Zwiedzanie miasta Cordoba w Andaluzji. Wystarczy krótki spacer po starówce andaluzyjskiej Cordoby, żeby pokochać to miasto. Wąskie uliczki, białe budynki i niebieskie doniczki pełne kwitnących kwiatów mogą zauroczyć. To jednak nie wszystko, czym Cordoba zaraża swych kolejnych miłośników.
Cordoba (Kordoba) jest jednym z ważniejszych turystycznie miast Andaluzji, południowej prowincji Hiszpanii. Leży nad rzeką Gwadalkiwir i jest stolicą prowincji Cordoba. Miasto liczy sobie prawie 330 tysięcy mieszkańców, ale turyści nawet potrajają tę liczbę w ciągu całego roku. Bo pogoda sprawia, że Cordobę można odwiedzać przez 12 miesięcy. Zimą średnia temperatura spada do 10°C, latem utrzymuje się na poziomie 26°C. Jednak na zwiedzanie idealna jest wiosna i jesień - nie za zimno, nie za gorąco, a turystów znacznie mniej niż latem, choć wciąż tłoczno.
Początki miasta sięgają dawnych czasów. Już w VIII wieku p.n.e. istniała tu osada iberyjska, która trafiała pod skrzydła różnych władców. Panowali tam m.in. Kartagińczycy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Wizygoci, Arabowie, Mauretańczycy i Francuzi. W X wieku Cordoba była największym miastem w basenie Morza Śródziemnego. W tym czasie żyli pokojowo na tym terenie chrześcijanie, żydzi i muzułmanie. W XII wieku tolerancja się zakończyła, a zaczęły prześladowania, które spowodowały spadek liczby ludności. Od 1236 roku Cordoba stała się miastem chrześcijańskim i prężnie się rozwijała do końca XVI wieku. Po epoce renesansowej liczba mieszkańców spadła do zaledwie 20 tysięcy. Od XX wieku Cordoba ponownie zaczęła się rozrastać i uprzemysławiać, co zaowocowało nowym budownictwem poza ścisłym centrum. W 1984 roku starówkę wpisano na listę UNESCO.
Zwiedzanie
Najbardziej znanym zabytkiem Cordoby jest La Mezquita, czyli meczet przebudowany na katedrę. Drugi na liście jest Alcazar de los Reyes Cristianos, twierdza zbudowana w VIII wieku. Podczas spaceru po starówce warto zajrzeć do Synagogi, przejść się Calleja de las Flores, wejść na most Puente Romano i podejść pod Puerta del Puente - bramy prowadzącej z mostu na stare miasto. Na starówce znajdują się też zabytkowe kościoły, a kawałek od niej można zobaczyć interesujący, dawny pałac (Palacio de Viana) z pięknym ogrodem i dobrze zachowanym wystrojem wnętrza.
La Mezquita
Katedra przerobiona z meczetu robi na turystach ogromne wrażenie. Dlatego też trudno niej wejść, szczególnie latem. Długie kolejki, najpierw do kasy, a potem do wejścia mogą dać się we znaki, szczególnie w upalne dni. Warto jednak swoje wystać, bo biało-czerwony „las kolumn” w środku koniecznie trzeba zobaczyć! Meczet wybudowano w VIII wieku, ale był później przerabiany. Bogate, bizantyjskie zdobienia połączone z renesansowymi sprawiają, że katedra posiada niepowtarzalny charakter. Z zewnątrz budowla nie sugeruje ogromnej przestrzeni, która zaskoczy turystę po wejściu do środka. Możliwe jest zwiedzanie Mezquity za darmo, ale tylko jeśli jest się rannym ptaszkiem. Między godziną 8:30 a 9:20 indywidulani turyści mogą wejść do środka nie płacąc za bilet (w 2013 roku kosztował 8 euro). O 9:20 rozpoczyna się 40-minutowa msza, podczas której zwiedzanie jest niemożliwe.
Alcazar
Kolejny ważny punkt na mapie zwiedzania Cordoby to Alcazar, czyli twierdza. Średniowieczna budowla powstała w tym samym wieku, co Mezquita. Zachowały się w niej piękne mozaiki i sarkofag z III wieku. Jednak to, co przyciąga do twierdzy turystów, to piękne ogrody. Tak jak w Sewilli i Granadzie, są pełne bujnej roślinności i fontann. Można zajrzeć do wszystkich trzech, choć z uwagi na cenę i długie kolejki po bilety, dobrze jest przemyśleć odwiedzenie jednego z wyżej wymienionych, np. tego w Cordobie.
Spacer po starówce
Po zobaczeniu meczetu i ogrodów zmęczenie jest wysoce prawdopodobne, szczególnie jeśli jest gorąco. Nie można się jednak poddawać, bo wąskie uliczki Cordoby kryją w sobie kolejne atrakcje. Białe domy, dziedzińce pełne kwiatów, na które można spojrzeć przez kraty zastępujące drzwi, czy pozostałe gdzieniegdzie zdobienia arabskie cieszą oko bacznego obserwatora. Cordoba kojarzona jest często z kwiatami w niebieskich doniczkach. Słusznie, bo można je zauważyć na starówce bardzo często. Najwięcej jednak jest ich na Calleja de las Flores - kwiatowej ulicy. Piękna uliczka znajduje się w dzielnicy żydowskiej, w której trzeba zajrzeć do jednej z trzech zachowanych w Hiszpanii Synagogi. Niestety, i tutaj można napotkać kolejki. Ale kolejny raz, warto poczekać. Wstęp kosztuje jedynie kilkadziesiąt centów. Za murami miejskimi na turystów czeka romański most prowadzący wprost do wielkiej bramy wejściowej i zielona, zacieniona promenada wzdłuż rzeki z dawnymi wieżami obronnymi.
Medina Azahara
Kilka kilometrów na zachód od Cordoby znajduje się Medina Azahara - stanowisko archeologiczne w postaci ruin X-wiecznego, arabskiego kompleksu pałacowego. Pozostałości ogromnego pałacu i ogrodów to kolejny, warty uwagi punkt na mapie zwiedzania Cordoby. Obywatele UE nie płacą za wstęp, ale trzeba pamiętać, żeby sprawdzić godziny otwarcia. W poniedziałki obiekt jest nieczynny, a w zależności od pory roku godziny otwarcia są różne.
Piękne, bogato zdobione wnętrza restauracji z zielonymi dziedzińcami kuszą turystów, żeby zjeść obiad właśnie tam. Wybór jest trudny, bo na starym mieście co chwilę można się natknąć na kolejne takie miejsce. Niewielkie placyki wypełnione są stolikami, przy których na spragnionego turystę czekają zimne napoje, a tuż obok sklepy z pamiątkami. Nie bez powodu to niezwykle zielone miasto przyciąga co roku mnóstwo odwiedzających z całego świata. Warto poświęcić chociaż dwa dni swoich wakacji w Hiszpanii, żeby poczuć klimat miasta i dać się zauroczyć.
Brak komentarzy. |