Zwiedzanie Grodna. Niewątpliwie Grodno jest najpiękniejszym spośród miast na Białorusi - w tej kwestii zarówno Białorusini, jak i Polacy, są jednomyślnie zgodni. Miasto łączy ze sobą historię, którą widać chociażby w architekturze, z nowoczesnością. Podpowiadamy, co warto zwiedzić w Grodnie.
Historia Grodna liczy około 900 lat, w trakcie których miasto znajdowało się pod różnorakimi wpływami, których efekty widoczne są w jego dzisiejszym kształcie. Współczesne Grodno jest urokliwe, ale gwarne; nowoczesne i zarazem pełne klasycznych budynków; kosmopolityczne i magnetyzujące. Ze wszystkich białoruskich miast to tutaj zachowało się najwięcej historycznych budowli, które, otoczone specjalną opieką władz, przekazują świadectwo przeszłości oglądającym je turystom.
Oto lista miejsc, które naprawdę warto zobaczyć w Grodnie:
Kościół farny oo. Jezuitów - pochodzący z XVIII wieku, dla wielu odwiedzających stanowi symbol całego miasta. Jest on wspaniałym przykładem sakralnej architektury barokowej i dlatego też uznaje się go za najpiękniejszy z katolickich kościołów na terenie całej Białorusi. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego wnętrze - znajduje się tam aż 14 ołtarzy, a główny z nich, o wysokości 21 metrów, był niegdyś najwyższym w całej Rzeczypospolitej. Odbywają się tu msze w języku polskim.
Cerkiew Świętych Borysa i Gleba - nazywana także Koloż; najstarsza wzmianka o niej pochodzi jeszcze z 1183 roku. Do dzisiaj zachowały się trzy z jej oryginalnych ścian - w 1859 roku jedna osunęła się do Niemna. O wyjątkowości i pięknie budynku stanowią kolorowe, niebieskie, zielone i czerwone kamienie, układające się we wzory na ścianach cerkwi. Wnętrze, maleńkie i dosyć mroczne, przesycone jest atmosferą niezwykłej duchowości, za sprawą niezliczonej ilości ikon i zapalonych świec. Odwiedzając ten budynek, warto wybrać się także na spacer po pobliskim Parku Koloży.
Stary Zamek i Nowy Zamek - położone na wzgórzu, skąd rozciąga się najładniejszy widok na rzekę Niemen, dominują nad całym miastem. Stary Zamek powstał na miejscu XIV-wiecznej twierdzy wzniesionej przez Witolda - wielkiego księcia litewskiego. Nowy Zamek, którego budowę ukończono w 1737 roku, był natomiast rezydencją króla Augusta III Mocnego. Miejsce to zapisało się niechlubnie w polskiej historii - to właśnie tutaj podpisano II rozbiór naszego kraju. Niestety, obecnie wygląd obu budynków daleki jest od oryginalnego - zostały one przebudowane i unowocześnione, co raczej nie wyszło im na dobre. We wnętrzach obu zamków znajdują się filie Muzeum Historyczno - Archeologicznego.
Dom Elizy Orzeszkowej - We wnętrzu znajduje się biblioteka oraz ekspozycja poświęcona pisarce. Jeśli zejdziemy ulicą Orzeszka w dół, w stronę ulicy Lenina, po lewej stronie zobaczymy znajdujące się przy parku popiersie pisarki.
Teatr Dramatyczny - ciekawy głównie ze względu na swoją nietypową konstrukcję, przypominającą zwężającą się ku górze koronę. Według niektórych przypomina nieco mauzoleum Teodoryka w Rawennie. Budowano go z założeniem, iż symbolizować będzie siłę i bogactwo - w rzeczywistości jednak jest dość ponury i nie wywołuje tego rodzaju skojarzeń. Warta odwiedzenia jest natomiast teatralna kawiarnia Nesterka - wejście znajduje się z tyłu budynku. Kawiarenka jest mała, ale przytulna i bardzo ładnie urządzona.
Ulica Sowietskaja - główny deptak i zarazem serce Grodna. Uwagę zwracają ładnie pomalowane kamieniczki, których fasady nie są zdominowane przez typowe dla zachodniej Europy wszechobecne szyldy i reklamy. Mieszkańcy spokojnie przechadzają się tędy, oglądają wystawy i spotykają znajomych. To tutaj znajduje się najwięcej sklepów, kawiarni oraz restauracji. Szczególnie godnymi polecenia są 3 lokale znajdujące się w jednej kamienicy (ul. Sowietskaja 31). Osoby ciekawe białoruskiej kuchni powinny wybrać się do znajdującej się na samym rogu ulicy Karczmy, gdzie spróbować można na przykład żuru podawanego w wydrążonym chlebie, bądź ziemniaczanych placków z grzybami. Wierni kuchni europejskiej zadowolą się umiejscowioną po sąsiedzku „pizzerią Retro”. Po obiedzie wstąpić można do kawiarni „Mania” i zjeść na deser słodkie naleśniki bądź wypić gorącą czekoladę.
Seminarium duchowe i kościół św. Bernarda - ten rozległy kompleks znajduje się w pobliżu kościoła farnego, tak więc zwiedzić go można po wizycie w katedrze. Powstał on jeszcze w XVI wieku, oryginalnie w stylu renesansowym, ale podczas stuleci został kilkakrotnie przebudowany, w efekcie reprezentuje więc wszystkie style, od gotyku, aż po barok. Szczególnie ciekawe jest wnętrze kościoła, stanowiące przykład tzw. baroku wileńskiego.
Brak komentarzy. |