Dziewicze, dzikie, urokliwe Azory kuszą i wabią wytrawnych podróżników i wielbicieli obcowania z naturą. Dzięki łagodnemu klimatowi i żyznej, wulkanicznej glebie wyspy toną w kwiatach i zieleni. Dzięki temu, że na wyspy nie dotarła jeszcze masowa turystyka, znajdziemy tu ciszę i spokój. Co oferują Azory? W czym tkwi ich niezwykłość? Co warto zobaczyć spędzając wakacje na Azorach?
Azory - gdzie to jest?
Archipelag Azorów wyrasta z Oceanu Atlantyckiego prawie w połowie drogi pomiędzy Europą i Ameryką. W jego skład wchodzi 9 wysp wulkanicznego pochodzenia. Należą one do Portugalii, a zachodni brzeg jednej z nich - wyspy Flores stanowi zachodnią granicę Europy.
Wyspy podzielono na 3 grupy geograficzne: wschodnią (Santa Maria i Sao Miguel), centralną (Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico i Faial) oraz zachodnią (Corvo i Flores). Azory razem z Maderą, Wyspami Kanaryjskimi i Wyspami Zielonego Przylądka stanowią grupę wysp zwaną Makaronezją lub Wyspami Szczęśliwymi. Niektórzy doszukują się tutaj pozostałości zatopionej, mitycznej Atlantydy.
Azor - pies czy jastrząb?
Istnieją 2 teorie co do genezy nazwy archipelagu. Choć słowo to kojarzy nam się głównie z psem, według jednej z nich nazwa ta (Portugalczycy nazywają wyspy: Açores) pochodzi od ptaka Açor (z portugalskiego: jastrząb). Drapieżnik ten nie występuje na wyspach, przypuszcza się jednak, że przybyli tu żeglarze mogli pomylić występujące na wyspach ptaki z jastrzębiami. Inna teoria mówi, że nazwa pochodzi od włoskiego słowa azurr oznaczającego kolor niebieski.
Trochę historii
Nie wiadomo dokładnie kto odkrył wyspy zwane dziś Azorami. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z map żeglarzy z Genui, ale naukowcy nie są pewni, kto pierwszy postawił tutaj stopę. Jedna z hipotez głosi, że był to Diogo de Silves w 1427 roku, inna że Gonçalo Velho w 1431 roku. Od tego czasu rozpoczęło się zasiedlanie wysp archipelagu. Ludność Azorów nie miała łatwego życia - przez te wszystkie lata musiała przetrwać erupcje wulkanów, izolację, czy ataki piratów. Ze względu na swoje położenie, od czasów Wielkich Odkryć Geograficznych, wyspy były ważnym punktem dla żeglarzy - przystankiem na drodze do Nowego Świata. W XX wieku tutejsi mieszkańcy zajmowali się połowem wielorybów. Ostatniego wieloryba upolowano tutaj w latach 80-tych XX wieku. Od tego czasu polowanie na te ssaki jest zabronione i podejmuje się wiele kroków w celu ich ochrony.
Kilka słów o klimacie
Azory leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Klimat jest łagodny - nie występują tutaj ani upały ani mrozy, a pogoda na Azorach jest zmienna i trudna do przewidzenia. Występują tutaj stosunkowo częste opady deszczu, głównie w porze zimowej, a w okresie od maja do sierpnia jest ich mniej, ale planując podróż na Azory trzeba się liczyć z możliwością opadów nawet w środku lata. Najlepszym okresem na podróż na Azory jest czas od czerwca do sierpnia, kiedy jest dosyć ciepło (średnia temperatura pomiędzy 15 a 26 stopni Celsjusza, ale zdarza się, że dochodzi nawet do 30 stopni). Zimą temperatura nie spada tutaj poniżej 10-u stopni Celsjusza (z wyjątkiem terenów wysokogórskich). Temperatura wody w oceanie w lecie osiąga nawet 25 stopni, a w zimie spada do około 17-u stopni. Na Azorach często występują mgły i wieją silne wiatry. Należy pamiętać o tym, że każda z wysp ma swój własny, unikalny mikroklimat.
Co warto zwiedzić?
Wulkany, jaskinie, pola lawowe, lasy, jeziora, wodospady, gejzery, a także podkreślająca urok tego miejsca kolonialna architektura, to wizytówki tego miejsca. Wyspy zachwycą wielbicieli przyrody - natura hojnie obdarzyła wyspy, pokrywając je bujną roślinnością i wieloma gatunkami kolorowych kwiatów.
