Zamość to stosunkowo nieduże miasto na południowym wschodzie Polski, ma ono sporo do zaoferowania turystom, a zatem warto wygospodarować czas, aby je odwiedzić, zwłaszcza jeśli akurat przebywamy w tej części kraju. Miasto jest niezwykle urokliwe, a jego architektura harmonijna, widać, że zaprojektowano je z dużą pieczołowitością i troską o detale. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Poniżej kilka sugestii.
Informacje ogólne
Zamość leży w województwie lubelskim, a dokładniej w jego części południowej, liczy ponad sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Nazywany Padwą Północy, Zamość jest wybitnym dziełem polskiego renesansu. Miasto w całości zaprojektował Bernardo Morando, który swoje dzieło rozpoczął w 1580 roku. Architekt starał się zachować jak najbardziej regularny układ, trzymając się koncepcji miasta idealnego. Od 1992 roku Zamość znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Najłatwiej dotrzeć tu samochodem lub autobusem, można też dojechać pociągiem, ale musimy liczyć się z wieloma przesiadkami, gdyż stacja obsługuje tylko jedno połączenie dalekobieżne - z Krakowem. Z Zamościa blisko jest do Chełmu, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego, a także Hrubieszowa i granicy z Ukrainą. W mieście odbywa się wiele imprez cyklicznych, między innymi Jarmark Hetmański, Zamojskie Lato Teatralne i Eurofolk, czyli Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych.
Zabytki
Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Starego Miasta, a dokładniej od jego rynku, na którym zobaczyć można ormiańskie kamienice z bogatymi zdobieniami oraz ratusz z imponującą wieżą. Na wieży ratusza znajduje się punkt widokowy, a cały budynek jest nocą podświetlany. Sam rynek jest niemałą atrakcją, poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, przybyszy zachwycają również jego unikalne, regularne rozmiary - 100m x 100m.
Muzeum Zamojskie to kolejny, obowiązkowy punkt programu. Znajdują się tu kolekcje dzieł sztuki użytkowej, wystawy etnograficzne, a także portrety rodziny Zamoyskich, od których nazwiska miasto wzięło swoją nazwę. Podczas zwiedzania miasta nie możemy też pominąć Katedry, zbudowanej w stylu renesansowym, składa się ona z trzech naw, wewnątrz znajdują się m.in. XVII-wieczne obrazy i rzeźby. W jednej z naw umieszczono płytę nagrobną założyciela miasta, Jana Zamoyskiego. Ponadto w katedrze znajdują się cenne relikwie, w tym Św. Tomasza Apostoła. Przed katedrą usytuowana jest imponująca dzwonnica z XVIII wieku, można wejść na jej szczyt, skąd roztacza się wspaniały widok na panoramę Zamościa. Na dzwonnicy obejrzeć możemy także trzy dzwony, łącznie z jednym z największych w Polsce, tzw. dzwonem „Jana”. Obok Katedry znajduje się muzeum, jednym z najciekawszych eksponatów jest szata koronacyjna Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Jeśli starczy nam czasu, możemy wybrać się też do dzielnicy żydowskiej, by zobaczyć starą łaźnię, zwaną mykwą, czy wciąż otwartą dla zwiedzających synagogę lub ruszyć do Muzeum Broni „Arsenał”, gdzie eksponowane są okazy broni palnej i białej. Muzeum mieści się niedaleko Pałacu Zamoyskich, dawnej siedziby założycieli miasta. Obecnie znajduje się tu sąd i prokuratura, a sama budowla czasy świetności ma już za sobą i nie przypomina dawnej, imponującej rezydencji. Przed budynkiem stoi pomnik hetmana Zamoyskiego. Zajrzeć możemy też do barokowego Kościoła Franciszkanów, a przy okazji zobaczyć mieszczące się w okolicy Bramy Lwowskie (Starą i Nową) z ciekawymi płaskorzeźbami.
Przyroda
Jeśli zmęczy nas zwiedzanie zabytków, warto wybrać się do Parku Miejskiego. W Parku wciąż dostrzec można pewne elementy dawnych umocnień miasta, w miejscu fosy znajduje się staw. Miejsce to jest niesłychanie urokliwe i sprzyja relaksowi i spacerom. Podczas wędrówki po mieście, jeśli czas pozwoli, zajrzyjmy w okolice ulicy Podgroble. Mieści się tu ekspozycja plenerowa Muzeum Zamojskiego. Wśród eksponatów dominuje broń z okresu II wojny światowej. Tych, których męczą piesze wędrówki, zainteresuje oferta Aeroklubu Ziemi Zamojskiej - będziemy mogli oderwać się od ziemi i podziwiać Zamojszczyznę z góry.
Jeśli wybierzemy się do Zamościa zimą, koniecznie zaszalejmy na lodowisku, które otwierane jest na Rynku Wielkim, pod Ratuszem. Natomiast niezależnie od pory roku, szaleć można dowoli w aquaparku. Amatorom obcowania z żywą przyrodą polecamy też wizytę w ZOO, w którym żyje prawie 200 gatunków ssaków, ryb i ptaków.
Fresh | Rzeczywiście, błąd - dzwonnica w Zamościu jest z XVII wieku - już poprawiliśmy. Dziękuję za czujność :) |
papuas | hi, hi - dzwonnica z VIII wieku to grubo przed powstaniem miasta, a nawet przed wprowadzeniem chrześcijaństwa |