Indonezja informacje praktyczne. Marzeniem każdego podróżnika jest wyprawa do któregoś z krajów Azji Południowo - wschodniej. Za jedno z najpiękniejszych i najbardziej gościnnych państw regionu uważana jest zamieszkiwana przez 200 różnych grup etnicznych, Indonezja. Jej piękno tkwi w różnorodności, zaś jedność narodowa budowana jest na zasadzie mozaiki. Tę niezwykłą mieszankę po prostu trzeba zobaczyć!
Jedność w różnorodności.
Indonezja, znana niegdyś jako Wyspy Korzenne, zajmuje archipelagi skupiające ponad 17 tys. wysp. Aż 6 tysięcy z nich jest niezamieszkałych, zaś na wielu znajdują się wyłącznie pojedyncze luksusowe hotele pozwalające na wypoczynek z dala od tłumów. Wyspy ciągną się na przestrzeni pięciu tysięcy kilometrów wzdłuż równika, położone są na Oceanie Spokojnym. Największą spośród indonezyjskich wysp jest licząca 473 tys. km2 Sumatra, nieco mniejsze są Jawa, Borneo i Celebes. Większość archipelagów jest pochodzenia wulkanicznego, do dzisiaj na wielu wyspach występują czynne wulkany dające o sobie znać raz na parę lat.
Z racji swego wyspiarskiego charakteru Indonezję zamieszkuje ponad 200 grup etnicznych porozumiewających się w 300 językach. Bardzo częste są sytuacje, w których Indonezyjczycy z odległych od siebie wysp nie są w stanie się porozumieć. Ogromna różnorodność kulturowa i religijna (Indonezję zamieszkują w większości muzułmanie, jednak wysoki jest odsetek protestantów, katolików i hinduistów) nie jest tutaj zarzewiem konfliktów, lecz jest uważana przez mieszkańców za dodatkowy walor ich kraju. Jednym z głównych haseł narodu indonezyjskiego jest „Jedność w różnorodności”, co doskonale widać na ulicach, gdzie katedry katolickie ulokowane są tuż obok meczetów.
Bogactwo architektury.
Indonezyjczycy potrafią godzinami opowiadać o architekturze ich kraju. Nie ma się co dziwić, wszak każda kultura i religia odcisnęły piętno na wyglądzie tutejszych miast. Podróżując po wyspach Indonezji można zauważyć, że na każdej buduje się domy w innym stylu. Na Sumatrze budynki najczęściej budowane są na palach, a ich dachy wzbijają się do nieba. Zupełnie inaczej sprawa ma się na Jawie, gdzie powstają domy stosunkowo niskie ze sporej wielkości werandami, umożliwiającymi przepływ chłodnego powietrza. Nieco mniej przestrzeni potrzebują natomiast mieszkańcy Bali, których domostwa są skupione w dosyć ciasnych skupiskach, najczęściej w pobliżu świątyń. Najciekawiej prezentują się natomiast budynki na Sulawesi, gdzie członkowie plemienia Toraja budują domy w kształcie łodzi.
O różnorodności religijnej najlepiej świadczą zlokalizowane w różnych miejscach kraju świątynie. Jednymi z najwspanialszych i najstarszych pomników historii są powstałe w VII wieku n.e. świątynie hinduistyczne na płaskowyżu Dieng na Jawie Środkowej. We wschodniej części wyspy znajdują się pozostałości XI-wiecznego zespołu miejskiego Majapahit oraz równie ciekawe zabytki sakralne związane z hinduizmem w Singosari. Okolice Jakarty i Surakarty obfitują w zabytki związane z buddyzmem. Najbardziej imponujące znajdująde się Borobudur, gdzie można zobaczyć świątynię i klasztor ulokowane na wzgórzu wśród zielonych dolin. Swój ślad w architekturze Jawy pozostawiła także kultura islamu, która rozprzestrzeniła się na terenie Indonezji już w XII wieku. Indonezyjskie meczety stanowią ciekawą mieszankę bliskowschodnich tradycji oraz wschodnioazjatyckiej myśli, czego najznakomitszymi przykładami są pokryte czerwoną dachówką świątynie w Kudus i Demak. Największymi i najpiękniejszymi meczetami w kraju są Wielki Meczet w Banda Aceh i Istiqlal w Jakarcie.
Fauna i flora.
Oprócz kultury, największym skarbem Indonezji jest jej niesamowita przyroda. Biorąc pod uwagę zasobność i różnorodność fauny i flory właściwie cały obszar kraju powinien zostać objęty ochroną. Jednym z najsławniejszych Parków Narodowych Indonezji jest ten, zlokalizowany na Komodo, który stanowi miejsce zamieszkania warana z Komodom uważanego za jednego z najbliższych żyjących krewnych dinozaurów. Równie duże wrażenie robi Rezerwat Tangkoko - Butuangis - Dua Saudara, który zamieszkują jedne z najbardziej unikatowych zwierząt świata - makaki czarne. Oprócz tego, na trasie wycieczki można spotkać wyraki i dzioborożce celebejskie, które umiłowały sobie ten górzysty i dość nieprzyjazny życiu region wulkanów i gorących źródeł. Wszyscy lubiący nieco bardziej zielone krajobrazy, powinni odwiedzić Park Narodowy Ujung Kulon zlokalizowany na zachodniej Jawie. Właśnie tutaj znajduje się siedlisko nosorożca jawajskiego, oprócz niego, podziwiać można tutaj także gibony, krokodyle i bezrogie jelenie. Ochroną objęte jest także środowisko morskie - Morski Rezerwat Bunaken ma za zadanie ocalić podwodny świat Indonezji.
Szmaragd Wschodu.
Indonezyjczycy uchodzą za jednych z najbardziej zadowolonych ludzi na świecie. I nie można im się dziwić - żyją w kraju, który oprócz piękna przyrody, charakteryzuje się pięknem kultury i bardzo wysokim stopniem tolerancji. Jeśli chcemy poczuć się szczęśliwsi nie pozostaje nam nic innego niż jechać do Indonezji i spróbować mikstury kultury i przyrody.
Brak komentarzy. |