Oferty dnia

Włochy - Cinque Terre - relacja z wakacji

Zdjecie - Włochy - Cinque Terre

Jakiś czas temu szperając w internecie natknęłam się na niesamowite zdjęcie. Miejsce z niego tak mnie zauroczyło, iż postanowiłam, że muszę je koniecznie zobaczyć! I tak właśnie zaplanowałam wycieczkę, która rozpocząć miała się w Bolonii, prowadząc przez Florencję i Pizę, a zakończyć właśnie tu, w Ligurii w prowincji La Spezia.

Cinque Terre to 5 małych miasteczek usadowionych na skałach, jedyne pięć miasteczek na świecie, gdzie mieszkańcy pracując przez wieku dali radę przekształcić mało urodzajny teren w wioski morskie, bogate w płodne tarasy, pełne życiodajnych roślin takich jak drzewa oliwkowe i winorośle. W 1997 roku Cinque Terre zostało uznane przez UNESCO, Własnością Światową Ludzkości i dziś stanowi Park Narodowy i Chronioną Strefę Morską.

Od La Spezia pierwszym miasteczkiem jest Riomaggiore. Osada jest przepięknie położona, zachwyca kolorytem i barwami. Stąd udałyśmy się pieszo „Via dell Amore” - Ścieżką Miłości do kolejnej miejscowości Riomaggiore. W czasie spaceru natknęłyśmy się na tysiące kłódek, które zawieszają tu zakochani. Ścieżka jest przepięknie położona, z jednej strony podziwiać można morze, a z drugiej skały i egzotyczną roślinność.

Po dojściu do Manaroli spacerujemy po miasteczku i kierujemy się na wzgórze, aby zobaczyć wioskę w całej swojej okazałości.

Po wdrapaniu się, zobaczyłam dokładnie ten widok, który znalazłam na zdjęciu z internetu. Nic w tamtym momencie nie było mi potrzebne do szczęścia! Masa kolorowych, zawieszonych na skałach domków, w otoczeniu morza, pagórków i winnic! Cudowny widok!

Niestety zbyt dużo czasu zajął nam odpoczynek i rozkoszowanie się widokiem tutejszego krajobrazu, że musiałyśmy już wracać do Pizy i nie miałyśmy okazji, aby zobaczyć kolejne 3 Ziemie Ligurii. Ale dzięki temu będziemy mogły jeszcze wybrać się na Wybrzeże Liguryjskie i ponownie odkryć jego piękno!

Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji we Włoszech:
Co warto zwiedzić?

Riomaggiore - to pierwsze napotkane miasteczko po wyjeździe z La Spezia. Osada jest usiana schodkami i wzgórkami, które znajdują się pomiędzy domami z dachami z łupka, domami pomalowanymi typowymi, liguryjskimi kolorami. Pod główną ulicą biegnie strumień Rivus Maior, od którego pochodzi nazwa wioski. W Riomaggiore zaczyna się słynna Ulica Miłości, znana ścieżka przecięta przez skały, nad morskim urwiskiem. Ścieżka prowadzi z Riomaggiore do Manaroli. Przejście zajmuje ok. 30 minut. Podziwia się tu niespotykane pejzaże, słucha się dźwięku fal uderzających w skały, wdychając powietrze zdecydowanie słonawe.

Manarola - kamienisty, urwisty cypel , osadzony na ciemnej skale, pomiędzy dwoma imponującymi skałami. Na ramionach Manaroli podziwiać można typowe tarasy z winnicami i murki z zaprawy; schodząc w stronę morza znajduje się urocze pasaże i punkty widokowe o niespotykanej piękności. Najbardziej zauważaną ścieżką jest Ulica Miłości, która łączy Manarolę i Riomaggiore. Spacer po tym krótkim odcinku, poprzecinanym skałami, pozwala obejrzeć zieleń dolin z jednej strony i błękit nieba, z drugiej.

