Vratna należy do jednego z najlepszych słowackich ośrodków narciarskich, co potwierdza przyznanie temu regionowi najwyższej pięciogwiazdkowej oceny w rankingu topowych słowackich resortów. Kompleks ten składa się z pięciu mniejszych areałów - Paseki, Południowy Groń, Chleb, Prislop i Tizinka (tu jednak znajdziemy tylko tory biegowe i strefę saneczkarską). Niestety nie są one połączone ze sobą nartostradami, ale funkcjonuje za to darmowy skibus, który podwiezie nas pod same wyciągi. Dzięki ostatnim inwestycjom narciarze są transportowani na szczyt nowoczesną gondolą oraz czteroosobowym wyciągiem krzesełkowm. Rozległe położenie kurortu na wysokości od 620 do 1520 m n.p.m. pozwala na czerpanie radości z „białego szaleństwa” przez minimum 120 dni w roku, a niekiedy sezon może trwać tu nawet od połowy listopada do maja. Vratna może zaproponować dużą różnorodność tras jednak przede wszystkim są one przeznaczone dla narciarskich ekspertów (szczególnie areał Chleb), gdyż ilość czerwonych i czarnych tras to ponad 80% ogółu. Wizytówką ośrodka jest jego najdłuższa trasa licząca ponad 3 km z różnicą poziomów 780 m. Miłośnicy jazdy poza stokami mogą wybrać się na trasy freeride’owe ulokowane na wysokości do 1700 m n.p.m., a fani jazdy w wolnym stylu z pewnością nie zawiodą się nowoczesnym snowparkiem z torem do boardecrossu, na którym co roku organizowane są snowboardowe zawody. Poza jazdą na wysokich obrotach Vratna to również miejsce dla tych, którzy mają nieco mniej doświadczenia. Ośrodki Prislop i Paseki to idealne miejsce do nauki jazdy na nartach i spokojnego szusowania z malowniczą panoramą Małej Fatry w tle. Także dzieci znajdą tutaj swoje miejsce, czy to w narciarskim przedszkolu, czy w strefie saneczkarskiej albo korzystając z toru do snowtubingu. Jest tu również sporo punktów gastronomicznych rozlokowanych po całym resorcie, gdzie można smacznie zjeść lub poopalać się w słoneczny dzień na tarasie jednej z restauracji.
Skipass
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 5-dniowych w ośrodku Vratna
Atrakcje dodatkowe na stoku
Atrakcje dla dzieci
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Kiedy już odepniemy narty na pewno warto zrelaksować się w jednym z trzech tutejszych centrów wellnes umiejscowionych w hotelach Boboty, Rozsutec, a także w Centrum Relaxu Terchovec. Miłośnikom wypraw po okolicach Vratna proponuje wycieczki kuligiem lub na rakietach śnieżnych. Jest także możliwość wieczornego wyjścia w góry z pochodniami. Wszystkich interesujących się kulturą regionalną, zaciekawi na pewno tutejsze Muzeum Janosika, który właśnie na tych terenach ponad 300 lat temu łupił bogatych by dawać biednym. Warto również odwiedzić jego pomnik postawiony w 300. rocznicę śmierci tego góralskiego harnasia. Liczne restauracje serwujące specjały regionalnej kuchni na pewno zdobędą serca (i żołądki) kulinarnych pasjonatów.
Gdzie nocować w ośrodku Vratna
Zakwaterowanie znajdziemy w bliskiej odległości od stoków w miejscowości Terchova. Głównie są to pensjonaty i kwatery prywatne ale jeśli jesteśmy spragnieni luksusu można zamieszkać również w jednym z hoteli.
http://zima.vratna.sk/sk/ubytovanie
Program eventów na sezon
brak.
Jak dojechać do Vratnej?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice, Tychy aż do Bielska-Białej. Dalej drogą nr 69 mijamy Żywiec, Milówkę i w Zwardoniu przekraczamy granicę ze Słowacją. Po słowackiej stronie drogą nr 12 po ok. 5 km dojeżdżamy do skrzyżowania gdzie obieramy drogę na Kosariska, Svancarovci i Oscadnicę. Po przejechaniu przez Oszczadnicę kierujemy się do skrzyżowania z drogą nr 11 na Krasno nad Kysucou i kiedy dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania z drogą nr 520 skręcamy w lewo na Zborov nad Bystricou/Kralovci. Przed Starą Bystrzycą skręcamy w prawo na drogę w kierunku Slezakovci, Skalicanovci i Lutise. Droga ta doprowadzi nas do skrzyżowania z drogą nr 583 gdzie obieramy kierunek na Terchovą.
Odległość - 483 km (6 godzin 45 minut).