Jak poruszać się po Rzymie? Transport, poruszanie się i komunikacja miejska w Rzymie. Przybywając do stolicy Włoch turyści często przeżywają komunikacyjny wstrząs. Atmosfera przed rzymskimi lotniskami bardziej przypomina Kair niż europejską stolicę, zaś główny dworzec miasta - Termini poraża ogromem i tłokiem.
Co trzeba wiedzieć, zanim udamy się do Rzymu i zapragniemy zwiedzać miasto na własną rękę? Jak się poruszać, z jakich środków komunikacji korzystać? Podpowiadamy co zrobić, żeby nie zgubić się w Rzymie i jak odnaleźć sens w komunikacyjnym chaosie.
Transport z lotniska
Wysiadając z samolotu nieświadomi niczego turyści w spokoju udają się ku wyjściu. Tutaj przeżywają szok. Ilość naganiaczy przewyższa ilość klientów, zaś liczba autobusów, kolejek i taksówek przyprawia o zawrót głowy. W tej sytuacji należy zachować rozsądek i opracować po krótce plan działania.
Lotnisko Fiumicino. Jeśli chcemy dostać się do głównego węzła komunikacyjnego miasta - Roma Termini, powinniśmy rozpatrzyć trzy środki transportu.
Pierwszym z nich - najszybszym i jak nietrudno się domyślić, najdroższym jest Leonardo Express, czyli szybka miejska kolejka. Bilety na przejazd można kupić w stanowisku w hali odjazdów i tylko tam! Nie należy ufać naganiaczom, starszym panom w przedpotopowych garniturach i przemiłym paniom z niezrozumiałymi identyfikatorami. Okienko stoiska jest oznaczone dużym banerem Leonardo Express i tam sprzedaje się jedyne, oryginalne bilety. Każdy z nich ma swój własny numer (po tym można odróżnić podróbki) i upoważnia do przejazdu na wyznaczonej trasie (Fiumicino - Roma Termini lub Roma Termini - Fiumicino). Jeśli zatem po kupieniu biletów najdzie nas ochota na inny środek komunikacji, biletu nie będzie można wykorzystać w drodze powrotnej. Bilety kasowane są przed wejściem do kolejki. Jest to szczególnie ważna informacja dla Polaków, którzy przyzwyczajeni są do kasowania biletów wewnątrz środków transportu. Nieskasowanie biletu oznacza, że jest on nieważny. Gdy zostaniemy złapani z nieskasowanym biletem czeka nas grzywna w wysokości 50 Euro.
Drugą metodą transportu do centrum jest autobus. Jest on zdecydowanie tańszy niż Leonardo Express, jednak ma jedną wadę - może utknąć w korku. Bilety można kupić przy stanowisku transportu miejskiego (będzie oznaczone literami ATAC) - bilety kasujemy w autobusie.
Ostatnim godnym polecenia rodzajem transportu jest bus. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że jadąc z większą grupą znajomych możemy wynająć na swoje potrzeby cały busik zmniejszając przy tym koszty. Busy należą do prywatnych operatorów, którzy zbierają ekipę (najczęściej 6-8 osób) i rozwożą ją po różnych częściach Rzymu. W okienku sprzedawca od razu podaje cenę za przejazd (do Termini, hotelu, jakiegokolwiek innego miejsca), drukuje bilet i każe czekać parę minut by uzbierać obsadę do busa. Busy są droższe od autobusów, jednak tańsze od Leonardo. Ich walor stanowi dostarczenie pod wybrane przez nas miejsce. Wybierając ten środek transportu należy jednak zachować ostrożność i korzystać z usług sprzedawców posiadających odpowiednio przygotowane stanowiska.
Lotnisko Ciampino. Na drugim z rzymskich lotnisk problem komunikacyjny jest zdecydowanie mniejszy. Najlepiej wybrać autobus jadący do Termini.
W żadnym z przypadków nie polecamy taksówek, które w Rzymie są dość drogie.
Termini - główny dworzec w Rzymie
Przybywając do Termini należy wiedzieć, że możemy się tu przesiąść do trzech głównych, rzymskich środków transportu - metra, autobusów i kolejki miejskiej (zwanej metrem naziemnym). Najwygodniejszą formą przemieszczania się po Rzymie jest bez wątpienia metro. Dwie linie metra: A i B, tworzą kształt X, którego środek to właśnie Termini. W budowie niemal od zawsze jest linia C, jednak budujący ją robotnicy o jakiś czas odkopują pamiątki starożytności, co opóźnia pracę na wielu odcinkach.
Bilety do metra w Rzymie można kupić w kioskach przed wejściem, kasuje się je przy oznakowanych bramkach (które wszyscy wchodzący mijają, więc nie sposób ich przeoczyć). Linie kursują od 5:30 do 23:30, natomiast w piątek i sobotę godziny ich kursowania wydłużone są do 1:30 W nocy. Kolejki jeżdżą mniej więcej co 5 minut.
Drugim sposobem podróżowania po Rzymie są autobusy. Te niestety lubią się spóźniać lub po prostu nie przyjeżdżać (co zdarza się szczególnie często, gdy w mieście dochodzi do strajków). Warto unikać jeżdżenia autobusami po północnej części miasta w trakcie meczów AS Romy i Lazio, gdyż trasy są zmienione, a drogi zupełnie zakorkowane.
Kolejka miejska nie stoi w korkach, za to nie zatrzymuje się na wszystkich stacjach lub jej przystanki nie pokrywają się z głównymi atrakcjami miasta. Jadąc w konkretne miejsce położone z dala od centrum warto z niej skorzystać, natomiast do przemieszczania się w centrum, lepiej wybrać metro.
Konduktorze łaskawy...
Parę miesięcy temu w jednym z głównych włoskich dzienników ukazał się artykuł dotyczący Polaków nagminnie jeżdżących bez biletów. Złapani na gorącym uczynku rodacy udają, że nie znają ani włoskiego, ani angielskiego. Bilety w Rzymie nie należą do najdroższych, więc problemem nie powinno być ich kupno.
Podobnie jak w każdej innej kwestii, także kupując bilety należy zachować rozsądek. Nie należy ufać ulicznym sprzedawcom, którzy oferują bilety w zaskakująco niskich cenach.
Komunikacja miejska w Rzymie z pozoru chaotyczna jest naprawdę dobrze działającym organizmem. Korzystając nawet z najtańszych łap, szybko można zlokalizować swoje położenie, a co najważniejsze - dotrzeć do wyznaczonego celu.
Brak komentarzy. |