Zwiedzanie Wrocławia - porady i informacje praktyczne. Stolica Dolnego Śląska to jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju. Położona malowniczo nad Odrą przyciąga turystów licznymi atrakcjami: zabytki, muzea, piękna zieleń, malownicze widoki i bogate życie nocne to tylko niektóre z nich. Podpowiadamy, co koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Wrocław.
Zabytki Wrocławia.
Panorama Racławicka to jedno z pierwszych miejsc, które przychodzi do głowy, kiedy mówimy o Wrocławiu. Panorama Racławicka jest jedną z czterech dziewiętnastowiecznych panoram namalowanych pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Jest to olbrzymi obraz o wymiarach 15 x 114m, przedstawiający słynną bitwę pod Racławicami. Dzięki specjalnej perspektywie, oświetleniu i scenografii, zwiedzający na platformie widokowej mogą poczuć się jak w innej rzeczywistości.
Będąc we Wrocławiu koniecznie wybrać się trzeba na tutejszy rynek, zaliczany do jednych z największych i najpiękniejszych w Europie. Tu usytuowany jest zbudowany w stylu późnogotyckim Ratusz, w którym obecnie znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. W piwnicach Ratusza zlokalizowana jest Piwnica Świdnicka, będąca najstarszą restauracją w Europie. Natomiast w podziemiach Nowego Ratusza, w którym swoją siedzibę ma Prezydent i Rada Miejska miasta, znajduje się Browar Spiż. Z kolei panoramę miasta podziwiać z wieży kościoła garnizonowego. Tuż obok Rynku znajduje się Plac Solny, niezabudowane miejsce, na którym obecnie odbywa się targ kwiatowy. Wokół placu znajdują się urokliwe, kolorowe kamienice, tutaj też zlokalizowany jest budynek Starej Giełdy i dawny dom towarowy. W okolicach Rynku i Placu Solnego znaleźć można wiele restauracji, kawiarni i klubów, te ostatnie czynne są do późnych godzin wieczornych.
Kolejny obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Wrocławia to Ostrów Tumski - najstarsza dzielnica miasta i jednocześnie jego największy zabytek. Znajduje się tu między innymi kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, czyli dwukondygnacyjny kościół zbudowany w stylu gotyckim, obok którego znajduje się pomnik św. Jana Nepomucena. Na Ostrowie Tumskim zbudowano również katedrę św. Jana Chrzciciela. Ze względu na swoje malownicze położenie dzielnica ta polecana jest na romantyczne spacery, np. przez Most Zakochanych, czyli Most Tumski. Warto odwiedzić również Pałac Królewski położony w Dzielnicy Czterech Wyznań, na Starym Mieście, który był jedną z rezydencji królów pruskich. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miejskie Wrocławia. Mimo, że znaczna część budynków pałacowych została zniszczona w czasie II wojny światowej, do dnia dzisiejszego zachowała się najstarsza, barokowa część gmachu.
Przy sprzyjającej pogodzie warto również wybrać się na wycieczkę statkiem spacerowym po Odrze, rejsy trwają od godziny do 3 godzin, a ich ceny wahają się od 20-stu, do około 40-stu złotych za normalny bilet.
Zwiedzając Wrocław w wielu miejscach natknąć się można na niewielkie figurki krasnali. Ich liczba sięga około 60-ciu, organizowane są specjalne wycieczki ich szlakiem. Warto zobaczyć również pomnik Anonimowego Przechodnia, znajdujący się po obu stronach skrzyżowania ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. Stąd blisko już do wspaniałego, niedawno odnowionego budynku Dworca Głównego, gdzie wielu przybyszy zaczyna i kończy swą przygodę z tym pięknym miastem.
Wspaniałe Parki.
Park Szczytnicki jest jednym z największych i zdecydowanie najpiękniejszych parków we Wrocławiu. Jego najwspanialszą część stanowi założony na początku XX wieku przepiękny Ogród Japoński, będący unikatem na skalę europejską. Niezmiernie ciekawa jest również multimedialna fontanna, położona na pergoli przy Hali Stulecia. Dzięki połączeniu muzyki, świateł, laserów i wody odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w niepowtarzalnym spektaklu multimedialnym, który robi ogromne wrażenie i na długo pozostaje w pamięci. Zimą fontanna ma jeszcze inne zastosowanie - służy Wrocławianom jako lodowisko. Wspomniana Hala Stulecia została otwarta w 1913 roku, to hala widowiskowo sportowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Organizowane są tu największe wystawy, targi, konferencje, wydarzenia kulturalne (m. in. wielkie spektakle operowe) i sportowe. Hala jest codziennie otwarta dla zwiedzających.
Turyści, zwłaszcza ci przybywający do Wrocławia z dziećmi, chętnie odwiedzają wrocławskie ZOO, będące najstarszym i największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Niezwykłą popularność miejsce to zawdzięcza programowi „Z kamerą wśród zwierząt”, prowadzonemu przez ówczesnego dyrektora placówki Antoniego Gucwińskiego i jego żonę. Znajduje się tu kilka tysięcy zwierząt, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem. Misją ogrodu jest przede wszystkim ochrona przyrody, dlatego też prowadzenie hodowli gatunków zagrożonych ma na celu rozmnożenie tych zwierząt i ponowne ich wprowadzenie do środowiska naturalnego.
Dużą popularnością cieszy się także Ogród Botaniczny, w którym na ponad siedmiu hektarach podziwiać można kilka tysięcy różnych gatunków roślin. To drugi, po ogrodzie w Krakowie, najstarszy tego typu obiekt w Polsce, założony został w 1811 roku. Ciekawostką jest, iż aż 27 z rosnących na terenie parku drzew uznano za pomniki przyrody.
Wrocław jest miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym przez turystów, warto wpaść tu chociażby na weekend, z pewnością nie można się tu nudzić i każdy znajdzie coś dla siebie.
Donta | uwielbiam wrocław , dla mnie to jedno z najpięknijeszych miast jakie kiedykolwiek widziałam , przepiękna architektura , przepiękna starówka , o wiele lepsza od niektórych przereklamowanych miast , w dodatku mozna tu na prawdę dobrze zjeść , z restauracji które polecam to ok wine&bar, bardzo bogata karta dań ,można podglądac jak kucharz je przgotowuje , no i lokalizacja , możliwość zjedzenia na pieknym tarasie z widokiem na odrę oraz port jachtowy |
ness277 | miasto godne polecenia każdemu! |
katerina | Kocham,kocham,kocham !!! |