Zwiedzanie w Rzymie, podpowiadamy co warto zobaczyć w stolicy Włoch. „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” głosi popularne powiedzenie. W czasach starożytnych Rzym uważano za centrum znanego świata, dziś jest to jedna z najpopularniejszych europejskich stolic. Podpowiadamy więc co warto zobaczyć w Rzymie.
W XVIII wieku wizyta w Rzymie należała do obowiązkowych punktów podczas wielkiej podróży po Europie odbywanej zwyczajowo przez młodych arystokratów. Obecnie miasto nie pełni już tak doniosłej roli, nadal jednak należy do najczęściej odwiedzanych miejsc. Jest trzymilionową metropolią kryjącą mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc.
Zwiedzanie zaczynamy od Watykanu
Przybywający do stolicy Włoch po raz pierwszy powinni przynajmniej jeden dzień poświęcić na poznanie najważniejszych zabytków miasta. Miejsca, do których koniecznie należy trafić to: Watykan, Forum Romanum, Colosseum, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona i Panteon. Zwiedzanie Rzymu wygodnie jest zacząć od wizyty w najmniejszym państwie świata - Watykanie.
Obowiązkowo należy zobaczyć Plac i Bazylikę Świętego Piotra. Nad głównym wejściem znajduje się balkon, na którym nowo wybrany papież pokazuje się wiernym i z którego zazwyczaj wygłaszane jest błogosławieństwo Urbi et Orbi. Ostatnie drzwi na prawo, od strony wnętrza bazyliki (zamurowane) to Porta Sancta, czyli Święte Wrota, otwierane tylko podczas Roku Świętego.
We wnętrzu najważniejszym miejscem jest ołtarz papieski ze wspaniałą Konfesją św. Piotra, wzniesiony nad grobem pierwszego Apostoła. W Grotach Watykańskich znajdują się groby niemal wszystkich papieży od św. Piotra po Jana Pawła II. Na prawo od głównego wejścia, w pierwszej kaplicy umieszczona jest słynna rzeźba Michała Anioła - Pieta. Na posadzce bazyliki zaznaczono długości największych świątyń chrześcijańskich, co pomaga uzmysłowić sobie ogrom Bazyliki. Mając wystarczająco dużo czasu warto wejść na kopułę, skąd rozpościera się wspaniały widok na Rzym. Miłośników sztuki z pewnością zainteresują Muzea Watykańskie mieszczące gigantyczną kolekcję dzieł sztuki gromadzonych przez wieki przez papieży. W zależności od stopnia zainteresowania można w nich spędzić od kilku, obowiązkowo trzeba jednak zobaczyć Kaplicę Sykstyńską i Stanze Rafaela.
A co zwiedzić w samym Rzymie?
Wychodząc z Placu Św. Piotra, wzdłuż Via della Concillazione, kierujemy się w stronę Zamku św. Anioła. W przeszłości był grobowcem cesarza Hadriana, następnie pełnił funkcję fortecy, skarbca, więzienia, znajdowały się tam także apartamenty papieskie. Z Watykanem łączy go podziemny tunel, którym w razie niebezpieczeństwa mógł się ewakuować papież.
Kolejnym ważnym miejscem, który koniecznie trzewa zwiedzić w Rzymie jest Piazza Navona, jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych rzymskich placów. Jego ozdobą jest Fontanna Czterech Rzek, wykonana według projektu Lorenzo Berniniego. Ozdabiające ją posągi symbolizują cztery największe rzeki czterech kontynentów: Dunaj, Nil, Ganges i La Platę.
