Poruszanie się po południowej Hiszpanii nie nastręcza wiele trudności. Alternatywnych sposobów przemieszczania nie brakuje, a nawet do niewielkich miejscowości dostać można się środkami transportu publicznego. Dzięki ich wysokiemu komfortowi i ciekawym widokom, szczególnie w górzystych regionach Andaluzji, podróż jest nie tylko pokonywaniem kilometrów, ale samą przyjemnością.
Autobusy - tanio i wygodnie.
Autobusy w Andaluzji łączą kilka zalet: są zarazem ekonomiczne - tańsze niż pociąg i wygodne - klimatyzacja i odchylane siedzenia to standard nawet na krótszych trasach, a sieć autobusowa jest na tyle dobrze rozwinięta, że za pomocą tego środka transportu dotrzeć można niemal do każdego interesującego miejsca. Praktycznie w każdym większym mieście funkcjonuje co najmniej jeden dworzec autobusowy, zaś informacje o czasie przejazdu i cenie bez trudu sprawdzić można w Internecie.
Jedynym utrudnieniem może być to, że istnieje wiele firm przewozowych, co z początku wprawić może w lekkie oszołomienie. Właściwe połączenie najłatwiej odnaleźć wpisując w wyszukiwarkę nazwę dworca, z którego udajemy się w podróż, bądź też frazę autobus + nazwy interesujących nas miejscowości. W ten sposób dowiemy się, która firma przewozowa realizuje interesujący nas kurs. Najpopularniejszym przewoźnikiem jest realizująca kursy na terenie całej Hiszpanii ALSA.
Bilety można kupić za pośrednictwem Internetu, ale nie zawsze - niektóre linie autobusowe umożliwiają tego rodzaju transakcje wyłącznie obywatelom Hiszpanii. Zakupu warto dokonać z wyprzedzeniem - kierowca nie weźmie do autobusu żadnej wykraczającej ponad limit osoby, a miejsca, szczególnie w weekendy, mogą skończyć się już kilka dni przed odjazdem autobusu.
W Sewilli istnieją dwa dworce autobusowe w różnych punktach miasta, o czym warto wiedzieć planując podróż zaczynającą lub kończącą się w tym mieście. Autobusy do andaluzyjskich miast odjeżdżają z dworca Prado de San Sebastian, zaś te docelowo wyjeżdżające poza Andaluzję trasę zaczynają na dworcu Plaza de Armas.
Pociąg - szybko, szybciej, najszybciej.
Hiszpańskie koleje RENFE czyli Red Nacional de Ferrocarriles Espanoles są jednymi z najlepszych w Europie. Istnieją trzy główne rodzaje pociągów: lokalne, zwane Cercanias, którymi najczęściej przyjdzie nam się poruszać po Andaluzji, Regionales, łączące większe miasta, czy wreszcie Largo Recorrido - dalekobieżne ekspresy. W Andaluzji funkcjonuje sieć połączeń o nazwie Talgo, łącząca Madryt z Cordobą, Sewillą i Kadyksem.
Pociągi mają dwie klasy: pierwsza, zwana preferente to nie tylko wygodne siedzenie, ale także posiłek, gazeta i inne profity. Druga klasa ( zwana turista) także nie pozostaje daleko w tyle - fotele są duże i wygodne, standardem jest gniazdko elektryczne i stolik do spożywania posiłków. W pociągach znajdują się automaty z przekąskami i napojami.
Bilety kupić można już z miesięcznym wyprzedzeniem, zaś sprzedaż kończy się 10 minut przed odjazdem pociągu. Zakupić je można w kasie biletowej, w automacie na dworcu, bądź też przez Internet.
Perełką hiszpańskiej kolei jest superszybki pociąg AVE zaliczany do najszybszych pociągów świata. Pierwsza linia połączyła Sewillę z Madrytem, obecnie sieć jest rozbudowana także poza Andaluzję. Pociąg pokonuje trasę w 2,5 godziny z prędkością nawet 300 km/h. Niestety, pociąg powala nie tylko prędkością, ale i ceną - bilet jest nawet kilkakrotnie droższy od autobusowego na tej samej trasie.
Samolot - raczej nie warto.
