Oferty dnia

Włochy - Mediolan - relacja z wakacji

Zdjecie - Włochy - Mediolan
Nasz wypad trwał 3 dni i jest to wystarczająca ilość dni, aby zwiedzić wszystko co najważniejsze w Mediolanie. Miasto bardziej przypominało nam Paryż, niż jakiekolwiek inne włoskie miasto. Mediolańczycy to chyba najlepiej ubrani Włosi, a może nawet Europejczycy. I jeżeli diabeł ubiera się u Prady, to na pewno robi to w Mediolanie:) Zamiłowanie do mody i dobry styl można zobaczyć nawet wśród zwykłych pasażerów metra. Chwilami odnosiło się wrażenie, że nawet bezdomni są modnie ubrani :) Jest to niezwykle czyste i bezpieczne miasto.


Koniecznie trzeba zobaczyć Katedrę Duomo oraz „Ostatnią Wieczerzę” Leonarda da Vinci!
Aby zwiedzić najważniejsze zabytki miasta najlepiej to zrobić rano, kiedy miasto jeszcze śpi, natomiast wieczorem koniecznie trzeba pójść do centrum na Piazza Duomo, aby poczuć jak miasto budzi się do życia. Byłyśmy tam w okresie świątecznym, kiedy dodatkowego uroku centrum dodają miliony światełek i ogromny Jarmark Bożonarodzeniowy.

Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji we Włoszech:
Co warto zwiedzić?

Katedra Mediolańska (Duomo) - gotycka marmurowa katedra, jeden z najbardziej znanych budynków w Europie. Jej wymiary - 157 metrów długości i 92 szerokości - plasują ją na 3 miejscu w Europie ( zaraz po Bazylice św. Piotra w Watykanie i Katedrze w Sewilli). Położona na głównym placu, w centrum Mediolanu. Na zewnątrz katedra ozdobiona jest przez 2245 figur, 135 sterczyn, 96 rzygaczy, i około kilometra maswerków. Jej budowa rozpoczęła się w 1386 roku, a zakończyła w 1809. Koniecznie trzeba wejść na dach Katedry skąd rozciąga się widok na miasto.


Galeria Wiktora Emmanuela - najstarsze i najbardziej eleganckie centrum handlowe w Mediolanie. Wejście swoim kształtem przypomina łuk triumfalny, a całość galerii przykrywa ogromna, przeszklona kopuła. W Galerii swoje butiki mają takie firmy jak Prada, Gucci oraz inni, znani europejscy kreatorzy mody. Była to pierwsza we Włoszech konstrukcja z żelaza i szkła. Warto zwrócić uwagę na mozaikę, która zdobi centralną cześć posadzki pasażu. Znajdują się na niej herby czterech największych włoskich miast. Wilczyca symbolizuje Rzym, lilia to Florencja, herbem Mediolanu jest krzyż na białym polu, a byk to Turyn.


La Scala - najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie i we Włoszech, i jedna z najsłynniejszych na świecie. Nie zrobiła na nas specjalnego wrażenia!!


Castello Sforzesco - ceglany zamek w centrum Mediolanu, zbudowany w połowie XV wieku. Wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.


Parco Sempione - największy spośród parków centralnych miasta. To park w stylu angielskim charakteryzujący się rozległą łąką centralną, obramowaną przez ścieżki i laski, rozciągającą się z południa na północ, tworzy wspaniałe wrażenie perspektywistyczne pomiędzy Castello i l’Arco della Pace, znajdującymi się na odpowiednich krańcach.


Arco della Pace - Łuk wzorowany na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wzniesiony na cześć Napoleona.


Kościół Santa Maria delle Grazie - autorem projektu kościoła był Guiniforte Solari. Prace nad budową kościoła rozpoczęto w późnych latach 80. XV wieku i kontynuowano przebudowę w latach 90. tego wieku. Wnętrze charakteryzuje się lekkością i jasnością. W bazylice znajduje się fresk Leonarda da Vinci Ostatnia Wieczerza. Koniecznie trzeba zobaczyć to dzieło, robi niesamowite wrażenie!!


Bazylika św. Ambrożego - jeden z najstarszych kościołów w mieście. Wzniesiona między 379 a 386 r. z woli biskupa Mediolanu, św. Ambrożego, została zbudowana w dzielnicy, w której byli pochowani chrześcijanie zamordowani w czasie prześladowań rzymskich. Bazylika posiada dwie dzwonnice. Prawa, zwana dzwonnicą mnichów, ma wygląd surowy, charakterystyczny dla wież obronnych. Lewa natomiast, nazywana jest dzwonnicą kanoników. W krypcie znajdują się szczątki św. Ambrożego oraz św. Gerwazego i św. Protazego.


Bazylika San Lorenzo Maggiore - jest najważniejszym świadectwem sztuki paleochrześcijańkiej w Mediolanie. Naprzeciwko fasady znajduje się 16 kolumn z czasów cesarskich. Prawdopodobnie stanowiły część jakiejś świątyni, w IV zostały zrekonstruowane przed bazylika, formując czteroboczną ramę.


Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci - muzeum prezentujące wynalazki i osiągnięcia w dziedzinie techniki i nauki na przestrzeni XVI-XX w. oraz posiadające w swych murach salę poświęconą włoskiemu artyście renesansowemu i naukowcowi Leonardowi da Vinci oraz jego wynalazkom.


San Vittore al Corpo


Naviglio Grande - sieć kanałów, którymi kiedyś do Mediolanu przypływały barki z solą i węglem, a wpływały z wyrobami rzemieślniczymi i tkaninami. Namiastka Wenecji :)


Stadion Meazza (San Siro) - jeden z największych stadionów na świecie, może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców. San Siro jest jednym z 27 europejskich stadionów ocenionych na 5 gwiazdek przez UEFA (5 na 5, najwyższa klasa).


Stazione Centrale - największy dworzec kolejowy Mediolanu, i jeden z największych w Europie. Posiada 24 perony i obsługuje około 330 tys. pasażerów dziennie.


Quadrilatero d’Oro, czyli dzielnicy mody - Kwartał najdroższych zakupów w mieście tworzą via Montenapoleone, via Manzoni, via Sant’Andrea i via della Spiga. Na tych czterech ulicach i ich małych przecznicach panuje wręcz śmiertelnie, dla każdego przeciętnego portfela, stężenie salonów największych światowych marek: Gucci, Versace, Fendi, Prada, Moschino, Byblos, Yves Saint Laurant, Chanel, Hermes, Jil Sander czy Armani.

Porady i ważne informacje

  • komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta (jeden przejazd metrem kosztuje 1 euro, bardziej opłacalny jest 24 godzinny bilet za 3 euro);


  • wstęp na dach Katedry Duomo kosztuje 5 euro (wejście schodami), wjazd windą jest nieco droższy, wstęp do Katedry jest bezpłatny;

  • aby zobaczyć „Ostatnią Wieczerzę” Leonarda da Vinci bilety trzeba rezerwować przez internet (bilety rezerwowałyśmy z 1,5 miesięcznym wyprzedzeniem), cena biletu 8 euro;


  • wstęp do Muzeum Techniki kosztuje 6 euro;

  • Mediolan należy do dosyć drogich miast!;


  • Bilet z lotniska w Bergamo do Mediolanu to koszt 10 euro w jedną stronę (autobus jedzie ok. 45 min).

Autor: trotamundos / 2010.12
Komentarze:
Brak komentarzy.