Zwiedzanie Dubrownika. Jadąc na wakacje do Chorwacji koniecznie powinniśmy zwiedzić kilka najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest z pewnością, znajdujący się na południowym wybrzeżu kraju Dubrownik. Oto najważniejsze miejsca i zabytki, które należy zobaczyć w Dubrowniku.
Na brzegu ciepłego morza, u stóp majestatycznych gór, stoi od wieków, opasane grubym murem, waleczne, dalmatyńskie miasto. Dubrownik zyskał miano Perły Adriatyku dzięki swojemu pięknu, randze i sławie. Nie tylko odwaga obrońców, ale również dyplomacja władz sprawiła, że żadna ludzka siła nigdy nie zdobyła twierdzy.
Mury - najtwardsi obrońcy
Perspektywa spaceru po niewielkim chorwackim mieście przyciąga jak magnes turystów z całego świata. Wszystkie najważniejsze zabytki leżą wewnątrz murów ciągnących się na długości 1940 metrów. Fortyfikacje są jedną z największych atrakcji Dubrownika. Wznoszą się powyżej dachów budynków, które miały ochraniać już od X wieku. Od strony lądu mają nawet 6 m grubości, dzięki temu nie padły nawet pod ostrzałem ponad 2000 bomb w trakcie wojny w roku ’91. Do miasta można wejść tylko trzema bramami, z których najmłodszą jest Buza. Dwie pozostałe to brama Pile, od której ciągnie się główna ulica miasta - Placa, oraz brama Plocze, na przeciwległym krańcu. Do bram wiodą zwodzone mosty pozwalające pokonać suchą dziś fosę. Spacer po murach najlepiej zaplanować w okolicach zachodu słońca, gdy w delikatnym świetle powraca wspomnienie Republiki Dubrownickiej, silnego państwa-miasta, którego złoty wiek przypadał na XV i XVI stulecie. Najwyższym punktem widokowym murów jest baszta Minczeta, wysunięta najbardziej w głąb lądu.
Główna ulica Dubrownika
Ulica Placa zwana również Stadun jest główną, kamienną arterią miasta. Niegdyś był to kanał miejski dzielący Dubrownik na dwie części - lądową i wyspową. Bogata zabudowa pałacowa bardzo ucierpiała podczas jedynej siły jaka pokonała Dubrownik - wielkiego trzęsienia ziemi w 1667 roku. Dziś większość budynków to skromne kamienice z identycznymi żaluzjami. Ulica jest świetnym punktem orientacyjnym łączącym najciekawsze zabytki miasta. Z zachodniej strony, przy bramie Pile można zobaczyć dwa klasztory: św. Klary i Franciszkanów, a także Wielką Fontannę Onufrego. Przeciwległy koniec, już przy samym porcie oferuje kolumnę sławnego Orlanda, wierzę zegarową, Pałac Sponza, małą fontannę Onufrego i Pałac Rektorów.
Fontanny Onufrego
Średniowieczne miasto zaopatrywane było w słodką wodę przez fontanny. W tym wypadku najbliższe odpowiednie źródło znajdowało się aż 12 km od Dubrownika w Rjece Dubrownickiej. Akwedukt zbudowany w XV wieku pełni swą funkcję do dziś. Na przeciwległych krańcach ulicy Placa znajdują się Wielka i Mała Fontanna Onufrego. Mimo bombardowań zachowały się ozdobne krany, które przedstawiają usta masek teatralnych. Podobno łyk wody z każdej z nich przyczynie się do spełnienie marzeń.
Wielkie świątynie małego miasta
Dubrownik od zawsze potrafił w swoich murach połączyć zgodnie życie przedstawicieli różnych religii. Dlatego można tu spotkać zarówno synagogę, meczet, cerkiew jak i wiele świątyń katolickich. Dwa klasztory znajdują się przy samej bramie Plocze. Klasztor św. Klary zasłynął jako jedna z pierwszych instytucji humanitarnych w Europie. Mniszki zajmowały się porzuconymi i nieślubnymi dziećmi, a także podjęły się misji prowadzenia szkoły dla kobiet. Dziś mieści się tu restauracja.
Obok znajduje się przepiękny klasztor Franciszkanów. Szczególnie podziwiany jest gotycki, monumentalny portal z motywem piety, oraz romańskie arkady wewnętrznego dziedzińca. W kościele znajduje się grób sławnego poety dubrownickiego Ivana Gundulića. W murach klasztoru od 1317 roku działa apteka uznawana za najstarszą w Europie. Można tu kupić wiele produktów wytworzonych według tajemniczych, średniowiecznych receptur.
Po drugiej stronie miasta wznosi się obronny klasztor wzniesiony dla włoskich Dominikanów. Jest on gustowną mieszanką stylów w tym dalmatyńskiego gotyku płomienistego. Zachowały się tu żłoby służące koniom armii napoleońskiej w trakcie okupacji.
Dubrownickie pałace
Oba znajdują się przy porcie i bramie Plocze. Gotycko-renesansowy Pałac Sponza pełnił funkcję centrum finansowo-kulturalnego, akademii, a także był urzędem miar i wag. Aktualnie mieści się w nim Archiwum Miejskie i wystawa upamiętniająca bohaterów obrony Dubrownika w ’91 r.
Pałac Rektorów znajdujący się nieco bardziej na południe zachwyca bogato zdobiona fasadą i rzeźbionymi obramowaniami drzwi i okien. Był siedzibą władcy Republiki Dubrownickiej zwanego rektorem.
Symbol wolności
Obok Małej fontanny Onufrego i Pałacu Sponza wznosi się kolumna Orlando. Przedstawia ona sławnego średniowiecznego rycerza Rolanda, który według podań miał uczestniczyć w obronie Dubrownika przed arabskimi piratami jeszcze w VIII wieku. Sztandar „Libertatis” wciągany na kolumnę rozpoczyna coroczny festiwal letni.
Poza murami
Fortyfikacje wzmocnione zostały dwiema twierdzami poza obrębem murów. Są to twierdza Lovnjenac i i Revelin, która znajduje się dokładnie naprzeciwko bramy Plocze.
Zwiedzając Dubrownik warto wybrać się na pobliską wyspę Lokrum, której główną atrakcją jest ogród botaniczny. Można tu zobaczyć również małe słone jeziorko i skorzystać z uroków plaży dla przeciwników kostiumów kąpielowych.
Amatorom podziwiania Perły Adriatyku z perspektywy na pewno do gustu przypadnie widok ze wzgórza Srdź. Punkt widokowy znajduje się na wysokości 412 m. n.p.m.. Jak to na Bałkany przystało piękno łączy się tu z niebezpieczeństwem. Mimo iż minęło już wiele lat od ostatniej wojny, nadal nie powinno się zbaczać z wytyczonej ścieżki, aby nie trafić na zapomnianą minę.
Brak komentarzy. |