Szczecin to piękne miasto portowe, które przyciąga wielu turystów, zarówno z Polski, jak i z Europy, zwłaszcza z Niemiec. Znajduje się tu wiele zabytków, ale także liczne restauracje, bary i kawiarnie, w których można się zatrzymać, zjeść, odpocząć, a następnie ruszyć dalej na zwiedzanie miasta. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Poniżej kilka sugestii.
Informacje ogólne
Szczecin to stolica województwa zachodnio - pomorskiego, miasto jest dużym ośrodkiem handlu, kultury, edukacji (swoją siedzibę ma tu między innymi Akademia Morska, która kształci przyszłych pracowników żeglugi) i gospodarki morskiej. Można tu dotrzeć właściwie każdym środkiem lokomocji, a bogata baza noclegowa umożliwia łatwe znalezienie zakwaterowania na czas pobytu. Co roku organizowane są tu liczne imprezy kulturalne, takie jak Dni Morza, Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Spoiwa Kultury”, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej „Inspiracje”, Festiwal Teatrów Niezależnych PRO-CONTRA, a także sportowe, jak np. turniej tenisowy „Pekao Open”. Szczecin to także świetna baza wypadowa do zwiedzania innych miejsc - łatwo stąd dojechać m.in. do Międzyzdrojów, Świnoujścia czy na wyspę Wolin.
Zabytki
Szczecin słynie nie tylko portu i stoczni, wszak leży on na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Zamku Książąt Pomorskich. Teren wokół zamku, jak i ten, na którym stoi budowla, jest najstarszą częścią miasta. Pożary i wojny bardzo zniszczyły zamek, przez lata przechodził on w różne ręce i dopiero po II wojnie światowej władze polskie zajęły się jego konserwacją i odbudową. Aktualnie w zamku znajdują się sale wystawowe, w krypcie gotyckiej mieści się teatr, ponadto zamek jest siedzibą Urzędu Marszałkowskiego i Centrum Kultury.
Kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie miasta jest Bazylika Św. Jakuba, będąca najważniejszym kościołem Szczecina i jednocześnie drugim pod względem wysokości (po bazylice w Licheniu) kościołem w Polsce. Jest to wspaniała, monumentalna budowla, utrzymana w stylu gotyckim, wewnątrz znajduje się ogromny witraż przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem oraz postaci związane z kościołem na tych ziemiach, a także relikwiarz ze szczątkami św. Ottona. Warto zwrócić również uwagę na liczne tablice pamiątkowe i epitafia, ciekawe ołtarze, kaplice oraz imponujące organy. Przed katedrą umieszczono dzwon z 1682 roku, zwany „Wielkim”, a nad kościołem górują dwie imponujące wieże.
Podczas zwiedzania Szczecina nie można zapomnieć o Placu Orła Białego, zwanego niegdyś Rynkiem Końskim, gdzie znajduje się bardzo urokliwe skupisko zabytków barokowych oraz uruchomiona w 1732 roku fontanna. Ciekawym zabytkiem architektonicznym są także pozostałości miejskich obwarowań, takie jak Brama Królewska, Brama Portowa czy Baszta Siedmiu Płaszczy. Jeśli wystarczy nam czasu, warto zajrzeć też do Muzeum Historii Szczecina, mieszczącym się w dawnym Ratuszu Staromiejskim.
Przyroda
Szczecin to nie tylko zabytki, ale także mnóstwo zieleni i wspaniała przyroda. Przede wszystkim koniecznie trzeba wybrać się na Wały Chrobrego. Jest to położony na skarpie wzdłuż Odry, około półkilometrowy taras widokowy, będący reprezentacyjną częścią miasta, roztacza się stąd panorama na dolinę odrzańską. Wał ma wysokość mniej więcej 20 metrów nad poziomem rzeki, prowadzą z niego nad Odrę szerokie schody. Z nadbrzeża odpływają statki wycieczkowe, oferujące rejsy po Odrze, w trakcie których podziwiać można panoramę miasta oraz zwiedzanie szczecińskiego portu. W okresie od czerwca do października wyrusza stąd codziennie wodolot do Świnoujścia, dzięki czemu łatwo, szybko i w komfortowych warunkach można przedostać do tego miasta. Wały Chrobrego to miejsce odwiedzane chętnie i licznie zarówno przez mieszkańców Szczecina, jak i turystów.
Warte odwiedzenia są także szczecińskie parki. Największym i jednocześnie najpopularniejszym z nich jest park Kasprowicza ze sztucznym jeziorem Rusałka. W Parku znajduje się amfiteatr, Pomnik Czynu Polaków oraz wiele unikalnych gatunków drzew, jak np. sosna górska czy platan. Bardzo interesujący jest również park Żeromskiego, założony w 1810 roku, słynący z unikatowych okazów flory, znajdują się tu m.in. kasztany jadalne, chińskie topole i orzech amerykański.
Kultura i sztuka
Będąc w Szczecinie warto odwiedzić tutejsze Muzeum Narodowe, posiadające ciekawe zbiory archeologiczne, historyczne, numizmatyczne, etnograficzne czy z zakresu sztuki dawnej i współczesnej. Godne uwagi jest również Muzeum Techniki i Komunikacji. Ponadto w mieście działa wiele teatrów, dobrą renomą cieszy się tutejsza filharmonia oraz opera.
Podsumowując, w Szczecinie z pewnością nie można się nudzić. Niezależnie od rodzaju preferowanego wypoczynku czy sposobu zwiedzania, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
myszka | No i się doczekałam opisu mojego miasteczka :) Wielkie dzięki autorowi, że zwrócił na nie uwagę. :) |