Jasna - Chopok. Na południowych i północnych zboczach drugiego co do wysokości szczytu Niskich Tatr - Chopoka (2024 m n.p.m.), leży największy i bodajże najbardziej znany słowacki ośrodek narciarski - Jasna Niskie Tatry. Szereg inwestycji poczynionych tutaj przez ostatnie lata sprawił, iż jest on również postrzegany jako bardzo nowoczesny, m.in. dzięki 24-osobowej gondoli Funitel, należącej do najnowszych technologii na świecie. Może ona transportować turystów nawet przy wietrze dochodzącym do 120 km/h! W tym sezonie rozpoczną również działalność dwa nowe wyciągi krzesełkowe łączące stoki północnego Chopoka z południowymi. Dzięki sprzyjającemu wysokiemu położeniu, a także systemowi naśnieżania, który obejmuje większość tras, Chopok może gościć fanów „białego szaleństwa” już od grudnia, do kwietnia włącznie. Narciarze mają w czym tu wybierać, gdyż czeka na nich 36 km tras zjazdowych o bardzo dużej gamie trudności. Dumą ośrodka jest najdłuższa, 3,5 km trasa z homologacją FIS, na której odbywają się zawody Pucharu Europy. Swoje pole do popisu mają tu również snowboardziści, mogący poszaleć w snowparku czy na trasach freeride’owych. Najmłodsi nie będą się nudzić w drugim największym (4 tys. m2), słowackim przedszkolu narciarskim z trzema mini wyciągami i programem animacyjnym. Resort Ski Jasna Niskie Tatry od pięciu lat należy do Slovaka Ski Region, a co za tym idzie kupując specjalny skipass możemy również korzystać z pięciu innych, topowych słowackich resortów: Velka Raca, Donovaly, Strbskie Pleso, Tatrzańska Łomnica i Stary Smokowiec. Ośrodek ten ze względu na swoją różnorodność i ciekawą ofertę pozanarciarskich atrakcji polecany jest dla aktywnych turystów.
Skipass
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 7-dniowych w Jasnej na Chopoku
Atrakcje dodatkowe na stoku
Atrakcje dla dzieci
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Chopok proponuje nam całą gamę przeróżnych aktywności. Przede wszystkim jest tutaj kilka barów apres ski usytuowanych na stokach, gdzie bezpośrednio po skończonej jeździe można smacznie zjeść, napić się dobrego drinka, posłuchać muzyki lub wziąć udział w różnych konkursach. Jeśli nie mamy dość rozrywki to przed nami stoi otworem dyskoteka Happy End, gdzie możemy pobawić się do późnych godzin wieczornych. Z kolei każdy, kto ma w sobie choć trochę romantyzmu, na pewno da się namówić na wieczorną przejażdżkę na jeden ze szczytów specjalnie przerobionym ratrakiem, by w schronisku przy lampce wina i specjałach regionalnej kuchni spędzić trochę czasu sam na sam z ukochaną osobą. Miłośnicy biernego wypoczynku skorzystać mogą z centrum wellness&spa pobliskiego Grand Hotelu.
Gdzie nocować w ośrodku Jasnej?
Jak na najbardziej znany słowacki kurort przystało baza noclegowa jest dobrze rozbudowana i tylko od zasobności naszego portfela zależy czy wybierzemy prywatną kwaterę, nieco droższy pensjonat czy może jeden z czterogwiazdkowych hoteli.
http://www.jasna.sk/top-oferty/pl/zima/
Program eventów na sezon
W trakcie sezonu dzieję się tutaj sporo imprez rozrywkowych i sportowych, jak np. zawody w narciarstwie alpejskim czy otwarte mistrzostwa w zjeździe na miskach. Ponadto organizowane są również koncerty, w tym również duża impreza sylwestrowa na stoku.
http://www.jasna.sk/kalendarz-imprez/pl/zima/
Jak dojechać do Jasnej?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice, Tychy aż do Bielska-Białej. Dalej drogą nr 69 docieramy do Żywca i stąd drogą nr 945 przez Jeleśnię dojeżdżamy do Korbielowa i granicy ze Słowacją w Orawskiej Polhorze. Trzymając się drogi 78 przejeżdżamy przez Namestovo i wjeżdżamy do miejscowości Oravski Podzamok gdzie kierujemy się na Dolny Kubin i Ruzomberok drogą nr 59. Stąd drogą D1 udajemy się w stronę Liptovskiego Mikulasa. Przed zjazdem do miasta odbijamy na drogę na Demanovską Dolinę, która doprowadzi nad do celu.
Odległość - 534 km (7 godzin 40 minut).