Po Andaluzji można poruszać się także samolotem, jednak ze względu na małe odległości i stosunkowo wysokie ceny regularnych przewoźników, raczej nie jest to najbardziej opłacalna forma przemieszczania się. Malaga, Sewilla, Almeria, Grenada i Jerez de la Frontera posiadają własne lotniska, z czego trzy pierwsze są międzynarodowe. Oferta lotów krajowych przeznaczona jest jednak raczej dla osób chcących odwiedzić leżące poza Andaluzją miejscowości.
Samochód - dla wygodnych.
Poruszanie się samochodem po Andaluzji to opcja komfortowa i wygodna. Jakość dróg jest bardzo wysoka, autostrad nie brakuje, a nawet małe miasta mają własne obwodnice. Także baza noclegowa przy autostradach jest dobrze rozwinięta.
Polskie prawo jazdy jest honorowane w Hiszpanii. Ograniczenie prędkości na autostradzie wynosi 120 km/h, zaś w terenie zabudowanym od 30 - 50 km/h. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy w Hiszpanii wynosi 0,5 promila alkoholu. Przekroczenie tego limitu skutkować może zatrzymaniem samochodu przez policję i aresztowaniem kierowcy.
Z samochodu warto zrezygnować jeśli zależy nam przede wszystkim na zwiedzani większych miast - parkowanie w Sewilli czy Maladze przypomina szukanie miejsca postojowego w centrum Warszawy w godzinach szczytu, kierowcy w wąskich uliczkach potrafią zatrzymać się na pogawędkę tamując ruch, zaś powszechne używanie klaksonu na światłach nikogo nie dziwi.
Wypożyczenie samochodu nie nastręcza problemów - wypożyczalnie funkcjonują we wszystkich większych miastach, a ich siedziby mieszczą się w dogodnych punktach, typu dworzec kolejowy czy autobusowy. Koszt wypożyczenia zależy od modelu samochodu i czasu, na jaki chcemy go wypożyczyć. Wyjazd w grupie 4 czy 5 osób wypożyczonym autem pozwala na zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale i pieniędzy - koszt wynajmu na osobę jest zazwyczaj niższy niż biletów kolejowych czy autobusowych na tej samej trasie.
Autostop - tylko dla zdeterminowanych.
Andaluzja to kraina wyjątkowo niegościnna dla autostopowiczów. Łapanie „stopa” na autostradzie jest zabronione, a Hiszpanie bardzo rzadko łamią ten zakaz. Kobiety czekające na podwiezienie, szczególnie wieczorową porą bardzo często są brane za prostytutki.
To, że łapanie „stopa” uchodzi za trudne, nie oznacza jednak, że jest niemożliwe. Najłatwiej autostop znaleźć na stacji benzynowej, pytając kierowców wprost o możliwość podwiezienia. Najczęściej zgadzają się obcokrajowcy.
Al - Andalus Expreso - andaluzyjski Orient Express.
Przejażdżka zabytkowym pociągiem Al - Andalus Expreso to nie tylko jedna z najciekawszych możliwości odkrycia Andaluzji, ale także nostalgiczna podróż w czasie. Nazywany „pałacem na kółkach” Al - Andalus Expreso łączy najwyższy komfort z duchem przeszłości - odrestaurowane wagony pochodzą z lat 20 i 30. XX wieku!
Niestety, andaluzyjski Express uchodzi także za jedną z najdroższych linii kolejowych na świecie - ceny za kilkudniową wycieczkę pociągiem oscylują w granicach od 1000 do ponad 3000 euro.
Rower - alternatywa dla aktywnych.
Poruszanie się rowerem po Andaluzji to sama przyjemność. Region ten zwykło uważać się za najlepszą część Hiszpanii dla rowerzystów - tutejsze trasy są odpowiednie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, zaś wiosną i jesienią, kiedy świeci słońce, ale jeszcze nie dokuczają tak bardzo upały pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu.
Ulubioną destynacją rowerzystów w Andaluzji jest park narodowy w górach Sierra Nevada, który przyciąga cyklistów z całej Europy. Natomiast dobrym celem wyjazdu dla miłośników dwóch kółek i większych miast będzie bez wątpienia Sewilla - rowery można tam wypożyczyć praktycznie w każdym ruchliwym punkcie miasta, a po dokonaniu opłaty kartą kredytową i przejażdżce zostawić je można w innej stacji dokującej. Zwiedzania miasta na rowerze to sama przyjemność, a ścieżek rowerowych nie brakuje. Ciekawostką są także zorganizowane rowerowe wycieczki po mieście.
Buen viaje!
Brak komentarzy. |