Podróż do Gruzji na własną rękę. Czy taki wyjazd jest bezpieczny, co należy wiedzieć jadąc do Gruzji? Jeszcze kilka lat temu taki wyjazd do Gruzji kojarzony był z wielkim niebezpieczeństwem, głównie przez liczne konflikty zbrojne o których głośno było w mediach. Ale na przestrzeni ostatnich lat kraj ten zmienił się nie do poznania!
Obecnie Gruzja jest idealnym miejscem aby właśnie w taki sposób go zwiedzać! Podpowiadamy więc jak samemu zaplanować wyjazd do Gruzji i jak się do niego przygotować.
Kiedy jechać do Gruzji i czy jest bezpiecznie?
Gruzja położona jest w strefie klimatów podzwrotnikowych. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz bliskość Morza Czarnego występuje tu silna piętrowość oraz cała gama warunków pogodowych. Na zachodzie kraju klimat jest wybitnie wilgotny, charakteryzujący się gorącym latem i łagodną zimą oraz obfitymi opadami w ciągu całego roku. Natomiast na wschodzie kraju wyraźnie zaznacza się klimat kontynentalny, z dużymi różnicami temperatur w ciągu roku, czyli z gorącym latem oraz chłodną zimą, i niewielką sumą opadów. Ale Gruzja to przede wszystkim góry, gdzie pogoda zmienia się bardzo często i gwałtowanie. Tu zawsze można liczyć na orzeźwiające powietrze! Zimy są mroźne, natomiast lata słoneczne, a temperatura silnie zależy od wysokości.
Gruzja jest atrakcyjna turystycznie przez cały rok. Wszystko zależy więc od tego co chcemy zobaczyć! Najprzyjemniej jest podróżować w maju, czerwcu, wrześniu i październiku. Wtedy to temperatura powietrza powinna wahać się pomiędzy 20 - 30 °C. Jest to idealny czas aby aktywnie zwiedzać kraj. Wiosną, stepy wschodniej części kraju oraz zachodnie wybrzeże pokrywają się wielobarwnym kobiercem kwiatów. Również niższe partie gór zaczynają się zielenić, a na halach widoczne są pierwsze kwiaty. Jesień to również dobry czas aby aktywnie zwiedzać Gruzję, a szczególnie Kachetię. Dlaczego? Ponieważ wtedy rozpoczynają się zbiory winogron i produkcja wysokiej jakości win. Towarzyszą temu liczne festiwale oraz obfite degustacje. Dla lubiących słońce, plaże i ciepłe morze, najlepszymi miesiącami aby wypocząć są czerwiec, lipiec i sierpień. Miłośnicy wysokogórskich wędrówek powinni także odwiedzić Gruzję latem (lipiec, sierpień), ponieważ tylko wtedy otwarte są szlaki w najwyższych partiach gór. Należy również pamiętać, że Gruzja to prawdziwy raj dla miłośników zimowego szaleństwa. Sezon narciarski trwa tu od listopada do końca marca. A najlepszymi zimowymi kurortami są Gudauri i Bakuriani.
A czy Gruzja jest bezpieczna dla turystów? Zdecydowanie tak! Po 2006 roku, władzom udało się przywrócić porządek w kraju, i od tego czasu nie istnieje już zagrożenie napadami rabunkowymi. W Gruzji nie ma podwyższonego ryzyka związanego z przestępczością, jest to kraj bezpieczny i przyjazny turystom.
Jak się tu dostać???
W bardzo łatwy i tani sposób możemy dolecieć do Gruzji z wielu europejskich państw, w tym również z Polski. Coraz więcej przewoźników uruchamia bezpośrednie połączenia do Tbilisi czy Kutaisi. Najkorzystniejszym wariantem jest podróż tanimi liniami lotniczymi Wizzair, które właśnie uruchomiły loty z Warszawy i Katowic do Kutaisi. Ceny biletów są bardzo konkurencyjne. Częste promocje umożliwiają kupno biletu (w obie strony) nawet za 200 PLN! A regularne ceny wahają się w granicach 800 - 1000 PLN (w obie strony). Również bardzo wygodne połączenie oferują Polskie Linie Lotnicze LOT. Samoloty latają na trasie Warszawa - Tbilisi, a cena biletu w obie strony to wydatek w granicach 1600 - 2000 PLN. Szukając połączeń lotniczych do Gruzji warto również sprawdzić oferty innych przewoźników. Lot z jedną przesiadką oferują między innymi AirBaltic, Ukraine International Airlines (UIA), Czech Airlines (CSA), BELAVIA czy Turkish Airlines.
Noclegi.
