Bazylika św. Piotra w Rzymie jest niewątpliwie dla Chrześcijan bardzo ważną świątynią. Według tradycji stoi ona w miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża. To ogromne przedsięwzięcie, miejsce kultu Kościoła katolickiego, wypełniono relikwiami i arcydziełami sztuki, łącząc w jedną wspaniałą całość renesans i barok. To cesarz Konstantyn w 324 roku nakazał wzniesienie ku czci św. apostoła potężnej Bazyliki, która została następnie przebudowana i wzbogacona. Przy jej wznoszeniu pracowało wielu artystów: Rafael, Perruzi, Michał Anioł. Michal Anioł zaprojektował ogromną Bazylikę na planie krzyża greckiego, zwieńczoną wspaniałą kopułą o podwójnej czaszy.
W pierwszych latach XVII w. Maderno zmienił plan świątyni z krzyża greckiego na łaciński. Również jego dziełem jest fasada bazyliki. W późniejszym czasie Bernini wykonał półkolistą kolumnadę, która jak w symbolicznym objęciu otacza wspaniały Plac św. Piotra. Pośrodku placu wznosi się egipski obelisk, pochodzący z cyrku Nerona, a po obu stronach podziwiać możemy fontanny Maderny i Berniniego.
W głębi placu znajdują się schody, które prowadzą do bazyliki. Wnętrze jej jest bardzo bogate. Znajdują się tu arcydzieła takie jak: drewniany tron, który jak głosi tradycja używany był przez św. Piotra, gigantyczna kopuła, wykonana przez Michala Anioła - uznawana za najwspanialsze dzieło sztuki murarskiej. Kopuła opiera się na czterech filarach. Pod kopułą znajduje się baldachim wykonany z brązu przez Berniniego. Pod bazyliką rozciągają się groty watykańskie z grobami papieskimi.
Szczególne wrażenie wywiera wejście na sam szczyt kopuły i zobaczenie przepięknej panoramy. Widok jaki stamtąd się roztacza, zapiera dech w piersiach. wejście na kopułę wymaga wysiłku, szczególnie ostatnie metry, kiedy tłumy turystów utrudniają wspinaczkę po krętych schodach.
Wrażenia są jednak niezapomniane.
Brak komentarzy. |