Wybierając się do tego pięknego kraju warto poznać kilka zasad związanych z walutą czy płaceniem kartami płatniczymi.
Do listopada 2004 roku walutą obowiązującą na Kubie był dolar amerykański. Po tej dacie na Kubie funkcjonują dwie waluty:
Peso wymienialne (CUC) jest oficjalną walutą i ma wartość wyłącznie na terenie Kuby. Wywóz tej waluty z terytorium Kuby jest zabronione, więc daremne jest szukanie jej w kantorach czy bankach. Od kwietnia 2005 roku CUC ma wartość wyższą o około 8% od dolara amerykańskiego z którym jest powiązane - wartość CUC w stosunku do pozostałych walut kształtuje się w zależności od kursu dolara.
Cenną informacją jest fakt, że wymiana USD na terenie Kuby obłożona jest obligatoryjnym 10 % podatkiem, który dotyczy tylko tej waluty. Warto wziąć to pod uwagę gdy zabiera się ze sobą karty płatnicze, gdyż przy wypłacie z bankomatów, jeśli korzystamy z kart płatniczych, które podczas przewalutowania opierają się o dolara amerykańskiego, podatek ten jest również naliczany.
Tutaj polecam korzystanie z karty Visa, której używanie jest bardziej opłacalne. Najbardziej jednak opłaca się zabrać ze sobą gotówkę, którą można wymienić na peso wymienialne w bankach i kantorach (sieć CADECA). Kantory znajdują się między innymi w hotelach w miejscowościach turystycznych takich jak Varadero. Wymieniając walutę w kantorze warto dokładnie przeliczyć kurs, aby uniknąć oszustw, niestety kubańczycy na każdym kroku „kombinują”aby zarobić coś dla siebie. Warto na przykład na widoku osoby z obsługi dłużej przyjrzeć się tabeli przelicznika, a nawet przeliczyć kurs na kalkulatorze – to spowoduje że obsługa nie powinna próbować oszustwa przy kursie. To samo zresztą tyczy się zakupów, jeśli przy płaceniu w sklepie pomylicie się na swoją niekorzyść, nie liczcie ze sprzedawca okaże się uczciwy.
Na Kubie do obiegu dopuszczone są następujące waluty: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. Jednak ze względu na wspomniany wcześniej podatek odnośnie dolara amerykańskiego, najbardziej opłacalne będzie zabranie ze sobą EURO.
Jeśli chodzi o bankomaty, to ich sieć jest delikatnie mówiąc znikoma. W Varadero można skorzystać z bankomatu miedzy innymi w „centrum handlowym” znajdującym się na końcu półwyspu, nieopodal pola golfowego.
Jack | Ostatnio w biurach CADECA oraz szczególnie w hotelach bardzo dużo traci się przy wymianie. Na przykład nie tak dawno za $100 kanadyjskich powinno otrzymać się ok. 73 CUC. CADECA dawała po 71 CUC, a hotele 68, a nawet 66. A do tego jeszcze w niektórych hotelach trzeba było czekać w kolejkach na wymianę-albo też kompletnie im zabrakło waluty kubańskiej! W każdym razie warto wiedzieć, jaki jest oficjalny kurs i postarać się wymienić pieniądze w banku. |
arasxc | skoro na wjeździe do kraju muszę mieć 100 dolarów na każdy dzień to, delikatne mówiąc, po co mi bankomat? |