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto przed wyjazdem sprawdzić polecane obiekty noclegowe w przewodnikach turystycznych i w serwisach internetowych. Dobrym źródłem wiedzy są również fora podróżnicze, gdzie turyści wymieniają się swoimi opiniami. Najlepiej jest również zarezerwować noclegi przed wyjazdem, aby na miejscu nikt nie zmienił (czyt. zawyżył) nam ceny za pobyt. W dużych miastach takich jak Tbilisi i Batumi baza noclegowa jest dobrze rozwinięta. Można znaleźć tam zarówno ekskluzywne hotele jak i niskobudżetowe, hostele i mnóstwo prywatnych kwater. Warto również dokładnie sprawdzić jakie usługi zawarte są w cenie naszego noclegu. Gdyż bardzo często hotelarze oferują darmowy transfer z lotniska czy śniadanie. W mniejszych miejscowościach baza noclegowa nadal pozostawia dużo do życzenia. Jedynie nieliczne obiekty hotelowe umieszczone są w serwisach internetowych. Ale na miejscu zawsze można znaleźć nocleg u miejscowych gospodarzy. A cena w dużej mierze zależy od naszych zdolności negocjacyjnych. Plusem spania u miejscowej ludności są pyszne, tradycyjne posiłki, które serwują turystom.
Wyżywienie.
W Gruzji nie ma problemu z wyżywieniem. Przydrożne bary rozsiane są po całym kraju. Można w nich zjeść dobrze i tanio. Chociaż wyglądem często bardziej odstraszają niż przyciągają, w zdecydowanej większości spełniają podstawowe normy higieny i serwują porządne, regionalne potrawy. Śmiało można w nich jeść, nie martwiąc się o choroby układu pokarmowego. Chociaż menu najczęściej ogranicza się tylko do kilku dań, zawsze możemy liczyć na pyszne chaczapuri (czyli cienki placek nadziewany słonym serem), chinkali (czyli gruzińskie pierogi najczęściej z mięsnym farszem), Mcwadi (szaszłyk - posypany dość „bogato” solą i podawany z cebulką) oraz lobio (rodzaj zupy z przetartej fasoli). W dużych miastach standard restauracji jest o wiele wyższy. Wszechobecne są zachodnie fast foody, kebaby i lokale serwujące dania kuchni europejskiej czy azjatyckiej. Również wszechobecne są sklepy spożywcze, otwarte do późnych godzin.
Poruszanie się po kraju.
W Tbilisi komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta. Działa metro, które dojeżdża w niemalże każdy zakątek turystyczny miasta, jak również na Dworzec Główny czy dworzec autobusowy Didube. Istnieje dobrze rozbudowana sieć autobusów miejskich oraz niezliczona liczba marszrutek, które zatrzymują się... wszędzie. W pozostałych dużych miastach takich jak Batumi czy Kutaisi, działają autobusy miejskie i marszrutki, jednak trudno zorientować się, którą trasą dojechać w wybrane miejsce i gdzie odnaleźć przystanek. Dlatego czasem warto poruszać się taksówkami, które są stosunkowo tanie. Jednak pamiętajmy, że co do ceny, umawiamy się wsiadając do samochodu! Komunikacja poza miastami, opiera się głównie na autobusach i marszrutkach. Na popularnych trasach kursują one często, jednak na mniej uczęszczanych zaledwie raz czy dwa razy na dobę. Rozkład jazdy istnieje tu tylko w teorii. W praktyce marszrutka odjeżdża wtedy, gdy wypełni się po brzegi. Kolej w Gruzji jest bardzo słabo rozwinięta. Z pociągu warto skorzystać jedynie na trasie Tbilisi - Batumi.
Wiza i zdrowie.
Od 2005 roku Polacy podróżujący do Gruzji nie potrzebują wizy. Nie są wymagane również obowiązkowe szczepienia. Warto jednak pamiętać, że występuje większe niż w Polsce ryzyko zarażenia żółtaczką pokarmową czy cholerą. Dlatego w miastach lepiej zawsze przegotowywać wodę bieżącą. Natomiast w obszarach górskich bez obawy można pić wodę ze źródeł i publicznych ujęć wody. Apteki są ogólnie dostępne. I wiele leków można kupić bez recepty (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne a nawet niektóre antybiotyki). Opieka medyczna jest na niskim poziomie, państwowe przychodnie są słabo wyposażone, brakuje specjalistów. Przyzwoite warunki oferują prywatne kliniki, w których wizyta kosztuje w przybliżeniu 50 - 80 lir.
Gruzja to piękny kraj, oferujący ogrom zabytków, dzikie i pociągające góry, ciepłe morze oraz fantastyczną kuchnię. Jest przyjazna turystom, ludzie są otwarci i pomocni. Jest idealnym miejscem do podróży na własną rękę. Spieszmy się więc odwiedzić Gruzję, dopóki jeszcze pozostaje nieodkryta i tajemnicza.
Brak komentarzy. |