Azory dzierżą nagrodę Quality Coast Gold, przyznawaną przez European Coastal & Marine Union (EUCC), organizację zajmującą się ochroną przyrody, mórz i wybrzeży w Europie, zwiększaniem ich atrakcyjności oraz dbałością o zrównoważony rozwój środowiska. Organizacja doceniła starania o rozwój ekoturystyki, promocję lokalnych wyrobów oraz zakaz polowań na wieloryby z jednoczesnym ukierunkowaniem na poznawanie tego gatunku przez ludzi poprzez obserwację tych zwierząt.
Całe Azory dosłownie usiane są urokliwymi miejscami i punktami widokowymi - ciężko zdecydować, który z nich oferuje najpiękniejsze krajobrazy.
Sao Miguel - największa (powierzchnia ok. 293 km2) i najbardziej zaludniona z wysp archipelagu (ok. 50 tys. mieszkańców) jest bogata w piękne i ciekawe miejsca. Największym miastem na Sao Miguel i jednocześnie na całych Azorach jest Ponta Delgada.
Na pewno marta zobaczenia jest Kaldera Siedmiu Miast (Caldeira das Sete Cidades). To 2 jeziora położone na dnie wygasłego wulkanu o obwodzie 12 km - jedno z nich ma kolor niebieski, a drugi szmaragdowozielony. Według legendy powstały one z łez dwojga nieszczęśliwych kochanków - zielonookiej księżniczki i niebieskookiego pasterza. Najlepszy widok na te 2 jeziora roztacza się z punktu widokowego Vista Do Rei.
W Furnas można obejrzeć gejzery. W gorącej od podziemnych źródeł ziemi gotuje się potrawę o nazwie cozido, czyli specjał tutejszej kuchni. Jest to kilka rodzajów mięsa i warzyw, umieszczonych w dużych, żeliwnych saganach, które zakopuje się na kilka godzin w dołach wykopanych w ziemi. Turyści mają okazję oglądać, jak garnki z gotowym daniem wydobywa się na powierzchnię, a następnie zawozi do pobliskiej restauracji, gdzie mają okazję go spróbować. Kąpiele w gorących źródłach mają właściwości lecznicze. Jeśli chodzi o tutejsze przysmaki, Azory specjalizują się w hodowli ananasów i produkcji wina. Niewątpliwą ciekawostką jest Gorreana, czyli jedyna plantacja herbaty w Europie, która działa od 1883 roku. Herbatę produkuje się tutaj w tradycyjny sposób, używając do tego starych maszyn. Oprócz zwiedzania fabryki, warto oddać się degustacji tutejszej herbaty.
Wielbicieli ogrodów botanicznych zainteresuje na pewno niezwykle bujny ogród Terra Nostra. Oprócz wylewających się zewsząd i urzekających pięknem drzew, krzewów, pnączy i kwiatów, znajdziemy tutaj basen termalny z brunatną wodą o właściwościach leczniczych.
Drugą co wielkości jest wyspa Pico, kojarzona głównie z wulkanem o tej samej nazwie. Wulkan Pico ma wysokość 2351 m n.p.m. i jest najwyższą górą Portugalii. Wyspa ma duże tradycje wielorybnicze i winiarskie. Wyspa jest świetnym miejscem do obserwacji wielorybów, a w miejscowościach Lajes i Sao Roche znajdują się muzea wielorybnictwa.
Wielbicieli speleologii na pewno zainteresuje najdłuższy tunel lawowy w Europie - Gruta das Torres, a także wiele jaskini dostępnych do eksploracji.
Terceira to trzecia pod względem wielkości i druga pod względem ilości mieszkańców wyspa archipelagu. Angra do Heroismo czyli stolica Terceiry, dzięki swojej niezwykłej architekturze wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto przespacerować się uliczkami i podziwiać kościoły, kamienice, place, pomniki, czy ratusz. Warto również wspiąć się na pobliską górę - Monte do Brasil i obejrzeć widok na miasto z oddali.
Dużą atrakcją wyspy jest głęboka na 100 m jaskinia Algar Do Carvao, powstała wskutek działalności wulkanu. W jaskini można podziwiać stalaktyty, stalagmity oraz wewnętrzne jezioro. Na wyspie jest wiele innych jaskiń, m.in. Gruta do Natal powstała w bańce lawy.
W miejscowości Biscoitos można zwiedzić jedyne na Azorach muzeum wina otwarte w 1990 roku w setną rocznicę uruchomienia fabryki wina Francisco Maria Brum. Miasteczko otaczają pola winorośli, osłonięte murkami z kamienia wulkanicznego.
Miejscem na pewno wartym odwiedzenia jest Serra do Cume - punkt widokowy, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na pola uprawne, pastwiska i zatokę. Możemy go podziwiać z wybudowanego tutaj sporej wielkości tarasu, zawieszonego na wysokości 545 m. Na pewno zadziwi nas nie tylko niesamowity krajobraz, ale także bardzo silny, wiejący tutaj wiatr, który dosłownie zwala z nóg.