Corniglia - miasteczko całkiem inne niż pozostałe miasteczka Cinque Terre, ponieważ wznosi się na szczycie przylądka na wysokości około 100 metrów i opada nagle w morze. Aby dotrzeć do tego miasteczka należy wspiąć się na górkę „Ladrina”, wspinaczka po kamiennych schodkach, w ilości 377 stopni bądź też przejść drogę prowadzącą od stacji kolejowej. Część zamieszkała rozciąga się wzdłuż głównej ulicy - Fieschi. Domy z jednej strony kierują się ku ulicy, z drugiej - ku morzu.

Vernazza - powstałe około roku tysięcznego, jest tym z pośród pięciu osad Cinque Terre, które najlepiej zachowało aspekt morskiej osady dzięki swojemu wygodnemu i bezpiecznemu portowi i morskiej tradycji zauważalnej tu od czasów antycznych. Jedyny port naturalny w Cinque Terre rozwija się wzdłuż strumienia Vernazzola (dziś zakrytego) i wznosi się na stoki czerwonej ostrogi, zasłaniającej część mieszkalną miasta. Spadziste i ciasne trasy obniżają się w kierunku głównej ulicy, która zamyka się na małym placyku zwróconym przodem do morza. Obecność elementów architektonicznych o szczególnej wartości, ukazuje iż poziom życia w tej osadzie był wyższy niż w innych pod względem ekonomicznym i społecznym. Nawet dziś prezentuje się jako miasteczko eleganckie i szlachetne, otoczone stromymi, kamienistymi brzegami.

Monterosso - najbardziej wysunięte na zachód centrum Cinque Terre jest podzielone na dwie części przez kotlinę Świętego Krzysztofa, która oddziela część antyczną osady, charakteryzującą się rozległym centrum średniowiecznym, od nowoczesnej dzielnicy rezydencjalnej, leżącej wzdłuż plaży. Pochodzenie historyczne tej wioski sięga roku 643, kiedy to populacje górskie, uchodząc przed inwazjami barbarzyńców, osiedlały się nad morzem.

Monterosso Vecchia zostało praktycznie zbudowane z domów-wież, wymieszanych z ciasnymi przejściami ulicznymi. Będąc łupione przez wieczne walki na morzu, miasteczko tworzyło najróżniejsze modele obrony. Rezultatem jest pozostały w miasteczku zamek, trzy okrągłe wieże na nadmorskim urwisku, ślady muru obronnego, wieża średniowieczna, dziś dzwonnica kościoła Świętego Jana, wieża Aurory i trzynaście wież, które z XVI wieku otaczały miasteczko. Roślinność otaczająca część mieszkalną miasteczka niczym jest jak ramię obejmujące plażę, najdłuższe wśród wybrzeży należących do Cinque Terre, pełne krystalicznie czystej wody morskiej, czyniącej z miasteczka najbardziej przyjazne na Wybrzeżu Liguryjskim.

Porady i ważne informacje

  • w tą część Ligurii można dostać się np. z Pizy. Bilet Regionale z Pisa Centrale do La Spezia Centrale kosztuje 5,30 euro
  • bilet z Pisa Centrale bezpośrednio do Manaroli kosztuje 6,10 euro
  • bilet z La Spezia do Riomaggiore kosztuje 1,80 euro
  • nie ma możliwości wjazdu samochodem do miasteczek, dlatego najlepszym sposobem jest dotarcie tu pociągiem
  • najlepiej kupić całodzienny bilet na przejazdy między miasteczkami
  • cena biletu za wstęp na teren parku narodowego to 5 euro/osoba dorosła lub 2,5 euro- dziecko. Nikt jednak tych biletów nie sprawdzał, ale może dlatego, że było już poza sezonem.
  • pozostawienie samochodu na parkingu na cały dzień w Levanto - 5 euro

Autor: trotamundos / 2011.11
Komentarze:
Brak komentarzy.