Co warto zobaczyć w trakcie spędzania wakacji w Chorwacji? Chorwaci to bardzo bogaty naród, ale ich bogactwo nie mierzy się w PKB przypadającym na jednego mieszkańca. Są oni w posiadaniu pięknego wybrzeża, majestatycznych, wynurzających się z przejrzystych wód Adriatyku gór, skalistych zatoczek, szmaragdowych jezior, ponad 1000 wysp i wielu wspaniałych zabytków. Również pogoda rozpieszcza Chorwatów - mogą się cieszyć długim, przyjemnym, ciepłym i słonecznym latem. Możemy pękać z zazdrości, albo po prostu odwiedzać Chorwację i czerpać z jej uroków. W Chorwacji trzeba by spędzić przynajmniej miesiąc, żeby zobaczyć choćby te najbardziej wyjątkowe miejsca. Dlatego planując krótszą podróż, warto dobrze się zastanowić, które z nich trzeba zobaczyć jako priorytet. Taka decyzja wcale nie jest łatwa. Poniżej absolutne „must see” Chorwacji.
Istria
Na północy Chorwacji leży półwysep w kształcie serca, porośnięty lasami piniowymi, obsiany miasteczkami malowniczo położonymi na wzgórzach. Miłośnicy historii znajdą tutaj mnóstwo zabytków i pozostałości z czasów starożytnych, jak i z czasów weneckich. To Istria.
Pula to sporej wielkości miasto portowe, na pewno warte odwiedzenia - znajdziecie tutaj mnóstwo budowli przypominających o ciekawej historii miasta. W 43 roku Pula została kolonią rzymską i nosiła wtedy nazwę Pietas Julia - był to złoty okres w jej dziejach - Pula była ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. Z tamtego czasu pochodzą najchętniej odwiedzane przez turystów budowle w mieście. W Puli znajduje się jeden z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich, wzniesiony w I wieku za panowania cesarza rzymskiego Wespazjana. Był on m.in. areną walk gladiatorów. Z czasów panowania rzymskiego pochodzą także: forum rzymskie, łuk triumfalny zwany Złotą Bramą oraz Świątynia Oktawiana Augusta. Przechadzając się po mieście, dosłownie na każdym kroku napotkamy na pozostałości z tego okresu - kolumny, amfory, płaskorzeźby. Mieszkańcy Puli żartują, że gdziekolwiek nie wbije się łopatę w ziemię, zawsze wykopie się jakieś pamiątki z czasów starożytnych. Wiele budowli w mieście pochodzi z czasów panowania na tych ziemiach Bizancjum i Wenecji. Drugi rozkwit przypadł na wiek XIX, kiedy powstały stocznie i fortyfikacje.
Rovinj to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek Chorwacji. Obowiązkowo trzeba zaliczyć spacer z portu, wąskimi uliczkami i schodkami, wśród ciasno wybudowanych kamienic z czerwonymi dachami, aż na szczyt wzgórza, na którym króluje Kościół Św. Eufemii. Rzeźba patronki miasta znajduje się na szczycie charakterystycznej wieży kościoła. Figura przedstawiająca Św. Eufemię jest ruchoma i obraca się w zależności od kierunku wiatru. Miejscowi uważają, że „przepowiada” ona pogodę. Kiedy jest odwrócona w stronę lądu, zwiastuje to brzydką pogodę, a kiedy patrzy na Adriatyk, to zapowiada się piękny dzień. Podobnych architektonicznie wież kościołów na Istrii jest więcej, ale ta jest najwyższą z nich - ma 60 metrów wysokości i robi naprawdę imponujące wrażenie. Po zejściu ze wzgórza warto przysiąść w jednej z otaczających port knajpek, pod białym parasolem i poczuć niesamowity klimat tego miejsca.
Poreć jest bardzo popularnym ośrodkiem turystycznym, ale także pięknym miastem pełnym zabytków z czasów rzymskich, które warto zwiedzić. Bodaj najpopularniejszą budowlą w Porecu jest Bazylika Eufrazjana z VI wieku - jeden z najcenniejszych zabytków sztuki bizantyjskiej w Europie. Oprócz tego warty obejrzenia jest XVIII-wieczny barokowy pałac Sinćic, w którym znajduje się Muzeum Regionalne, romański Dom Pod Dwoma Świętymi z XII stulecia oraz Pałac Zuccato, zbudowany w stylu gotyckim z elementami weneckimi. Dosyć ważnym miejscem jest plac Marafor - to tutaj niegdyś Rzymianie wyznaczyli forum. Przy tym placu znajdziemy pozostałości rzymskich świątyń Marsa i Neptuna.
Turystom zmęczonym wędrówką uliczkami starówek miasteczek Istrii, spragnionym obcowania z naturą, polecamy Kanał Limski zwany Limskim Fiordem. Jest to malownicza zatoka, przypominająca fiord, wcinająca się w ląd na długość 9 km. Nazwa kanału pochodzi od przebiegającej tędy w starożytności granicy (limes), która oddzielała od siebie dwie rzymskie prowincje - Dalmację oraz Italię.
