Zwiedzanie Sewilli, oto co warto zobaczyć w stolicy Andaluzji. Górująca nad rzeką Gwadalkiwir Sewilla to czwarte co do wielkości miasto w Hiszpanii. Kojarzona z flamenco, Carmen i Don Juanem stanowi prawdziwe serce i duszę andaluzyjskiej krainy. Których atrakcji Sewilli nie można ominąć, co należy zobaczyć w pierwszej kolejności?
Katedra i Giralda
Teofil Gautier stwierdził kiedyś, że w jej wnętrzu zmieściłaby się paryska Notre Dame. I zapewne się nie pomylił, gdyż monumentalna Katedra w Sewilli to największa gotycka świątynia świata i zarazem trzeci największy kościół chrześcijański na świecie, zaraz po watykańskiej Bazylice św. Piotra i londyńskiej Katedrze św. Pawła. Jak wiele kościołów Andaluzji, powstała na miejscu istniejącego tu wcześniej meczetu z XII wieku jako symbol zwycięstwa chrześcijaństwa nad islamem. Towarzysząca jej 97 - metrowa wieża Giralda to dawny minaret owego meczetu - za czasów swojej świetności jedna z najwyższych budowli ówczesnego świata, obecnie służy jako dzwonnica katedry i punkt widokowy. Wspięcie się na jej szczyt wymaga dobrej kondycji i długiego spaceru pod górkę, ale nagrodą jest fantastyczna panorama rozciągająca się z jej szczytu.
Alcazar
Alcazares Reales w Sewilli to architektoniczny zespół królewskich pałaców i towarzyszących im pięknych ogrodów. Ślady różnych epok łączą się tu w harmonijną całość, a pomimo przepychu budowli, nie brakuje im lekkości i uroku. Zachwycająca mieszanka islamskiej tradycji budowlanej z formami hiszpańskimi stworzyły arcydzieło stylu zwanego dziś mudejar. Ogrody Alcazaru zdradzają rękę arabskich mistrzów architektury krajobrazu - woda i roślinność łączą się tutaj w sposób niemal naturalny. Alcazares Reales są oficjalna siedzibą hiszpańskiej rodziny królewskiej podczaj jej wizyt w Sewilli.
Santa Cruz
Prawdziwego ducha Sewilli nie poczuje ten, kto nie wybierze się z wizytą do bez wątpienia najpiękniejszej dzielnicy miasta, jaką jest Santa Cruz. Wciśnięta pomiędzy katedrę i ogrody Alcazaru zachwyca wąskimi uliczkami o miło brzmiących dla ucha nazwach, jak Agua - czyli woda, bądź Vida - czyli życie. Niegdyś zamieszkiwali tutaj Żydzi, dziś jest to dzielnica sewilliańskiej bohemy, gdzie spotkać można najciekawsze bary tapas i urocze restauracje. W malowniczych zaułkach Santa Cruz nietrudno się zgubić, za to w nagrodę można odnaleźć miejsca jakby zatrzymane w czasie.
Triana
Leżąca po drugiej niż Stare Miasto stronie rzeki Gwadalkiwir Triana jest jedną z najciekawszych dzielnic Sewilli. To tutaj podobno narodziło się flamenco, a mieszkańców cechuje największy w Sewilli lokalny patriotyzm. Triana przez lata była dzielnicą robotników, Cyganów i pracowni ceramicznych, ceramiką parać się miały także dwie tutejsze męczennice i patronki Sewilli, namalowane przez Goyę - św. Rufina i Justa. Równoległa do rzeki ulica Calle Betis słynie z najlepszych klubów, gdzie nocą uwielbiają spotykać się sevillanos.
Casa de los Pilatos
Casa de los Pilatos, czyli Dom Piłata to najpiękniejszy pałac Sewilli. Wybudowany na przełomie XV i XVI wieku (bynajmniej nie jako kopię domu Piłata w Jerozolimie, co zdaje się sugerować nazwa pozwala wyobrazić sobie wystawne życie możnych mieszkańców miasta sprzed stuleci. Najpiękniejszym miejscem pałacu jest wewnętrzny dziedziniec z arkadami, we wspaniały sposób łączący elementy włoskiej sztuki renesansowej z mauretańskimi formami zdobniczymi.
