Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z tych krajów, o którym trzeba sporo wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wyjazd do niego. Przybywających zaskoczy niejedno, niejedno zapewne przerazi, czy wprawi w osłupienie, ale również wiele rzeczy zachwyci i pozostanie w pamięci na długo. Mariaż tradycji z nowoczesnością i szalonego rozwoju z surową obyczajowością powodują, że jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Jaka wiedza jest niezbędna przy planowaniu wakacji w Emiratach?
Trochę historii
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to państwo położone nad Zatoką Perską, w skład którego wchodzi 7 emiratów: Abu Dhabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Kraj ma powierzchnię 83 600 km2, zamieszkuję go ponad 8 milionów osób, z czego tylko około 20% stanowią rodowici Emiratczycy, pozostała ludność to imigranci - głównie tania siła robocza z biedniejszych krajów Azji. Stolicą kraju jest Abu Dhabi.
Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały utworzone w lutym 1968 r., po wycofaniu się z tych terenów wojsk brytyjskich - wtedy do federacji należały także Bahrajn i Katar, które zrezygnowały z uczestnictwa w zjednoczeniu w 1971 r. W tym samym roku z federacji wystąpił także szejk Ras al-Chajmy. 18 lipca władcy 6 pozostałych emiratów podpisali umowę o utworzeniu Federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która 2 grudnia 1971 r. ogłosiła niepodległość. Jeszcze w tym samym roku ogłoszono powrót i przystąpienie do zjednoczenia Ras al-Chajmy.
Luksus, bogactwo i nowoczesność to dziś wizytówki tego kraju. Rozwój zaczął się od profitów czerpanych z wydobycia złóż ropy naftowej (dziś generują one jedynie ok. 10 proc. przychodu kraju), teraz jednak Emiraty szczycą się prężnie rozwijającym się sektorem usług i bankowości. Widać to szczególnie w architekturze, rozwoju miast i infrastrukturze. Trzeba przyznać, że lokalizacja ta jest atrakcyjna dla inwestorów nie tylko ze względu na korzystne opodatkowanie i cła, ale także ze względu na swój prestiż. Ważną gałąź gospodarki stanowi także turystyka.
Emiratczycy bardzo wiele zawdzięczają swojemu wielkiemu i mądremu, nie żyjącemu już władcy - Szejkowi Zayedowi bin Sułtanowi Al Nahyanowi, który był pierwszym prezydentem ZEA i rządził w latach 1971-2004. Miał on ogromny wpływ na to, jak kraj wygląda obecnie. Szejk kierował swoją ojczyzną tak, aby po wyczerpaniu się w przyszłości złóż ropy naftowej, Emiraty nie zostały pozbawione źródła dochodu. To on stworzył odważne plany. Naród bardzo docenia Szejka Zayeda, jest on wręcz darzony czcią - na każdym kroku można spotkać ulice, place czy budynki nazwane jego imieniem. Należy o tym pamiętać, wybierając się do Emiratów i uszanować to, jak wiele dla Emiratczyków znaczy ta legendarna postać i w jaki sposób jest sławiona.
Turystyka
Turystyka ZEA jest nastawiona na gości mogących wydawać dużo pieniędzy. To właśnie w Emiratach (a konkretnie w Abu Dhabi) znajduje się uznawany niezmiennie od 2005 roku za najbardziej luksusowy na świecie Hotel Emirates Palace. Oprócz niego mieszczą się tutaj także inne najbardziej rozpoznawalne hotele na świecie - Burj Al-Arab w kształcie żagla oraz wieńczący słynną sztuczną palmę Hotel Atlantis The Palm.
Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mają zabytków, bujnej roślinności, bogatej fauny i flory. Jest to kraj pustynny, co nie przeszkodziło Emiratczykom podbić rynek turystyczny i uczynić to miejsce jednym z najchętniej odwiedzanych na świecie oraz pozostających w sferze marzeń wielu turystów. Wymyślne atrakcje takie jak np. kompleks narciarski zlokalizowany pod dachem centrum handlowego, olbrzymie sztuczne wyspy w kształcie mapy świata lub palmy oraz wiele innych w tym samym stylu sprawiają, że grupą docelową sektora turystycznego są osoby z zasobnymi portfelami. Nie znaczy to jednak, że nie znajdą się również zwykłe hotele dla mniej zamożnych podróżnych.
Zdecydowanie najbardziej popularnym i rozpoznawalnym, a także najbardziej tłumnie odwiedzanym miejscem w Emiratach jest Dubaj. Tysiące ludzi marzą, by zrobić sobie zdjęcie pod osławionym hotelem w kształcie żagla (Burj Al.-Arab), czy zobaczyć świat z tarasu widokowego położonego na 124-tym piętrze najwyższego obecnie budynku świata - Burj Chalifa.
