Oferty dnia

Włochy - Cogolo - Val Di Sole - Dolina Słońca - relacja z wakacji

Zdjecie - Włochy - Cogolo - Val Di Sole - Dolina Słońca
Narciarską podróż rozpoczynamy od Val di Sole, doliny, którą najchętniej odwiedzają polscy narciarze. Jej nazwa nie jest przypadkowa - w sezonie zimowym na dziesięć dni przypada osiem słonecznych. Choć w grudniu pogoda w Alpach bywa wyjątkowo kapryśna, Val di Sole wita nas bezchmurnym niebem. Region położony jest w zachodniej części Trydentu, pomiędzy jeziorem Garda i Południowym Tyrolem. Otaczają go słynne masywy alpejskie: Dolomiti Brenta, Adamello-Presanella oraz Ortler-Cevedal. To dzięki takiemu położeniu w Val di Sole panują wyjątkowe warunki klimatyczne - śnieg pada często i obficie, a w dni bezśnieżne niebo jest niemal bezchmurne.

Dojeżdżamy do Male, małej miejscowości nad rzeką Noce w północnej części doliny, centrum administracyjnego i ekonomicznego Val di Sole. To idealna baza wypadowa do pobliskich ośrodków narciarskich, np. do Marillevy jest ok. 10 km. Kameralne miasteczko niemal całkowicie zostało przebudowane po pożarze w 1895 r. Ocalał XV-wieczny kościół w centrum, z drewnianymi ołtarzami z XVII w., które zdobią malowidła Camillo Procacciniego. Tuż obok kościoła znajduje się XV-wieczna wieża Saint Valentinocon, z freskami Pino Casariniego. Przy wąskich uliczkach szereg kamienic i małe sklepiki z lokalnymi specjałami: winem, serami i oliwą z okolic Valle di Ledro.

Pierwsza narciarska wycieczka - ośrodki Folgarida-Marilleva, które pod względem zabudowy różnią się od pozostałych miejscowości w dolinie z ich małymi domkami i zabytkowymi kamienicami. Dominują monumentalne budowle z betonu i szkła z końca lat 60. Ale za to zaplecze narciarskie jest wyśmienite. Folgarida-Marilleva i Madonna di Campiglio to największy połączony region narciarski w Val di Sole. Mamy tu 120 km tras połączonych 44 wyciągami. Miejsce szczególnie godne polecenia rodzinom, bo 50 proc. nartostrad to łagodne zbocza, idealne dla dzieci i początkujących narciarzy (36 proc. trasy średnie, 14 proc. czarne). Większość nartostrad wytyczona jest w lesie na wysokości 900-2180 m, dzięki czemu jazda jest bardzo urozmaicona. Zwolennicy deski mają do dyspozycji m.in. halfpipe w Fun Parku w Val-Panciana w Marilleva.

Amatorom mocnych wrażeń polecamy czarną, oświetloną trasę w Madonna di Campiglio, na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata.

Pejo to jeden z mniejszych ośrodków narciarskich Val di Sole (ok. 20 km od Marillevy), a zarazem najstarsza miejscowość turystyczna w Dolinie Słońca znana m.in. ze źródeł termalnych. Leży w sercu Parku Narodowego Stelvio (ponad 1300 km kw.), w otoczeniu 23 szczytów wznoszących się ponad 3500 m, które pokrywa ponad 100 małych lodowców. Ze względu na unikatową roślinność i żyjące tam zwierzęta, m.in. rzadki gatunek orła, symbol parku, w ciągu ostatnich dziesięciu lat obszar Stelvio powiększono niemal dwukrotnie. Z dobrodziejstw natury można również korzystać w nowym centrum termalnym Pejo, które oferuje zabiegi pomocne w leczeniu chorób dróg oddechowych, reumatycznych, zaburzeń krążenia. Centrum fitness, kryta pływalnia i wanny do hydromasażu znajdują się w centrum leczniczym, a łaźnia parowa i wanny do kąpieli aromatycznych - w centrum odnowy biologicznej.

Ośrodek ma ”tylko” 15 km tras narciarskich, dlatego sezon rozpoczyna się tu nieco później niż w pozostałych kurortach Val di Sole (w tym sezonie wyciągi ruszyły 19 grudnia). Jest tu 11 tras położonych na wysokości od 1200 do 2400 m, które łączy sześć wyciągów. Ze względu na specyficzny mikroklimat i bardzo obfite opady śniegu są tu idealne warunki do uprawiania sportów zimowych
Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji we Włoszech:
Co warto zwiedzić?
Zimą czeka tu na turystów ponad 800 km doskonale przygotowanych tras, z czego ponad 90 proc. sztucznie naśnieżanych. Prawie codziennie świeci słońce, temperatury są umiarkowane. Niemal cały obszar zajmują dwa duże regiony narciarskie - Dolomiti Superski (1200 km tras, z czego 350 w Trydencie) i Skirama Dolomiti Adamello (230 km). Dzięki temu, mając dwa karnety, można przejechać ponad 1400 km. Na miłośników narciarstwa klasycznego czeka ponad 500 km tras do biegania położonych nawet na 2000 m n.p.m.
Porady i ważne informacje

Val di Sole (Dolina Słońca) – określenie obszaru w północnych Włoszech w regionie Trydent-Górna Adyga obejmującego dolinę rzeki Noce oraz przyległe doliny jej dopływów. Val di Sole obejmuje obszar około 610 km2, otoczona jest masywami górskimi Adamello, Grupa Brenta oraz Ortler, a rozciąga się od przełęczy Tonale na zachodzie do miejscowości Mostizzolo która stanowi granicę z Val di Non na wschodzie.


Nazwa Val di Sole nie pochodzi etymologicznie od słońca, najprawdopodobniej natomiast ma źródłosłów celtycki. Jedna z teorii wywodzi nazwę od celtyckiego bóstwa wód Sulisa, co miałoby związek ze źródłami wód termalnych w Val di Rabbi. Mieszkańcy rejonu określani są lokalnie jako solandri.



Podział prowincji Trydent na rejony (Val di Sole na północnym zachodzie)

Na terenie Val di Sole leży 14 gmin (Cavizzana, Caldes, Terzolas, MalèRabbi, Croviana, Monclassico, Dimaro, Commezzadura, Mezzana, Pellizzano, Ossana, Peio, Vermiglio). Głównym miastem jest Malè, połączone linią kolejową ze stolicą regionu - Trydentem.


Ważną rolę w ekonomii rejonu odgrywa turystyka, zarówno letnia jak zimowa. Val di Sole jest popularnym ośrodkiem narciarskim (główne stacje to Folgarida - Marilleva, Peio oraz Tonale), na którego trasach odbywały się między innym zawody Pucharu Świata w narciarstwie. W dolinie rozgrywały się również mistrzostwa świata w snowboardingu (1999), kajakarstwie górskim (1993), czy kolarstwie górskim (2008).

Autor: olucha74 / 2008.09
Komentarze:
Brak komentarzy.