Walutą w Gruzji jest lari. Gruzja jest nadal krajem dość słabo znanym w Polsce. Jednak z każdym rokiem decyduje się ją odwiedzić coraz więcej turystów. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji zaraz po przyjeździe, radzimy jaką walutę należy zabrać ze sobą, gdzie najlepiej ją wymieniać i czy polskiej karty są honorowane w Gruzji?
Dolar, Euro, a może złotówki?
Walutą obowiązującą w Gruzji jest 1 GEL (lari) , który dzieli się na 100 tetri. W obiegu funkcjonują monety 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri oraz 1,2 - lari. Natomiast banknoty posiadają następujące nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 lari. Niektóre z nich są bardzo rzadko spotykane jak np. 1 i 2 lari, powoli wychodzące z obiegu. Również najwyższy nominał 500 lari, z powodu bardzo wysokiej wartości, przekraczającej często średnie zarobki mieszkańców Gruzji, jest w użyciu bardzo sporadycznie. Obecnie przyjeżdżając do Gruzji nie ma większego znaczenia czy zabierzemy euro czy dolary. Obie waluty są wymienialne praktycznie wszędzie i po całkiem dobrym kursie. Na dzień dzisiejszy (wg National Bank of Georgia) za 1 lari otrzymamy 1,71 USD i 2,21 EUR.
Pamiętajmy jednak aby nie zabierać polskich złotówek, ponieważ wymiana ich w Gruzji graniczy z cudem.
Wymiana walut
Miejsc, gdzie możemy wymienić pieniądze jest naprawdę bardzo dużo. Najbezpieczniej jest oczywiście udać się do banku, ponieważ tam otrzymamy wydruk z potwierdzeniem naszej transakcji. I możemy być pewni, że nie zostaliśmy oszukani. Jednak najpowszechniejszym miejscem wymiany waluty są kantory. W pobliżu dworców kolejowych, bazarów, miejsc turystycznych występują bardzo licznie. Niemal jeden obok drugiego. Gdyby nie wywieszone na ścianach kursy walut, trudno byłoby się domyślić, że gruzińskie słowo (czyt. pulis gadakhurdaveba) to właśnie kantor. Bardzo często kursy walut w kantorach są korzystniejsze niż w bankach, jednak przy wymianie trzeba uważać, żeby nie zostać oszukanym, przez tzw. „błąd” w liczeniu. A to się zdarza dość powszechnie, tym bardziej, że w większości kantorów nie otrzymamy wydruku z potwierdzeniem wymiany. Jednak nie musimy omijać tych miejsc, przy zachowaniu odrobiny ostrożności nie powinny nas spotkać przykre sytuacje.
Przyjeżdżając do Gruzji pamiętajmy aby nie wymieniać pieniędzy u tzw. ulicznych sprzedawców „koników”, którzy naciągają turystów, oferując „najtańszą” wymianę po ich „własnym” kursie. Jest to również duże ryzyko otrzymania fałszywych banknotów, co może później prowadzić do wielu nieprzyjemności.
Bankomaty
Z każdym rokiem przybywa bankomatów w Gruzji. Ulokowane są one przede wszystkim wzdłuż głównych ulic i placów. W dużych miastach jak Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Zugdidi nie ma problemu z wyciągnięciem gotówki. Jednak na prowincji, nie mamy co liczyć na znalezienie bankomatu. Dlatego zawsze należy pamiętać, żeby przed opuszczeniem większego miasta zaopatrzyć się w gotówkę. Tym bardziej, że nadal praktycznie nie ma sposobności płacenia kartą w Gruzji. Jest to możliwe tylko w bardzo ekskluzywnych sklepach. A gdy zabraknie nam gotówki, niestety nie możemy płacić inną walutą.
Dużym plusem jest to, że gruzińskie bankomaty akceptują karty Visa i MasterCard i że karty wydawane przez polskie banki są honorowane. Kolejnym miłym akcentem jest to, że każdy bankomat ma możliwość wyboru obsługi w języku angielskim lub języku rosyjskim.
Zachowując odrobinę zdrowego rozsądku, szczególnie przy wymianie waluty oraz pamiętając o kilku podstawowych zasadach, jak np. trzymanie gotówki zawsze przy sobie, powinniśmy uniknąć problemów. I wtedy całkowicie oddać się zwiedzaniu i delektowaniu tego co w Gruzji najpiękniejsze!
Fresh | Kamil, dzięki za informację, ta nieduża różnica to kwestia ruchomych kursów walut, już zaktualizowaliśmy. |
kamillord | w artykule są podane złe ceny walut (czeki błąd) w rzeczywistości wygląda to tak: 1 GEL = 2,00 PLN 1 USD = 1.71 GEL 1 EUR = 2.21 GEL |