Malaga - już sama nazwa tej miejscowości wywołuje wyłącznie przyjemne skojarzenia. Urodzili się tu Pablo Picasso i Antonio Banderas. Stolica Costa del Sol łączy zalety popularnego kurortu turystycznego i drugiego pod względem wielkości miasta Andaluzji gdzie spotkamy nie tylko innych wczasowiczów, ale także poobserwujemy prawdziwe hiszpańskie życie. Podpowiadamy co warto zobaczyć w Maladze.
„Jednoręka” katedra
Widząc po raz pierwszy Katedrę w Maladze nietrudno zrozumieć, dlaczego mieszkańcy nazywają ją czule „La Manquitą” czyli „Mańkutką”. Jej charakterystyczną cechą, czyniąca ją absolutnie wyjątkową na tle innych wielkich katedr Andaluzji jest fakt, iż posiada... tylko jedną wieżę. A gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi jak zwykle o pieniądze - pierwotne plany zakładały powstanie dwóch wież, ale na drugą niestety zabrakło funduszy. Historia całej katedry też nie była krótka i prosta - budowę zainicjowano w 1528 roku, ale jej ukończenie zabrało ponad 250 lat! Efektem jest swoisty melanż stylów architektonicznych - dolne partie są gotyckie, górne i fasady prezentują barok, dominuje jednak niewątpliwie renesans. Wnętrze z początku może onieśmielać swoim ogromem - nawet, jeśli poczujemy się nieco przytłoczeni w obliczu Boga bądź tego dzieła architektonicznego przy zwiedzaniu nie pomińmy przepięknych stalli chóru z 42 posągami świętych.
Gibralfaro i Alcazaba - pocztówkowe widoki
Na większości pocztówek z Malagi widnieją morze, port i corrida, wydawałoby się, że ujęte z lotu ptaka. Tymczasem podobne widoki zobaczyć można odwiedzając górujące nad miastem dwa najważniejsze zabytki Malagi - zamek Gibralfaro i arabską twierdzę Alcazabę. Przy dobrej widoczności z Gibralfaro dojrzeć można Gibralta, a nawet góry Atlas! Zamek wzniesiony został przez Jusufa I - muzułmańskiego władcę Grenady w pierwszej połowie XIV wieku.miało tu miejsce 3-miesięczne oblężenie mieszkańców Malagi przeciwko katolickim monarchom Ferdynandowi i Izabeli. Po zdobyciu Malagi przez Hiszpanów w 1487 roku rezydowała tu królewska para - Ferdynand II Katolicki i go żona Izabela I Katolicka. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest także Alcazaba- ruiny wznoszącej się dumnie nad centrum twierdzy, wybudowanej przez Rzymian i przebudowanej przez Maurów. Alcazaba to jedna z największych muzułmańskich budowli militarnych w Hiszpanii. W foretecy zwiedzić można także Muzeum Archeologiczne ze znaleziskami m. in. Z terenu Gibralfaro i samej Alcazaby.
Tam, gdzie narodził się Picasso
Choć słynny malarz opuścił swoje miejsce narodzenia w dosyć młodym wieku i nigdy już doń nie powrócił, Malaga pozostaje bardzo dumna ze swojego najsłynniejszego syna. W sercu miasta, przy Plaza de la Merced można rozpocząć wycieczkę śladami artysty. Zwiedzić tu można jego dom rodzinny - Museo Casa Natal de Picasso, przybliżające postać artysty i jego rodziny. Ciekawostką są także prezentowane tu prace młodego Pabla. Na samym placu obowiązkowo trzeba zrobić sobie zdjęcie pamiątkowe na ławeczce, gdzie zasiada na co dzień Picasso... czy raczej jego pomnik. Można zajrzeć także do kościoła de Santiago, gdzie w bogatym ociekającym złotem barokowym wnętrzu wypatrzeć można świadectwo chrztu Picassa. Wisienką na torcie okaże się usytuowane w pałacu Buenavista poświęcone artyście muzeum. Ekspozycja prezentuje dzieła ze wszystkich okresów twórczości Picassa. Niektórzy są rozczarowani brakiem najsłynniejszych dzieł, wystawianych w większych muzeach, tymczasem dla innych osób to właśnie stanowi o uroku kolekcji - zgromadzone w Maladze dzieła w większości nie były prezentowane na żadnej innej ekspozycji i zainteresują nawet największego znawcę twórczości hiszpańskiego artysty.
Plaże - wizytówka Costa del Sol
Słońce świeci tutaj przez 330 dni w roku - będąc w Maladze grzechem byłoby więc nie wybrać się choć raz na plażę! Do kultowej Malaguety dotrzeć można pieszo z centrum, mijając po drodze arenę do walki byków. Plaża, choć niewielka i niekoniecznie najczystsza, wciąż pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku malaguenos - turyści wybierają raczej oddaloną bardziej, większą plażę El Palo, bądź też plaże sąsiednich miejscowości Costa del Sol, jak Torremolinos czy Fuengirolę. Tymczasem młodzi ludzie, szczególnie miejscowi studenci uwielbiają spotykać się na Malaguecie - organizuje się tu wieczorne imprezy i popołudniowe pikniki większą paczką, bądź też przychodzi się samemu postudiować notatki, poczytać książkę, czy po prostu obejrzeć zachód słońca. Uwaga! Być tutaj i nie zrobić sobie zdjęcia przy słynnym napisie „Malagueta” to jak wcale nie być w Maladze.
Muzea dla koneserów
Jeśli po obowiązkowej wizycie w Muzeum Picassa i Muzeum Archeologicznym na Alcazabie wciąż macie ochotę na „więcej”, dobra wiadomość - muzeów w Maladze wystarczy aby zapełnić nawet tygodniowe wakacje. Muzeum Etnograficzne, Domków dla Lalek, Automobili... A to tylko niektóre propozycje. Miłośnicy sztuk pięknych powinni skusić się na wizytę w Museo Carmen Thyssen, które jest oddziałem słynnego Museo Thyssen - Bornemisza z Madrytu. Fani sztuki współczesnej nie mogą ominąć jednej z nowszych inicjatyw miasta - Centro de Arte Contemporaneo de Malaga. W ostatnich latach grono oddanych miłośników zyskało prywatne Muzeum Szkła i Kryształu, którego historia jest równie niezwykła jak kolekcja. Założyło je dwóch Hiszpanów i dwóch Brytyjczyków, którzy postanowili na emeryturze otworzyć własne muzeum i zainwestowali w ten cel wszystkie swoje oszczędności. Oglądając mieszczącą się w zabytkowym hiszpańskim domu kolekcję pięknych szklanych przedmiotów łatwo poczuć można serce, jakie twórcy włożyli w przygotowanie tej nietypowej ekspozycji.
piea | Malaga to barwne, gwarne ale i bardzo klimatyczne miasto z mnóstwem urokliwych zakątków, a Alcazaba i Gibralfaro od środka- absolutnie koniecznie!!! |