Transport na Krecie. Jak i czym poruszać się po Krecie? Chcąc zwiedzić wyspę na własną rękę do dyspozycji mamy kilka środków transportu, m.in. lokalne autobusy, promy oraz samochody z wypożyczalni. Oto cała prawda o transporcie na Krecie.
Kreta to obecnie jeden z najpopularniejszych celów turystyki masowej w Grecji. Oferuje każdy rodzaj rozrywki i zaspokoi każdego, od pasjonatów historii, przez miłośników pięknych krajobrazów i kontaktu z naturą po entuzjastów dzikich plaż. Bez względu jednak na to co chcemy zobaczyć, musimy najpierw przemyśleć jak i czym tam dotrzeć.
Autobusy na Krecie
Na wyspie kursują autobusy lokalne. Siatka połączeń jest stosunkowo dobrze zorganizowana. W obrębie stolicy i okolic kursują autobusy niebieskie (oznaczone numerami lub nazwami miast w odległości kilku-kilkunastu km od Heraklionu). Przystanek autobusowy znajduje się także zaraz przy wyjściu z terenu lotniska (bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy). Na trasach międzymiastowych kursują najczęściej autobusy zielone. Należy się jednak liczyć się z tym, że na dłuższych trasach, np. z miasta we wschodniej części wyspy do miasta w zachodniej części trzeba będzie się przesiąść przynajmniej raz. Autobusy lokalne nie kursują też w nocy, najczęściej ostatnie wyjeżdżają z popularnych kurortów, jak Chersonissos czy Malia ok. godz. 22:00. Elastyczność w wyborze środka transportu dyktuje na wyspie w dużej mierze położenie hotelu czy ośrodka, w którym nocujemy. Czasami tylko jeden autobus dziennie odjeżdża sprzed naszego ośrodka, a najbliższy przystanek, z którego realizowane są wszystkie połączenia jest w odległości kilku kilometrów, przy głównej drodze.
Wypożyczenie samochodu
Ogromną popularnością na Krecie cieszą się wypożyczalnie samochodów. Wybór jest ogromny, choć w wysokim sezonie (lipiec, sierpień) warto rezerwować auta z pewnym wyprzedzeniem. Zwolennicy pewnych i sprawdzonych marek, znajdą je i na tej destynacji turystycznej. Takie biura, jak Europcar, Hertz czy Sixt mają swoje biura w najważniejszych ośrodkach turystycznych, w tym także na lotnisku w Heraklionie. Zamówiony wcześniej samochód można więc odebrać bezpośrednio po przyjeździe albo zapytać o dostępność na miejscu. Warto pamiętać, że konkurencja ze strony firm tzw. „ulicznych” jest bardzo duża, aczkolwiek nie zawsze w parze z ceną idzie jakość i rzetelność.
Warto więc dobrze obejrzeć samochód przed podpisaniem umowy i uważnie zapoznać się z jej treścią. Powinna obejmować przede wszystkim warunki ubezpieczenia (najlepiej kiedy całkowicie wyłączony jest udział własny), ale także opis (wraz z załączonym obrazkiem) dokonanych już przez poprzednich użytkowników uszkodzeń oraz stan baku, z jakim przyjmujemy auto (najczęściej samochód należy zwrócić takim stanem baku, z jakim go przyjęliśmy). Dodatkowo należy pamiętać o tym, że standardowo ubezpieczenie nie obejmuje 3 elementów wyposażenia (lusterek, podwozia i opon). Można je jednak doubezpieczyć za dodatkową niewielką opłatą (rzędu 10 euro za dzień). Zanim pomyślimy o tej formie podróżowania miejmy na uwadze warunek, jaki trzeba spełnić: mieć ukończony 21. rok życia oraz posiadać prawo jazdy od minimum roku. Warto też przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Niewątpliwą zaletą jest w tym przypadku całkowita niezależność i możliwość dotarcia do miejsc rzadziej uczęszczanych. Do minusów zaliczyć należy niepewność związaną z poruszaniem się po obcym terenie, specyfikę jazdy greckich kierowców, kontrole policji i wysokie mandaty oraz wysokie ceny paliwa (rzędu 1,70-1,85 euro - stan na sezon letni 2012). Przeczytaj więcej informacji o wypożyczeniu samochodu na Krecie.
Poza samochodami osobowymi, do dyspozycji są również pojazdy 2-kołowe i quady. Jednak i tutaj trzeba spełniać wymóg posiadania prawa jazdy. Zmotoryzowani nie mogą też zapominać o obowiązkowych (wbrew pozorom!) kaskach. Dla oszczędnych jest to oferta korzystniejsza, ale z racji dużych odległości i górzystego terenu możliwość dotarcia do wielu miejsc będzie wówczas ograniczona.
Promy
Na Krecie są miejsca, do których dotrzeć można tylko drogą morską. U wybrzeży Krety rozciąga się około 60 wysp i na niektóre z nich organizowane są rejsy. Pozostaje więc wówczas dojechać do najbliższego wskazanego portu.
I tak na przykład, na słynną wyspę „zapomnianych” - Spinalongę można dostać się statkiem z Eloundy lub Plaki. Rejs trwa ok.15-20 min. i kosztuje od 8 do 10 euro w 2 strony.
Kolejnym popularnym celem wycieczek jest plażowy raj na egzotycznej wysepce Chrissi (na Morzu Libijskim). W tym przypadku rejsy odbywają się z Ierapetry, najdalej na południe wysuniętego miasta Europy i tym samym 4. co do wielkości miasta na Krecie. Większość operatorów wypływa miedzy godz. 10 a 11 rano i wykonuje rejs powrotny między 16 a 17 po południu.
Na zachodzie wyspy popularnym celem jest z kolei położona na północno-zachodnim cyplu wyspa Gramvousa i laguna Balos. Choć można tam dostać się także drogą szutrową, większość turystów za względu na komfort i bezpieczeństwo podróży wybiera rejs statkiem z portu w Kissamos. Także w tym przypadku, do miasta należy dotrzeć przed godz. 10:00 i liczyć się z powrotem ok. godz. 17-18.
Oprócz tego mamy do dyspozycji motorówki i jachty, które można wynająć w portach większych miast czy ośrodków turystycznych, a czasem także w przyhotelowych centrach sportów wodnych.
Taksówki
Ostatnią „deską ratunku” pozostaje taksówka. Jak zwykle jednak, jest to rozwiązanie kosztowne. W zależności od liczby pasażerów może opłacić się na krótkich odcinkach (np. dojazd z hotelu do najbliższego ośrodka turystycznego). Na dłuższych trasach lepiej będzie wynająć samochód. Na postojach widnieją czasami tablice z rozpisanymi taryfami na wybrane połączenia. Można spróbować trochę ponegocjować, tym niemniej standardowo przyjmuje się opłatę rzędu 11 euro za 6 km.
Brak komentarzy. |