Hiszpańskie Cadiz (Kadyks) to miasto z bogatą i daleko sięgającą historią. Oddzielone od stałego lądu jedynie odnogą i mostem przyciąga turystów. I słusznie, bo jest kilka bardzo ciekawych miejsc, dla których warto do Kadyksu przyjechać.
Cadiz (Kadyks) to najstarsze miasto hiszpańskie, położone na półwyspie, który oddziela Morze Atlantyckie od Zatoki Kadyksu. Leży w południowo-zachodniej części Hiszpanii, w Andaluzji. W mieście miszka ponad 120 tys. ludzi.
Ponad 1000 lat p.n.e. Fenicjanie założyli na w miejscu Cadiz najstarsze miasto w tej części kontynentu. Przeszło potem w ręce Kartaginian i Rzymian, zostało zniszczone przez Wizygotów, żeby w VIII wieku Maurowie mogli w nim osiąść. W erze wielkich odkryć geograficznych miasto przeżyło odrodzenie. Nawet Krzysztof Kolumb dwukrotnie wyruszał w swoje wyprawy z Cadiz. Miasto przez chwilę należało do Anglików, było też oblegane przez wojska napoleońskie. Nic dziwnego, że przechodzło z rąk do rąk, każdy chciał mieć port, z którego prowadził ważny szlak handlowy z koloniami w Ameryce. To właśnie w Cadiz w 11812 roku uchwalono pierwszą hiszpańską konstytucję. Miasto do dziś jest ważnym portem, ośrodkiem przemysłowym, akademickim i, oczywiście, turystycznym.
Zwiedzanie
Cadiz nie należy do dużych miast, a dla turysty kurczy się jeszcze bardziej, ponieważ nowa część miasta nie ma nic do zaoferowania. Bloki, markety, biurowce, część przemysłowa i port to nie miejsca, które się zwiedza. Szczególnie, kiedy nie należą do tych najładniejszych. Stare miasto nie jest duże, ale bardzo ładne i przyjemne. Leżące na końcu półwyspu otoczone jest zatoką z jednej i oceanem z drugiej strony. Pomiędzy rozciąga się starówka z ciasną zabudową, pocięta wąskimi uliczkami. Pomimo gęstej zabudowy, dużo tu zieleni, co tylko dodaje uroku. Będąc w Cadiz warto po nim spacerować, schodzić starówkę wzdłuż i wszerz. Oprócz chodzenia w tę i z powrotem można wejść do kilku fajnych obiektów. Warto zajrzeć do dwóch twierdz, trzech muzeów, na wieżę Tavira, Las Puertas de Tierra, do katedry oraz zobaczyć teatr rzymski. W przerwie można wypić kawę na jednym z kilku placyków miejskich.
Twierdze
Baluarte de Santa Catalina y Castillo, czyli twierdza św. Cataliny to obiekt fortyfikacyjny wybudowany w 1598 roku. Obecnie służy za miejsce koncertowe i sale wystawowe. Można wejść do nich za darmo i zobaczyć ekspozycje, które w danym czasie są prezentowane. Podobnie w Baluarte de la Candelaria. Dawna twierdza, zbudowana w 1672 roku dziś również jest centrum wystawienniczym. W Cadiz jest jeszcze trzecia twierdza: Castillo de San Sebastian, najmłodsza ze wszystkich, bo powstała w 1702 roku. Wprawdzie jej przestrzeń nie jest obecnie wykorzystana, ale warto wejść na jej teren z uwagi na drogę wiodącą do twierdzy. Długi i wąska prowadzi między dużymi kamieniami, o które rozbijają się fale. Oprócz pięknego widoku, kamienie oferują idealne miejsce na opalanie się bez tłumów, które spotkamy na plaży.
Muzea
W Kadyksie jest kilka muzeów, w tym trzy szczególnie warte uwagi. Pierwsze z nich to Museo de las Cortes mieszczące się na Calle Santa Ines. Bilet wstępu jest bardzo tani, a w środku można poznać historię miasta, zobaczyć jego wielką makietę oraz dawne przedmioty. Na uwagę zasługuje również budynek, w którego pięknych wnętrzach umiejscowiono wystawę. Drugie muzeum to Muzeum Lalek, które mieści się tuż obok bramy prowadzącej do starego miasta. Wejście jest darmowe, a w środku można zobaczyć najróżniejsze lalki teatralne z całego świata. Ostatnie, również darmowe muzeum warte uwagi to Muzeum Sztuki Współczesnej. Ciekawe ekspozycje mogą się spodobać nie tylko miłośnikom sztuki współczesnej. Fani historii otaz archeologii również znajdą muzea dla siebie: Muzeum Miejskie przy Plaza de Mina oraz Archeologiczne przy bramie prowadzącej na stare miasto.
Wieża Tavira
Najwyższa pozostała wieża zegarowa w Cadiz z ponad 160, które w XVIII wieku służyły mieszkańcom. Oprócz tarasu widokowego w wieży znajduje się camera obscura, dzięki której odwiedzający mogą zobaczyć odbicie panoramy miasta podczas specjalnego pokazu.
Las Puertas de Tierra
Brama prowadząca na stare miasto z murami obronnymi, po których można się przejść, oglądając nowe miasto z jednej i stare z drugiej strony. Wybudowano je w XVI wieku, ale cztery stulecia później musiały zostać przebudowane ze względu na większy ruch samochodowy. Niestety, wiele z oryginalnych elementów i zdobień nie zachowały się do naszych czasów.
Teatr rzymski i katedra
W Cadiz znajduje się teatr wybudowany prawdopodobnie w pierwszym wieku przez Chrystusem. Teatr mógł pomieścić 20 tysięcy widzów. Niedaleko znajduje się Catedral de Santa Cruz del Cadiz. Wybudowana ma przełomie XVIII i XIX wieku guróje nad jednym z placów. Na jedną z wież kościoła można wejść i podziwiać panoramę miasta i ciągnące się po horyzont wody oceanu.
Na uwagę turystów zasługuje również zabudowa Cadiz. Piękne kamienice, ratusz, pozostałości murów miejskich i kościoły cieszą oko. Pomimo ciekawej, aczkolwiek ścisłej zabudowy w Cadiz jest wiele zieleni. W cieniu drzew w parkach i na skwerkach można odpocząć po zwiedzaniu, a w jednej z wielu kawiarni lub restauracji w wąskich uliczkach lub na placach można się posilić, aby nabrać energii na dalsze odrywanie miasta. W jego ramach można zajrzeć do hali targowej, gdzie zaopatrzymy świeże owoce, warzywa oraz najróżniejsze przyprawy.
Wprawdzie miasto nie jest duże, ale weekend pozwoli poznać je na spokojnie i bez pośpiechu. Wystarczy wtedy czasu zarówno na zwiedzanie, jak i odpoczynek w promieniach gorącego, hiszpańskiego słońca.
Brak komentarzy. |