Miejscem, którego podczas zwiedzania Rzymu nie można pominąć jest Panteon. Pierwsza świątynia została w tym miejscu wzniesiona przez Agrypę. Zniszczona niemal całkowicie przez pożar została odbudowana przez cesarza Hadriana. Zachowała się dzięki temu, że przekształcono ją w świątynię chrześcijańską. We wnętrzu znajdują się nagrobki artystów i monarchów, między innymi Rafaela, Umberta I i Wiktora Emanuela I. Niedaleko Panteonu znajduje się barokowa Fontanna di Trevi, uznawana za najpiękniejszą z rzymskich fontann. Znana jest przede wszystkim dzięki scenie z filmu „Dolce Vita” Felliniego, w którym Anita Ekberg zażywa w niej nocnej kąpieli. Legenda głosi również, że każdy, kto wrzuci do fontanny monetę powróci do Rzymu.
Położone niedaleko Schody Hiszpańskie są jednym z najbardziej urokliwych miejsc włoskiej stolicy i popularnym miejscem spotkań. Na ich szczycie znajduje się kościół Trinita dei Monti, a u podnóża znakomicie wkomponowana w otoczenie, mała Fontanna della Baraccia. Zaraz obok, na Via Condotti mieści się Caffe Greco - najstarsza kawiarnia w Rzymie. Okolice Placu Hiszpańskiego słyną także z najbardziej ekskluzywnych sklepów i butików.
Wizyta w Rzymie nie byłaby kompletna bez Kapitolu. Po drodze na najważniejsze z siedmiu rzymskich wzgórz mijamy Plac Wenecki, a na nim pomnik króla Wiktora Emanuela II, jednego z autorów zjednoczenia Włoch. O ile król darzony jest szacunkiem, tak monumentalny pomnik wzbudza mieszane uczucia. Krytycy nazywają go złośliwie „maszyną do pisania” lub „tortem weselnym”. Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje - urodę pomnika każdy musi ocenić sam.
Kapitol, największe z siedmiu rzymskich wzgórz, w starożytności był sercem miasta. Dziś na jego szczycie znajduje się Piazza di Campidoglio z konnym pomnikiem Marka Aureliusza, Muzea Kapitolińskie oraz kościół Santa Maria in Aracoeli. Sąsiedni Palatyn jest miejscem, gdzie odkryto najstarsze ślady osadnictwa rzymskiego. Później budowano tam pałace cesarskie i świątynie. Według legendy w grocie znajdującej się na Palatynie wilczyca miała się karmić Romulusa i Remusa.
Przestrzeń pomiędzy Kapitolem a Palatynem zajmuje Forum Romanum, najważniejsze miejsce starożytnego Rzymu. Znajdowały się na nim budynki użyteczności publicznej, świątynie i pałace. Znajdziemy tam między innymi pozostałości: Kurii (siedziby Senatu), Bazyliki Emiliusza (centrum bankowe i handlowe), Bazyliki Giulia (siedziba sądów), Bazyliki Maksencjusza, Świątyni Westy i domu Westalek, Rostry (trybuny, z której wygłaszano przemówienia), łuków tryumfalnych (Septymiusza Sewera i Tytusa).
Po Forum romanum pora na kolejny symbol Rzymu - Colosseum. Momumentalny amfiteatr, pierwowzór dzisiejszych stadionów, został wybudowany w I wieku p.n.e. przez rodzinę Flawiuszy. Odbywały się w nim walki gladiatorów oraz inscenizacje bitew morskich. Było wyposażone w płócienny dach, rozkładany dla ochrony przed deszczem lub silnym słońcem oraz system podziemnych przejść, pomieszczeń dla gladiatorów i wind. Większość elementów nie zachowała się do naszych czasów, ale i bez nich budowla robi wrażenie. Pośrodku można zobaczyć pozostałości ukrytych niegdyś pod sceną przejść i korytarzy.
Mając więcej czasu warto zobaczyć:
Fori Imperiali - raj dla miłośników starożytności. Są to pozostałości dawnych forów, budowanych od czasów panowania Juliusza Cezara, kiedy na Forum Romanum zaczęło brakować miejsca. W sumie wybudowano ich pięć: forum Cezara, Augusta, Nerwy, Wespazjana i Trajana. To ostatnie jest najbardziej okazałe i najlepiej zachowane.
