Canberra była pierwszym etapem naszych australijskich wakacji w lutym 2007 roku. W stolicy Australii spędziliśmy 3 dni. Zatrzymaliśmy się w gościnnym domu naszych znajomych. Przejechanie 1200 km z Adelajdy do Canberry zajęło nam, z licznymi postojami, ok. 16 godzin.
W Canberrze zwiedziliśmy stary i nowy parlament. Nasz znajomy, który pracuje w parlamentarnej telewizji, umożliwił nam zwiedzenie supernowoczesnych studiów telewizyjnych.
Odwiedziliśmy tez War Memorial Muzeum (Muzeum Wojska Australijskiego). Muzeum posiada wiele ciekawych, dla miłośników militariów i lotnictwa eksponatów, m.in. niemieckie myśliwce z II Wojny Światowej: odrzutowy Shwalbe i rakietowy Comet, wielki brytyjski bombowiec Lancaster, czołg z I WS Renault 17 (używany w przedwojennym Wojsku Polskim) i wiele innych. Odnalazłem tez polskie akcenty: polskie mundury z II WS i pamiątki z Powstania Warszawskiego.
Wjechaliśmy na wzgórze nad muzeum skąd rozciąga się spektakularny widok na Canberrę i jej niesamowitą i szczegółowo zaplanowaną zabudowę. Wieczory spędzaliśmy na biesiadowaniu ze znajomymi.
Warto pojeździć po Canberrze, która charakteryzuje się bardzo ciekawą i dokładnie zaplanowaną architekturą. Warto odwiedzić Parlament House, War Memorial muzeum i wjechać na wzgórze nad muzeum i wzgórze Red Hill skąd rozciągają się piękne widoki na cale miasto.
Canberra - stolica Australii, położona w Alpach Australijskich nad rzeką Molonglo na wysokości 550-700 m n.p.m. Odległości z Canberry do Sydney to 320 km a do Melbourne 480 km. Miasto jest jednocześnie stolica Australian Capital Teritory (Australijskie Terytorium Stołeczne), o powierzchni 2500 km2. Liczba ludności to ok. 350 tysięcy.
Oficjalnego przeniesienia siedziby australijskiego rządu z Melbourne do Canberry, która stała się stolicą Australii, dokonano w 1927 roku. Miasto zbudowane zostało w latach 1913-27 według urbanizacyjnego planu amerykańskiego architekta W.B. Griffina, którego imieniem nazwano sztuczne jezioro rozdzielające dwa promienisto-koncentryczne zespoły zabudowy.
Słowo „Canberra” pochodzi z dialektu plemienia Aborygenów Nqunnawal, od słowa Kanbarra, znaczącego miejsce spotkań.
Obecnie Canberra jest ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym kraju. Ma rozwinięty przemysł poligraficzny, elektroniczny, precyzyjny i spożywczy. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym - odwiedza ją rocznie ponad 600 tysięcy turystów.
Brak komentarzy. |