W sezonie letnim wzdłuż zatoki kursuje wiele statków wycieczkowych. Kanał można także obserwować z licznych punktów widokowych. Hoduje się tutaj małże i ostrygi, których oczywiście można spróbować w okolicznych restauracjach.
Jeziora i wodospady
Park Narodowy Jezior Plitvickich to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Chorwacji. Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turkusowa woda krasowych jezior ciągnących się kilometrami, a liczne wodospady oraz zieleń porastających ten teren drzew sprawiają, że widok jest iście magiczny. Nie sposób nie zachwycić się tym miejscem.
Jeśli spodobają się Wam takie klimaty, polecamy odwiedzić inny, równie piękny park narodowy - Park Narodowy Krka. Kanion rzeki Krka, poprzecinany wapiennymi progami, tworzy dziesiątki kaskad i wodospadów. Najsłynniejszy tutejszy wodospad to Skradinski Buk. Ma on 800 metrów długości i składa się z 17 kaskad. Warto wybrać się w rejs stateczkiem wycieczkowym, w trakcie którego można odwiedzić wyspę Visovac (tu mieści się pochodzący z XV wieku klasztor Franciszkanów). W wyznaczonych miejscach można zażywać kąpieli.
Dalmacja Środkowa
U ujścia rzeki Krka leży niesamowitej urody miasto założone w VII wieku przez przybyłych tutaj Słowian - Szybenik. Najważniejsze atrakcje turystyczne miasta to słynna katedra św. Jakuba - jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w całej Chorwacji (co ciekawe w całości zbudowana z kamienia, bez używania jakichkolwiek innych materiałów) oraz twierdza św. Anny, z której rozpościera się piękny widok na miasto, zatokę i rzekę Krka.
Będąc w tej okolicy nie przegapcie szansy, aby zobaczyć niesamowity Trogir. Miasto portowe założone III wieku p. n. e., zachwyca i oszałamia ilością zabytków, i niepowtarzalnym klimatem. Polecamy spacer za dnia jak i nocą, gdy pięknie oświetlone kamienne mury nabierają nowego blasku. Będąc tutaj na pewno zobaczcie Bramę Lądową, Katedrę Św. Wawrzyńca i Pałac Cipiko, ale przede wszystkim przejdźcie się wąskimi uliczkami miasta i chłońcie jego klimat.
Split to drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji. Jest ważnym portem, ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i naukowym oraz istotnym węzłem komunikacyjnym. Wśród turystów słynie przede wszystkim z Pałacu Cesarza Dioklecjana (III-IV wiek) założonego na planie rzymskiego obozu wojskowego z murami i wieżami. Pałac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc w Splicie oprócz najbardziej znanego zabytku zobaczcie także Katedrę Św. Duji (dawniej mauzoleum Dioklecjana), Świątynię Jupitera i Kościół Św. Franciszka.
Pasjonatów muzyki zapraszamy na niepowtarzalny koncert - wykonawcą jest morze... Taką niecodzienną atrakcję zapewnia turystom Zadar. To tutaj wybudowano organy morskie czyli Morske Orgulje, jak nazywają je Chorwaci. Możecie posłuchać jak morskie fale „grają” na rurach zanurzonych w wodzie. Ale ten niezwykły instrument to nie jedyny powód, dla którego warto przybyć do Zadaru. Wiele cennych budowli zostało zniszczonych w trakcie działań wojennych, ale paradoksalnie działania te przyczyniły się do odkrycia wielu skarbów architektury z czasów starożytności. Kolejną, po organach morskich, ciekawą atrakcją jest Pomnik Ku Czci Słońca - instalacja w kształcie koła o średnicy 22 metrów, mająca być odwzorowaniem Układu Słonecznego. Została ona zbudowana ze szklanych paneli, pod którymi zostały ukryte moduły solarne. W ciągu dnia kondensują one energię słoneczną po to, by oddać ją w nocy w postaci mieniących się, kolorowych świateł.
Dubrownik
Dubrownika chyba nikomu nie trzeba przedstawiać - to bodaj najpopularniejsza atrakcja turystyczna Chorwacji, nieprzypadkowo Lord Byron nazwał miasto „Perłą Adriatyku”. Widok na kamienne budowle otoczone imponującymi fortyfikacjami robi wrażenie już z odległości kilku kilometrów, gdy wjeżdża się do miasta. Wybierając się tutaj musicie się liczyć z tłumami zwiedzających. Uroda miasta jest rozsławiona i przyciąga turystów z całego świata.
Dubrovnik został utworzony z 2 sąsiadujących osad - jedna z nich została założona w VII wieku przez plemiona uciekające przed barbarzyńcami na skalistej wysepce, oddzielonej od lądu wąskim przesmykiem. W XII wieku zasypano kanał oddzielający osady (dziś w tym miejscu znajduje się główna ulica Dubrovnika - Stradun) łącząc je w miasto, które nazwano Ragusa. Dzięki swojemu korzystnemu położeniu na szlaku handlowo-militarnym Ragusa szybko się rozwijała, by pod koniec XII wieku stać się jednym z najważniejszych miast w rejonie Adriatyku.