W miejscowości Urzelina na wyspie Sao Jorge można podziwiać osobliwą atrakcję - samotną wieżę kościoła, zalanego przez lawę w wyniku erupcji wulkanu w 1808 roku.Wyspa słynie z produkowanych tutaj serów oraz piaszczystych plaż.
Zatoka Sao Lourenco na wyspie Santa Maria znana jest z pięknych widoków - to tutaj tarasowo położone winnice schodzą aż do morza. Największym miastem wyspy jest Villa do Porto. W miejscowościach Praia Formosa i Sao Lourenco znajdziemy ładne, piaszczyste plaże. W tej pierwszej jest możliwość uprawiania windsurfingu. Wyspa jest niejako podzielona na 2 części - płaską, pusta, słoenczną i z mniejszą ilością opadów oraz wyżynną, deszczową i zieloną.
Krajobraz niewielkiej i spokojnej Graciosy, zamieszkałej przez zaledwie 4600 mieszkańców, to głównie zielone pastwiska z białymi domami. Graciosa zwana jest Białą Wyspą z powodu skał wulkanicznych, które z czasem przybierają białą barwę. Charakterystyczne dla wyspy są biało-czerwone wiatraki, wybudowane w holenderskim stylu.
Jedną z głównym atrakcji wyspy jest możliwość wejścia do wnętrza krateru wygasłego wulkanu - Furna Do Enxofre. Wejście jest dosyć wąskie, a zejście jest możliwe dosyć głęboko, co potęguje niesamowite wrażenia. Na dnie znajduje się piękne, wielkie jezioro.
W miejscowości Carapacho znajdziemy kąpielisko termalne o właściwościach leczniczych. Jest ono otwarte od 1 maja do 30 września. Będąc tam warto wdrapać się na szczyt latarni morskiej i podziwiać piękne widoki na pobliskie wyspy: Terceirę, Sao Jorge, Pico i Faial.
Warto także odwiedzić urocze miasteczko Santa Cruz da Graciosa. Dużą atrakcją jest arena do walk z bykami. Druga taka arena na Azoracj znajduje się na Terceirze. Okazjonalnie odbywają się tutaj walki oraz gonitwa byków uwiązanych na linie po ulicach miasta. Monte Nossa Senhora da Ajuda to najwyższy punkt miejscowości, z którego roztacza się piękny widok na miasteczko i jego okolice.
Wyspa Flores jest najdalej wysuniętą na zachód, najdzikszą i najbardziej romantyczną z wysp archipelagu Azorów. Nazwę zawdzięcza wspaniałej roślinności, z licznymi gatunkami kwiatów. Wyspa jest synonimem nieskażonej dziewiczej przyrody. Uroku dodaje jej również siedem pięknych jezior w kraterach wulkanów. Wizytówką wyspy jest Rocha dos Bordoes - ogromna, bazaltowa formacja skalna o oryginalnym kształcie, wystająca ponad dywany zieleni.
Horta - port na wyspie Faial, doskonale znany żeglarzom przemierzającym Atlantyk. Nabrzeże jest ozdobione pamiątkami pozostawionymi przez przepływających tutaj marynarzy. Kolorowe rysunki w większości przedstawiające godło lub banderę statku wzięły się z przesądu, według którego odpłynięcie bez zostawienia pamiątkowego dzieła grozi ściągnięciem na siebie gniewu boga mórz - Posejdona.
W 1957 roku miało tu miejsce trzęsienie ziemi połączone z erupcja wulkanu, które zniszczyło wiele budynków, ale i powiększyło wyspę o pole wielkości 1,5 km2. Ten nowy fragment wyspy nazywany jest Ponta dos Capelinhos. Z Faial rozciąga się piękny widok na wulkan Pico na sąsiedniej wyspie.
Corvo to najmniejsza z wysp Archipelagu Azorskiego o powierzchni zaledwie 4 na 6 km i zamieszkała przez 400-u mieszkańców. Na wyspie znajduje się tylko 1 małe miasteczko.
Kierunek dla aktywnych
Azory to miejsce nie tylko dla szukających ciszy i wytchnienia. To również świetny kierunek dla aktywnych i żądnych mocnych wrażeń. Oprócz obserwacji wielorybów, wędkarstwa, jazdy konnej, trekkingu wzdłuż krawędzi kalder wygasłych wulkanów, gry w golfa, czy jazdy na rowerze, można sobie zafundować podnoszące poziom adrenaliny atrakcje takie jak: paralotniarstwo, jazda jeepami, surfing, nurkowanie czy canyoning.
Brak komentarzy. |