Położone 450 km od Adelaidy Mount Gambier to niezwykle miasto, które wybudowane zostało na stokach wygasłego wulkanu o tej samej nazwie. Skały pod Mount Gambier i jego okolicami są podziurawione jaskiniami jak ser szwajcarski. Niektóre z nich zostały odkryte i zbadane. O innych wiadomo niewiele. Pewne jest, że są ich tam setki.
Większość z jaskiń powstała na skutek wypłukiwania wapiennych skał przez podnoszące się i opadające wody gruntowe, inne maja pochodzenie wulkaniczne. Wiele z nich zapadło się tworząc dziury w ziemi - tzw. leje krasowe, których w samym mieście jak i w jego okolicach jest bardzo dużo.
Lej krasowy to zwykle naturalna forma ukształtowania powierzchni ziemi: okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu, o głębokości zazwyczaj mniejszej niż średnica, często z podziemnym odwodnieniem. Ich średnica może się wahać od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Mogą się formować stopniowo bądź pojawiać się nagle, występują na całym świecie.
Leje krasowe powstają na skutek stopniowego usuwania słabo związanego podłoża skalnego (takiego jak wapień) przez płynącą wodę, zapadnięcie się stropu jaskiń czy też obniżenie się lustra wody. Czasem lejem krasowym może być także wejście do położonej głębiej jaskini. Są one powszechne wszędzie tam, gdzie dominującymi skałami są wapień, halit albo inne skały które stosunkowo łatwo ulegają rozpuszczeniu przez wodę. Kiedy skały zostają rozpuszczone, w ich miejscu powstają puste przestrzenie oraz groty. W wyniku takiego procesu mogą wystąpić nagłe zapadnięcia się gruntu.
Największym lejem krasowym w okolicach Mount Gambier jest Umpherston Sinknhole na dnie którego powstał w XIX wieku i istnieje do dzisiaj przepiękny ogród. Ogród zwany też „Zatopionym Ogrodem” (the Sunken Garden) został założony przez właściciela tego terenu - Jamesa Umpherstona w 1886 roku. Badając dno wielkiej dziury w ziemi zauważył on, że panuje tam przyjemny, wilgotny mikroklimat tworzący idealne warunki do rozwoju roślin, nawet w czasie letnich susz.
Dno zapadniętej jaskini porastają piękne ozdobne rośliny kwiatowe i drzewiaste paprocie a ściany porastają zwisające niczym włosy powoje i inne rośliny pnące. Posadzono tam tez dwie palmy, obecnie bardzo wysokie. Do ogrodu prowadzą schody. Ogród można też podziwiać z platform urządzonych w grotach znajdujących się na ścianach leja albo z powierzchni ziemi.
Umpherston Sinknhole zamieszkały jest przez liczne ptaki, dzikie pszczoły (które budują sobie ule w małych grotach) oraz przyjazne possumy (torbacze wielkości wyrośniętego kota), które wieczorami wychodzą ze swych zacisznych grot licząc na słodki poczęstunek.
Do Mount Gambier pojechaliśmy dosłownie na parę godzin po zwiedzeniu jaskiń w Naracoorte, głownie żeby zobaczyć, raz jeszcze, piękny ogród w Umpherston Sinkhole. Nadłożyliśmy co prawda ponad 100 kilometrów ale było warto. Oprócz tego pojechaliśmy zobaczyć słynne Błękitne Jezioro I krater wulkanu Mt. Gambier z jeziorem Valley Lake w środku. Potem czekała nas droga powrotna do Adelajdy - 450 km, czyli ok. 5 godzin jazdy.
Brak komentarzy. |