Początkowo miasto musiało uznać zwierzchnictwo Wenecji, ale w 1358 r. dostało się pod panowanie królów węgierskich. Przez cały czas Ragusa dysponowała jednak bardzo dużą autonomią, która pozwalała jej na handel i wzbogacanie się. Największy rozkwit nastąpił na przełomie XV i XVI w., wówczas tzw. Republika Dubrownicka uzyskała niepodległość i stała się konkurującym z Wenecją pod względem politycznym i gospodarczym miastem-państwem. Rozwojowi Dubrownika sprzyjała także zręczna polityka zagraniczna i fortyfikacje obronne, które przetrwały wiele prób i okazały się niezdobyte.
Dramatyczne w skutkach trzęsienie ziemi w 1667 r. znacznie zniszczyło miasto. Jednocześnie coraz większe znaczenie zdobywały handlowe szlaki wiodące do Ameryki, przez co omijane były porty adriatyckie. Dubrownik zaczął powoli podupadać. Ostatecznie kres Republice Dubrownickiej położył Napoleon, który wkroczył tu w 1806 r. Później kongres wiedeński podporządkował miasto Austrii, które pod jej zarządem pozostawało do końca I wojny światowej. Wtedy to do pięknego Dubrownika zaczęli przybywać pierwsi turyści. Rozkwit turystyki nastąpił po II wojnie światowej, przynosząc olbrzymie zyski ówczesnej Jugosławii. Separacja Chorwacji od byłej Jugosławii odbiła się bardzo krwawo na Dubrowniku. W październiku 1991 r. miasto zaatakowały połączone wojska serbskie i czarnogórskie. Uszkodzono 68% spośród 824 budynków starego miasta. Na szczęście po zniszczeniach wojennych nie ma już prawie śladu. Wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto szybko zdobyło fundusze na umiejętnie przeprowadzoną odbudowę. Tylko rzadkie ślady po kulach i nowe dachówki przypominają o niedawnej tragedii.
Najważniejsze kamienne zabytki Dubrownika znajdują się w obrębie Starego Miasta, do którego możemy dostać się przez jedną z kilku bram, np. przez bramę główną zwaną Pile. Obowiązkowo należy wybrać się na spacer po Stradum, najbardziej znanej ulicy Dubrownika. Idąc wzdłuż Stradun dojdziemy do Wieży Zegarowej, na drugim końcu ulicy, pochodzącą z 1444 roku. Na Placu Luza znajduje się Kolumna Orlando - Rzeźba Rolanda, symbolizująca dążenia miasta do wolności. Za kolumną można oglądać kościół św. Błażeja poświęcony patronowi miasta.
Koniecznie zobaczcie Wielką Studnię Onofria z 16 rzeźbami - twarzami tryskającymi wodą (napicie się z nich przynosi ponoć szczęście) oraz małą Studnię Onofria w pobliżu kościoła św. Błażeja. W mieście znajduje się kilka klasztorów - przy bramie Ploce mamy Klasztor św. Klary i Klasztor św. Franciszka (w murach klasztoru od 1317 roku działa apteka uznawana za najstarszą w Europie), a po drugiej stronie miasta - Klasztor Dominikanów. W obrębie miasta znajdziecie 2 piękne pałace - Pałac Sponza i Pałac Rektorów.
Na pewno warto wdrapać się na koronę murów obronnych. Opasają one Dubrownik na długości 2 km, są wysokie na 25 m i grube w niektórych miejscach nawet na 6 metrów. Wstęp kosztuje 70 kun, czyli 35 zł. Z fortyfikacji roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na Dubrownik i okolicę. Fortyfikacje wzmocnione zostały dwiema twierdzami poza obrębem murów. Są to twierdza Lovnjenac i i Revelin, która znajduje się dokładnie naprzeciwko bramy Ploce.
Wyspy
W skład Chorwacji wchodzi aż 1246 wysp i wysepek, z których tylko 48 jest zamieszkałych na stałe. Dzięki nim ten niewielki kraj jest jeszcze ciekawszy i jeszcze piękniejszy. Każda wyspa to osobny, mały kawałek raju na ziemi. Choć atrakcji na lądzie wystarczy Wam na wiele dni zwiedzania, jeśli tylko będziecie mieli okazję, postarajcie się odwiedzić również wyspy.
Możecie wybrać największą wyspę Chorwacja - Krk, położoną w Zatoce Kvarner, połączoną z lądem mostem. Możecie udać się na Brać - poszaleć na desce z żaglem na znanej wśród windsurferów plaży Zlatni Rat. Kamieniołomy Brac są symbolem wyspy. Tutejszy kamień wydobywany był już od czasów Imperium Rzymskiego aż do dzisiaj. Na pewno spodoba Wam się Korcula - najbardziej zielona wyspa Chorwacji o bogatej historii, której odzwierciedlenie znajdziecie w licznych zabytkach. A może zechcecie odwiedzić archipelag Kornati, w skład którego wchodzi aż 147 wysp. Na większości obszaru archipelagu znajduje się Park Narodowy Kornati.
Zakochanie się w Chorwacji - to pewne!
Brak komentarzy. |