Plaza de Toros
Arena byków w Sewilli powstała już w 1761 roku i od tego czasu jej piasek gościł najsłynniejszych torreadorów Hiszpanii. Zwiedzanie areny połączone jest z wizytą w małym muzeum corridy. Co ciekawe, w odróżnieniu od większości obiektów tego typu arena w Sewilli ma kształt nie okręgu, ale owalu - jest to wynikiem błędu architekta, który miał się pomylić w swoich obliczeniach.
Plaza de Espana i Park Marii Luisy
Olśniewający plac w kształcie półkola i otaczający go XIX - wieczny park są od lat ulubionymi miejscami miejscowych spacerowiczów. Niezwykle malowniczy, zwany czasami „hiszpańską Wenecją” Plaza de Espana powstał w 1929 roku z okazji Wystawy Hiszpańsko - Amerykańskiej. Jego najciekawszymi elementami są kamienne ławki ozdobione azulejos, spośród których każda reprezentuje inną hiszpańską prowincję.
Museo de Baile Flamenco
Muzeum Flamenco w Sewilli przybliża historię i kulturowe konteksty najbardziej charakterystycznego tańca Andaluzji. Interaktywna wystawa ukazuje różne jego odmiany, przedstawia sylwetki sławnych tancerzy, a także zmieniającą się modę w kwestii strojów. Dobrym pomysłem jest połączenie wizyty w muzeum z wieczornym show flamenco, jeszcze lepszym - zaplanowanie dłuższego pobytu w Sewilli, w trakcie którego zgłębimy tajniki tego tańca podczas specjalnego kursu.
Museo de Bellas Artes
Wielu znawców uważa Muzeum Sztuk Pięknych za drugie najlepsze muzeum w Hiszpanii, zaraz po sławnym madryckim Prado. Ciężko się temu dziwić, zważywszy na fakt, iż wielu najsłynniejszych artystów Hiszpanii pochodziło właśnie z Sewilli. Tutaj narodził się Diego Velazquez, Bartolome Murillo czy Zurbaran, tutaj też tworzyli oni swoje pierwsze dzieła. Muzeum zachwyca nie tylko ekspozycją, ale także lokalizacją - wystawy umieszczono w dawnym klasztorze z XVII wieku.
Metropol Parasol
Zwany „Las Setas”, czyli „Grzyby” Metropol Parasol to największa drewniana konstrukcja na świecie i zarazem jedna z najnowszych atrakcji andaluzyjskiej stolicy. Ogromna, biała budowla, przypominająca według jednych grzyby (stąd jej potoczne określenie), według innych parasol, zdobi (a niektórzy twierdzą, że szpeci) jeden z najważniejszych placów Sewilli - Plaza de la Encarnacion. Konstrukcja służy przede wszystkim jako taras widokowy, ale w jej wnętrzu mieści się także muzeum archeologiczne, targ, sklepy oraz kawiarnie i bary tapas.
Torre del Oro
Położona nad rzeką Gwadalkiwir wieża Torre del Oro to jeden z symboli Sewilli, chyba najczęściej ze wszystkich jej zabytków pojawiający się na pocztówkach. Nazwa, dająca się przetłumaczyć jako „Złota Wieża” wywodzi się od pokrywających niegdyś budowlę kafelków, które w słońcu przybierały złote barwy. Niegdyś Torre del Oro wchodziła w skład obronnych murów miasta i wraz z drugą, zniszczoną w XVIII wieku wieżą stanowiła swoistą granicę na rzece - w jej wnętrzu mieścił się ogromny kołowrót, na który nawijano łańcuch zamykający drogę niepożądanym okrętom. Dziś we wnętrzu mieści się niezbyt interesujące muzeum morskie.
Isla Magica
Isla Magica czyli Magiczna Wyspa to miejsce dla wszystkich, którzy czują w sobie żyłkę odkrywcy i chcą odpocząć po trudach zwiedzania. Utrzymany w klimacie XVI - wiecznej Hiszpanii park rozrywki podzielony jest na sześć tematycznych obszarów, prezentujących różne tematy związane z odkryciem Ameryki. W ciągu kilku godzin przenieść się można z Eldorado do kryjówki piratów, zakosztować wizyty w źródle wiecznej młodości czy emocji godnych prawdziwej Amazonii. Rozrywka zarówno dla małych, jak i dużych odkrywców!
Brak komentarzy. |