Co warto zobaczyć w Trójmieście? Trójmiasto jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Polsce miejsc. Turystów przyciąga nie tylko latem, ale i zimą - z racji na liczne atrakcje nie można się tu nudzić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wypoczywając w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
Zwiedzanie Gdańska.
Sercem Gdańska jest historyczne Śródmieście, którego zabytki zostały wpisane na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Na zwiedzanie zabytkowego centrum warto przeznaczyć sporo czasu, jako że trudno nawet wymienić wszystkie tutejsze atrakcje turystyczne. Główną, reprezentacyjną ulicą Starego Miasta jest ulica Długa, która wraz z Długim Targiem tworzy tzw. Drogę Królewską. Wzdłuż tego szlaku skupiają się najważniejsze zabytki Gdańska, do których należy między innymi mieszczący Muzeum Historyczne, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, będący dawnym miejscem spotkań bogatego mieszczaństwa, oraz znajdująca się przed nim słynna Fontanna Neptuna.
Innym wybijającym się na czoło zabytkiem jest Wielki Arsenał, tzw. Zbrojownia, zbudowana na początku XVII wieku i służąca do przechowywania broni. Na Starym Mieście znajduje się mnóstwo pięknych, zabytkowych kamienic, bram miejskich oraz baszt obronnych, znaleźć tu można również dawne młyny, spichrze i liczne kościoły. Najbardziej imponującym obiektem sakralnym śródmieścia jest Bazylika kontrkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w skrócie nazywana kościołem Mariackim. Ta największa w Europie zbudowana z cegły świątynia pomieścić może 25 tysięcy wiernych, na odwiedzających to miejsce olbrzymie wrażenie robią wysokie filary podpierające skomplikowane sklepienie. Zwiedzający mogą pokusić się o pokonanie 400 schodów i wejście na kościelną wieżę, by podziwiać stamtąd wspaniałą panoramę całego miasta.
Będąc w śródmieściu koniecznie trzeba udać się na Długie Pobrzeże, deptak wzdłuż Motławy, przy którym mieszczą się charakterystyczne bramy wodne. Najbardziej znaną z nich jest Wielki Żuraw, będący dawnym dźwigiem portowym. W pobliżu znajduje się również mnóstwo restauracji i kawiarni.
Miłośnicy zabytków odwiedzić powinni również Gdańską Oliwę z Bazyliką Archikatedralną imienia Trójcy Św., NMP i św. Bernarda, w której mieszczą się słynne, pochodzące z XVIII wieku organy Oliwskie, organizowane są tu liczne koncerty organowe. Jest to najdłuższy kościół cysterski na świecie (107m długości), w swoim wnętrzu kryje on wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. W dzielnicy tej, nad potokiem Oliwskim, znajduje się też zabytkowa kuźnia oraz młyny, w pobliżu usytuowany jest chętnie odwiedzany przez całe rodziny ogród zoologiczny oraz ogród botaniczny i palmiarnia.
Obowiązkowym punktem zwiedzania w Gdańsku jest półwysep Westerplatte, na którym znajduje się, przy wejściu do portu, Pomnik Obrońców Wybrzeża, upamiętniający bohaterstwo polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Pomnik ma kształt kopca, na którym stoi imponujący monument o wysokości 23m, składający się z 236 granitowych bloków. Na Westerplatte zwiedzić można również wartownię, obecnie pełniącą funkcję muzeum, prezentującą wiele zdjęć i eksponatów z czasów II wojny światowej. Przed wartownią umieszczone są dwa pociski z pancernika Schleswig-Holstein.
Miłośnicy architektury lat 70-tych z pewnością chętnie obejrzą mieszczący się Przymorzu „falowiec”, najdłuższy budynek mieszkalny w Europie.
Zwiedzanie Gdyni.
Gdynie jest najmłodszym miastem metropolii, jej najciekawsze punkty koncentrują się w okolicy Nabrzeża Pomorskiego, do którego przycumowane są dwa statki, pełniące funkcję pływających muzeum. To Niszczyciel ORP „Błyskawica”, który uczestniczył w działaniach morskich podczas II wojny światowej, a następnie wykorzystywany był jako okręt flagowy Polskiej Marynarki Wojennej oraz żaglowiec „Dar Pomorza”. Stąd już tylko krok do nowoczesnego akwarium morskiego, połączonego z muzeum oceanograficznym. To świetna propozycja dla rodzin z dziećmi, prowadzona jest tu działalność edukacyjna, otwarto też salę przedszkolną. Warto odwiedzić również Muzeum Marynarki Wojennej oraz, znajdujące się w tym samym budynku, Muzeum Miasta Gdyni. W Gdyni Chyloni kilka lat temu otwarto Muzeum Motoryzacji, posiadające kolekcję około 50 zabytkowych samochodów i 150 motocykli.
W Gdyni organizowane jest wiele imprez kulturalnych, w tym Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia Film Festival, podczas którego przyznawane są Złote Lwy oraz Heineken Open’er Festival, jeden z największych festiwali muzycznych w Europie.
Gdynia to również doskonałe miejsce na spacery (zwłaszcza Bulwar Nadmorski) oraz świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy - z Mola Południowego odpływają statki do Gdańska, Sopotu oraz na Półwysep Helski - do Jastarni i Helu. Latem szczególną popularnością cieszą się tutejsze kąpieliska, zwłaszcza plaże w Babich Dołach oraz Orłowie. Ta ostatnia dzielnica słynie też z drewnianego mola oraz doskonałych smażalni ryb.
Zwiedzanie Sopotu.
Sopot to najmniejsze miasto konglomeracji, które ma zdecydowanie odmienny charakter. To typowy kurort wakacyjny, pełniący też rolę uzdrowiska, zielony, urokliwy, pełny zabytkowych, klimatycznych willi. Najbardziej znanym miejscem w Sopocie jest bez wątpienia molo z przełomu XIX i XX wieku, będące najdłuższym w Europie molem o drewnianej konstrukcji, od 2011 roku znajduje się przy nim przystań żaglowa. W pobliżu mola koncentrują się główne atrakcje miasta - tuż obok mieści się ekskluzywny hotel Sheraton oraz słynny Grand Hotel, zbudowany w stylu secesyjnym w latach 20-stych ubiegłego wieku, obecnie należący do sieci Sofitel. Blisko stąd również do udostępnionej zwiedzającym latarni morskiej, będącej częścią dawnego Zakładu Balneologicznego oraz do Monciaka, jednej z najbardziej znanych ulic w Polsce. Ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem, to reprezentacyjna promenada, pełna kawiarni, restauracji i klubów. Najciekawszym budynkiem deptaku jest Krzywy Domek, którego niesamowita architektura przyciąga wielu turystów, chcących na zdjęciu uwiecznić niepowtarzalną bryłę. Równie często fotografowany jest umieszczony na Monciaku pomnik parasolnika.
Do innych atrakcji Sopotu zalicza się wybudowaną w 1909 roku Operę Leśną, amfiteatr w którym organizowane są liczne festiwale muzyczne, z Sopot Festival na czele, oraz tutejszy hipodrom, na którym organizowane są wyścigi i zawody konne. Miłośnicy historii odwiedzić powinni zabytkowy cmentarz żydowski oraz otoczone wałem i fosą wczesnośredniowieczne grodzisko, w którym funkcjonuje interesujący Skansen Archeologiczny, a amatorzy spacerów oferujący wspaniałe szlaki Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Brak komentarzy. |