Zwiedzanie Kuby, co warto zobaczyć podczas wakacji?. Kuba, jak na tropikalną wyspę przystało, każdego roku przyciąga rzesze turystów spragnionych słońca, lazurowej wody i odpoczynku. Jednak Kuba to nie tylko plaże i relaks, będąc na wyspie grzechem byłoby nie zobaczyć jej licznych zabytków i cudów natury.
Zwiedzanie Hawany.
Wypoczywając na Kubie koniecznie odwiedzić trzeba Hawanę, przepiękne, pełne kontrastów miasto, aby poznać jego różne oblicza: kolonialną, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówkę i nową część stolicy, z Placem i Muzeum Rewolucji na czele. Hawanę zwiedzić można pieszo lub wybrać się na wycieczkę jednym z licznych, zabytkowych samochodów. Wędrując po mieście warto przysiąść w którymś z barów, w przeszłości chętnie odwiedzanych przez Ernesta Hemingwaya, by śladem mistrza wypić mojito i rozkoszować się niepowtarzalną atmosferą Hawany. Kolejnym kultowym miejscem jest Malecon, zaniedbana, ale mimo to niesłychanie fascynująca nadmorska promenada, tłumnie przyciągająca zarówno turystów, jak i miejscowych. Wieczór natomiast warto spędzić w słynnym klubie Tropicana.
Santiago de Cuba.
Kuba nie kończy się na Hawanie, warte odwiedzenia jest również drugie co do wielkości miasto na wyspie - Santiago de Cuba, położone w jej południowo-wschodniej części. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest zlokalizowana na jego przedmieściach twierdza Castillo de San Pedro de la Roca, inaczej nazywaną Castillo del Morro. Została ona wzniesiona na początku XVII wieku, a następnie w 1710 roku odbudowana po zniszczeniu jej przez wojska angielskie. Twierdza wpisana jest listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, zwiedzający mogą podziwiać skomplikowany układ fos, mostów zwodzonych, przejść i schodów, znajdujące się w podziemiach lochy oraz muzeum piratów. Godne uwagi są również inne zabytki miasta: katedra, dom Diego Velasqueza, uznawany za najstarszy dom na wyspie, sanktuarium maryjne patronki Kuby Virgen de la Cardid del Cobre i calle Pedro Pico, czyli schody, które łączą dolną i górną część miasta. Santiago de Cuba to istny tygiel kulturowy, w którym mieszają się wpływy kultury karaibskiej i afrykańskiej. Miasto tętni życiem, zwłaszcza w połowie lipca, kiedy to karnawał porywa wszystkich mieszkańców i turystów do zabawy.
Trinidad - klejnot Kuby i Perła Południa.
Trinidad należy do najstarszych kubańskich miast, założony został w 1514 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazqueza de Cuellar. Ciekawostką jest, że Trinidad pierwotnie znajdował się nad morzem, dopiero po kilkunastu latach z powodu licznych ataków ze strony piratów przeniesiony został w głąb lądu. Miasto nazywane jest „klejnotem Kuby”, nazwa ta świetnie oddaje jego charakter, jego starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jest istną perełką, którą po prostu trzeba zobaczyć. Najważniejsze zabytki miasta skupione są wokół centralnie położonego Plaza Mayor. Kolonialna zabudowa zachwyca mnogością kolorów i niepowtarzalną atmosferą - spacerując po brukowanych uliczkach z biegnącymi ich środkiem rynsztokami ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Nie ma tu wieżowców, szybkiego ruchu, nowoczesnych sklepów, są za to urokliwe zaułki, małe knajpki z muzyką na żywo i liczne kanarki w klatkach, które według miejscowych wierzeń zapewnić mają mieszkańcom pomyślność. Warto zwiedzić barokową katedrę oraz były klasztor świętego Franciszka z charakterystyczną dzwonnicą, której wizerunek umieszczono na kubańskich monetach. Obecnie w budynku klasztoru mieści się Narodowe Muzeum Walki z Bandytami, zawierające dokumentację walki z kontrrewolucyjną partyzantką. W pobliżu Trynidadu znajduje się Cienfuegos, nazywane często „perłą południa”. Turystów przyciąga tu doskonale zachowana kolonialna zabudowa, w tym liczne zabytki: ratusz, teatr Tomasa Terry, neoklasycystyczna katedra i zbudowany w stylu eklektycznym Palacio de Valle.
Santa Clara - śladami Che Guevary.
Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczek jest położone w środkowej części Kuby miasto Santa Clara, słynące z mauzoleum Che Guevary. Miejsce to upamiętnia stoczoną pomiędzy 28 grudnia 1958 a 1 stycznia 1959 roku bitwę, która zadecydowała o losach rewolucji. Imponujące mauzoleum położone jest na wzniesieniu, z którego rozpościera się panorama okolicy. Na wysokim postumencie umieszczono ważący kilkadziesiąt ton pomnik rewolucjonisty, a plac przed nim wyłożony jest płytami, na końcu placu znajdują się dwie tablice ze słynnymi cytatami Fidela Castro.
Wspomnienie Che Guevary obecne jest nie tylko w Santa Clara - jego olbrzymią podobizną ozdobiona jest ściana budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na hawańskim Placu Rewolucji, cytaty i zdjęcia El Commandante umieszczone na billboardach, plakatach i pamiątkach dla turystów obecne są praktycznie we wszystkich miejscowościach, wzdłuż całej wyspy.
Parki Narodowe.
Oprócz wspaniałych zabytków Kuba poszczycić się może również pięknem natury - lazurowa woda, bezkresne plaże, majestatyczne palmy królewskie, zielone wzgórza, górskie wodospady - te i inne cuda przyrody czekają na przybywających na wyspę turystów. W zachodniej części Kuby odwiedzić warto dolinę Valle de Vinales w górach Sierra de los Organos. Stworzono tam park narodowy, w skład którego wchodzą gigantyczne, porośnięte bujną roślinnością formacje skalne nazywane mogotami. Są one pełne jaskiń, najsłynniejszą z nich jest odkryta w 1951 roku Cueva del Indio, w której w okresie konkwisty schronienia szukali miejscowi Indianie z plemienia Guanahatabey. W pobliżu doliny znajduje się innego typu atrakcja, a mianowicie wielkie malowidło o nazwie Mural de la Prehistoria, wykonane na zlecenie Fidela Castro, przedstawiające drogę ewolucji człowieka. Kolejnym niezwykle ciekawym parkiem narodowym jest Topes de Collantes, położony 800 m n.p.m., w łańcuchu górskim Escombray. Stamtąd dostać się można do pobliskiego Parku Narodowego Guanayara ze słynnym wodospadem El Rocio, jaskiniami nietoperzy i jeziorem El Venado, położonych wśród bogatej roślinności podzwrotnikowej dżungli. Miłośników przyrody z pewnością zachwycą również otaczające Kubę mniejsze wyspy, w tym oferujące doskonałe warunki do nurkowania Cayo Largo i Cayo Blanco. Spotkać tam można również liczne iguany, leniwie wylegujące się na białym piasku.
Rum i Cygara.
Dwa najsłynniejsze produkty kubańskie to rum i cygara. Z upraw najlepszego na świecie tytoniu słynie prowincja Pinar del Rio, tutejsza fabryka cygar jest otwarta dla zwiedzających. Wytwórnię cygar można również odwiedzić w Hawanie, by zapoznać się z ręcznym procesem ich wytwarzania czy zakupić pamiątki z wyprawy. W stolicy warto również odwiedzić Muzeum Rumu, gdzie można samemu skosztować najlepszych gatunków tego szlachetnego trunku.
Brak komentarzy. |