Zatybrze - uznawane za najstarszą dzielnicę Rzymu. Niestety w roku 64 n.e. zniszczył ją doszczętnie słynny pożar wzniecony na polecenie Nerona. Obecny wygląd dzielnicy pochodzi z XV wieku. Zatybrze leży nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych i zdołało zachować swój naturalny charakter: wąskie, brukowane uliczki, kafejki, knajpki, tradycyjne trattorie, malownicze zaułki i małe sklepiki. Na Zatybrzu znajduje się kościół Santa Maria in Trastevere, jedyna zachowana w całości świątynia romańska w Rzymie oraz prawdopodobnie pierwszy oficjalna świątynia chrześcijańska w mieście. Warto również zajrzeć do Bazyliki Św. Cecylii.
Wyspę Tybrową - jest jedyną wyspą w Rzymie, połączoną ze stałym lądem mostami: Ponte Fabrizio i Ponte Cestio, zachowały się także pozostałości trzeciego mostu, Ponte Rotto. Na wyspie znajduje się Bazylika Św. Bartłomieja, wzniesiona na ruinach świątyni Eskulapa. W 1000 roku cesarz Otton III miał w niej złożyć relikwie św. Wojciecha, które otrzymał na zjeździe gnieźnieńskim.
Quartiere Coppede - centrum dzielnicy Trieste, miejsce rzadko odwiedzane przez masowych turystów, dzięki czemu zachowało prawdziwy charakter. Najważniejszym punktem dzielnicy jest Piazza Micino z Fontanną Żab i Domem Wróżek i Domem Królestwa, prezentujące imponującą mieszankę stylów, faktur, materiałów i dekoracji. Taki fantazyjny sposób budowania i zdobienia jest główną atrakcją Coppede - podczas spaceru napotkamy więcej podobnych budynków.
Campo de’ Fiori - niemal wszyscy znają historię zakonnika Giordano Bruno spalonego na stosie za herezję właśnie na Campo di Fiori. To tragiczne wydarzenie upamiętnia stojący na placu posąg. Campo di Fiori zachował charakter targu warzywno-owocowego, na którym mieszkańcy miasta robią codzienne zakupy.
Willę Borghese - znajduje się ona w Parku Borghese, pierwszym publicznym parku rzymskim. Wewnątrz znajduje się galeria dzieł sztuki z XVII i XVIII wieku zawierająca między innymi rzeźby Borominiego oraz obrazy Rafaela i Caravaggia.
Ostię - dzielnica położona około 30 kilometrów od centrum Rzymu, dawny port, obecnie znajdują się w niej ruiny starożytnego forum, spichlerzy, bazyliki i amfiteatru.
Niemałą atrakcją Rzymu są również katakumby, czyli podziemne cmentarze wykorzystywane przez pierwszych chrześcijan. Znajdują się one poza centrum miasta, do najczęściej odwiedzanych należą katakumby: św. Kaliksta, gdzie pochowani są chrześcijańscy męczennicy, święci i 16 papieży oraz katakumby św. Sebastiana i św. Domicyli.
Rzym to również miasto kościołów. Znajdują się tam cztery bazyliki patriarchalne, oprócz najważniejszej Bazyliki Św. Piotra, Bazylika Św. Jana na Lateranie, Bazylika Św. Pawła za Murami i Bazylika Santa Maria Maggiore. Warte odwiedzenia są również kościoły: Santa Maria in Cosmedin ze słynnymi Ustami Prawdy, Świętego Piotra w Okowach, San Clemente, Santa Maria del Popolo, Santa Maria Sopra Minerva.
Stolica Włoch to oczywiście nie tylko zabytki, ale także świat restauracji, kafejek, klubów, dyskotek, koncertów i wystaw. Po całodziennym zwiedzaniu można oddać się wieczorno-nocnym rozrywkom.
Brak komentarzy. |