Sułtanat Omanu to państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Mało znany, tajemniczy, pachnący przyprawami... Posiada infrastrukturę, z której nowoczesne kraje byłyby dumne. Na nasze szczęście - otwiera się coraz bardziej na polskich turystów, dlatego może warto wybrać się na wakacje właśnie do Omanu?
Z biurem podróży
W tym roku na wakacje w egzotycznym Omanie możemy polecieć z największymi polskimi biurami podróży. Po raz pierwszy w ofercie pojawiły się wczasy pobytowe.
Itaka zabierze nas na 7 dniowy pobyt do Salalah, miasta położonego w południowo - zachodniej części kraju, zwanego „arabską stolicą perfum”. Pierwsi turyści wylecą już 1 stycznia. Na miejsce zabierze ich czarterowy przewoźnik Travel Service a lot z międzylądowaniem w Hurgahadzie (Egipt) będzie trwał ok. 6 godzin. Wszystkie hotele dostępne w ofercie mają wysoki - pięciogwiazdkowy standard a ceny zaczynają się już od 3600 zł. Na miejscu oferowane są ciekawe wycieczki fakultatywne pozwalające poznać pustynię Rub Al Khali; zaginione miasto Ubar - dawniej strategiczny punkt na szlaku karawan, którymi transportowano kadzidło; Góry Qara, gdzie mieści się domniemany grób biblijnego Hioba; ruiny starożytnego miasta Sumhuram; stanowisko archeologiczne Al Balid i Muzeum Krainy Kadzidła. Będziemy też mieli możliwość podglądania wielorybów i delfinów w naturalnym środowisku Oceanu Indyjskiego. A na pewno warto, bo w wodach oblewających Oman występuje Płetwal błękitny - gatunek walenia z rodziny fałdowców. To największe znane zwierzę w historii Ziemi może osiągnąć długość ciała do 33 metrów, a masę ciała do 190 ton. Noworodek tego ssaka ma ok. 7 m długości i waży 2 700 kg, przybiera na wadze przez pierwsze 9 miesięcy swego życia z prędkością 4 kg na godzinę.
Z Rainbow Tours możemy udać się na wycieczkę objazdową - Emiraty Arabskie i Oman - Złote wrota Pustyni. Cały program rozplanowany jest na 9 dni, z czego 2 przewidziane są na Oman: równina Batinah - najważniejszy region rolniczy w kraju i stolica, czyli Maskat (zwiedzanie Wielkiego Meczetu Sułtana Kabus - centrum religijnego miasta i jednego z najpiękniejszych obiektów architektury Islamu; dzielnicy Muttrah i targu Muttrah Souk - centrum życia handlowego). Trasa przez kraj wiedzie przez Sohar - Maskat - Nizwa - Bahla - Jebreen. Ceny zaczynają się od 4300 zł (obligatoryjne opłaty na miejscu to dodatkowe 250 $). Grupa nocuje w hotelach trzygwiazdkowych.
Na własną rękę
Do Omanu można też polecieć na własną rękę. Najdogodniejsze połączenia lotnicze oferuje Swiss Air (Warszawa-Zurych-Maskat), Lufthansa (Warszawa-Frankfurt-Maskat), Emirates Airline (Warszawa-Dubaj-Maskat) i Qatar Airways (Warszawa-Doha-Maskat). Warto też sprawdzać połączenia czarterowe na stronie biura podróży Itaka. Czasem istnieje możliwość wykupienia samego przelotu. Niestety hotele w Omanie są bardzo drogie a zniżki obowiązują jedynie poza ścisłym sezonem, czyli w okresie od maja do września (w Salalah od czerwca do sierpnia). Trzeba się liczyć z tym, że w małych miastach w ogóle nie ma hoteli.
Kiedy lecieć?
Oman najlepiej odwiedzić między listopadem a marcem. Temperatura powietrza wynosi wtedy ok. 25°C. Najgoręcej jest między majem a sierpniem, wtedy temperatura osiąga nawet 50°C i uniemożliwia zwiedzanie.
Polityka
Od 1970 r. państwem rządzi Sułtan Kabus ibn Said. Według Światowej Encyklopedii Islamu znajduje się na liście 10 najbardziej wpływowych władców arabskich. Rządzi monarchią absolutną, pełni funkcję nie tylko głowy państwa, ale też szefa rządu, ministra spraw zagranicznych, obrony i finansów. W kraju nie ma parlamentu, konstytucji i partii politycznych, obowiązuje prawo muzułmańskie (szariat). Zanim usiadł na tronie, w sułtanacie były tylko dwie szkoły podstawowe i żadnej szkoły średniej. Obecnie Oman jest stabilnym, bezpiecznym i pokojowym krajem z bardzo niskim współczynnikiem przestępczości. W Maskacie działa uniwersytet, który kształci zarówno mężczyzn jak i kobiety. Obywatele nazywają okres rządów sułtana czasem renesansu, wierzą w jego dobroć i nie pozwalają na jakąkolwiek formę obrazy.
Ubiór
Mężczyźni noszą tradycyjne dishdasha (długą białą sukmanę) a kobiety abaje (czarne okrycie wierzchnie). Część strojów jest tak bogato zdobiona diamentami i wyszywana złotą nicią, że czujemy się jak w Baśni z tysiąca i jednej nocy. Najpiękniejsze stroje kobiece możemy podziwiać na weselach, które często odbywają się w hotelach. Turyści powinni pamiętać o tym, że są w kraju muzułmańskim i ubierać się w sposób niewyzywający. W zwiedzanych obiektach sakralnych należy mieć zawsze zasłonięte ręce i nogi. Na plażach i basenach hotelowych dozwolone są kostiumy kąpielowe.
Samochód i taksówki
Drogowskazy są zarówno po arabsku jak i po angielsku. Działa wiele wypożyczalni międzynarodowych: Avis, Budget, Europcar, ale lokalne firmy oferują dużo lepsze ceny. Należy się zawsze upewnić jakie warunki ubezpieczenia pojazdu nas obowiązują. Główne drogi są w bardzo dobrym stanie, ale na tych pobocznych, poza samochodami, uczęszczają też wielbłądy. Kierowców obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i rozmawiania przez telefon komórkowy. Maksymalna prędkość to 120 km/h. Na drogach zobaczymy jednak sporo luksusowych aut, które jadą dużo szybciej. Pamiętajmy jednak, że to co ujdzie Omańczykowi, nie zawsze puszczą płazem turyście. Wszelkie kolizje drogowe zazwyczaj rozstrzygane są na korzyść obywateli kraju, bez znaczenia kto naprawdę zawinił.
Taksówki najlepiej łapać przy drodze. Te hotelowe są dużo droższe. Należy zawsze wytargować cenę. Paliwo na Półwyspie Arabskim jest tańsze niż woda, dlatego koszty transportu też nie są duże.
Polacy podróżują coraz więcej i nie chcą po raz kolejny wracać w te same miejsca. Oman pojawił się dopiero na naszym turystycznym rynku i oferuje nam 2700 km piaszczystych plaż, ciepłe morze, oszałamiające zabytki, z których pięć wpisanych jest na listę UNESCO (1987 - Fort Bahla, 1988 - Stanowiska archeologiczne Bat, Al-Chutm i Al-Ajn, 1994 - Rezerwat antylopy arabskiej oryks, 2000 - Szlak kadzidła, 2006 - Systemy nawadniania typu afladż) oraz orientalną egzotykę pachnącą mirrą i kadzidłem. Ta baśniowa kraina przemawia do nas poprzez bogactwo przyrody i kultury słowami: Ahlan wa salan - witajcie!
Brak komentarzy. |