Przepisy wjazdowe
Od 22 marca 2014 r. obywatele polscy mogą uzyskać wizy wjazdowe do ZEA na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych (nie dotyczy osób legitymujących się paszportami tymczasowymi) bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Zniesienie konieczności posiadania promesy ułatwiło Polakom podróżowanie do ZEA i zmniejszyło koszty wyjazdu. Wymogiem niezbędnym do uzyskania wizy jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty nie są wymagane. Wizy te są bezpłatne, umieszczane w paszporcie w postaci pieczęci i zezwalają na jednorazowy pobyt w ZEA do 30 dni.
Prawo i obyczaje
Tym, co może nas - Europejczyków, najbardziej zadziwić w Emiratach jest prawo i obyczajowość zupełnie odmienne od tych, które znamy. W tym kraju obowiązuje szariat, czyli surowe prawo oparte na zasadach islamu. Duże zaskoczenie wśród Polaków przybywających tutaj wywołuje informacja o karze za seks pozamałżeński. Warto wiedzieć, że karze podlegają wszyscy przebywający na terenie kraju i łamiący prawo, a nie tylko wyznawcy islamu. W większości emiratów bardzo surowo kara się za homoseksualizm. Publiczne okazywanie uczuć nie jest tolerowane. Jeśli wybieracie się do Emiratów ze swoją drugą połówką, raczej zapomnijcie o chodzeniu za rękę, obejmowaniu się, czy całowaniu w miejscach publicznych. Poza niektórymi wyjątkami, obowiązuje również zakaz picia alkoholu.
Zabrania się także: rzucania śmieci na ulicy, przewozu alkoholu bez tzw. licencji alkoholowej oraz uczestnictwa w awanturach w miejscach publicznych. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów i picie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca.
Oprócz tego, co zakazane i karane, jest również sporo rzeczy, które nie są mile widziane. Również dla własnego dobrego samopoczucia powinniśmy np. uważnie dobierać strój. Sprawa dotyczy głównych kobiet -dobrze jest unikać wyzywającego, odsłaniającego zbyt wiele stroju. Opalanie się topless czy nago również w tym kraju postrzegane jest za niewłaściwe. Zdecydowanie więcej swobody pod względem ubioru można zaznać w miejscach obleganych przez turystów. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia należy mieć na uwadze panujące tutaj obyczaje i przestrzegać miejscowego prawa.
O odpowiedni ubiór powinny zadbać przede wszystkim osoby, które mają w planach zwiedzenie słynnego Meczetu Szejka Zayeda. Wejść tutaj można tylko po dokładnych okryciu ciała - wystawać może praktycznie tylko twarz i dłonie. Oprócz tego, że ciało musi być zakryte, strój nie może być obcisły, czy prześwitujący. Kobiety muszą pilnować dokładnego zakrycia głowy (oprócz twarzy) - bardzo pilnuje się włosów, nie może wystawać nawet pojedynczy kosmyk, czy grzywka.
Wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich trzeba sobie uświadomić, że prawo i obyczaje tam panujące są zupełnie inne, niż te, które znamy i niestety musimy ten fakt zaakceptować. W mediach od czasu do czasu pojawiają się szokujące dla nas doniesienia o skazaniu na karę więzienia turystów, którzy np. całowali się w restauracji. Zdarzały się także przypadki aresztowania i skazania Europejek, które padły ofiarą gwałtu, przebywając na terenie ZEA.
Klimat
Kolejnym czynnikiem, który może nas zaskoczyć, jest pogoda. Zanim zaplanujemy wakacje w kraju szejków, spójrzmy najpierw na tabele klimatyczne i sprawdźmy, jaka jest temperatura. ZEA leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Turyści przybywają tutaj przez cały rok, ale należy pamiętać, że w okresie od maja do października panują tu trudne do zniesienia upały. W środku lata temperatura w ciągu dnia sięga nawet 50 stopni Celsjusza, a w nocy około 30 stopni! Latem tubylcy starają się nie opuszczać klimatyzowanych budynków i samochodów. Nie bez przyczyny buduje się tutaj klimatyzowane przystanki autobusowe, czy nawet budy dla psów. Dla nas - nieprzyzwyczajonych do tak wysokich temperatur, tutejsza letnia pogoda jest tym bardziej trudna do zniesienia, dlatego odradzamy wizytę w Emiratach w najgorętszym okresie. Odczuwalny dyskomfort zwiększa dodatkowo duża wilgotność powietrza, spowodowana parowaniem wód Zatoki Perskiej. W lecie zdarzają się również silne wiatry, mogące powodować burze piaskowe. Zimą temperatura spada do ok. 23 stopni Celsjusza, przy czym na pustyni jest dużo chłodniej - nawet 5 stopni. Taka wiedza na pewno przyda się przy kompletowaniu garderoby i pakowaniu bagażu - długie, zwiewne spódnice lub spodnie, okrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i kremy z wysokim filtrem to absolutne „must have” turysty wybierającego się do ZEA.
Brak komentarzy. |