem samochodu.Nas włąściciel Euro Motors w Aghia Marina chciał naciagnąć na 2tyś euro za rzekome szkody spowodowane jazdą jeepem na Balos.Oczywiscie wcale tych szkód nie było, samochód był poprostu brudny a facet nienormalny!Należy bardzo uważać,ogólnie to droga impreza,trzeba samemu zatankować i najlepiej jeszcze umyć samochód także wyjdzie nawet ze 100 euro za dzień! |
katerina | Bardzo trafnie opisany sposob jezdzenia greckich kierowcow!!! Od siebie dodam tylko,ze na Krecie do wielu miejsc nie sposob dojechac skuterem,ze wgzgledu na spore odleglosci na wyspie.To dobry i tani srodek lokomocji na wycieczki do 60-70km.A jesli chodzi o wypozyczenie samochodu to odradzam wybranie sie na lagune Balos autkiem typu Daewoo Matiz itp.bo droga nie latwa,a miejsce zdecydowanie godne zobaczenia,wiec najlepiej szarpnac sie na 4x4. |