Co warto kupić w Gruzji, oto zakupy w Gruzji w praktyce. Gruzja oprócz niebywałej różnorodności krajobrazu, zachwyca bogatą kulturą i historią oraz oryginalnym rękodziełem artystycznym. Dlatego nie ma co silić się na tandetne pamiątki z Gruzji, należy kupić to z czego kraj słynie i co jest najbardziej dla niego charakterystyczne.
Miejscowe czapy
Gruzja oferuje masę niezapomnianych pamiątek. Jedną z nich są bardzo oryginalne czapy. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć czapkę chewsurską, która wykona jest z włóczki i przyozdobiona gruzińskimi motywami. Jest ona noszona przez mężczyzn, nawet podczas gorącego lata. Kolejnym bardzo charakterystycznym gruzińskim przykryciem głowy jest papachi - wielka futrzana czapa, która stanowi idealną osłonę na ciężkie zimy. Nie jest ona aż tak popularna jak czapka chewsurska, jednak bez problemu powinniśmy ją znaleźć podróżując „Drogą wojenną”, w okolicach Ananuri czy Kazbegi.
Gruzińskie rękodzieła filcowe
Wędrując ulicami Tbilisi czy spacerując po gruzińskich bazarach możemy być zaskoczeni jak popularne stały się wyroby filcowe w Gruzji. Często wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Mogą być dobrym pomysłem na prezent dla naszych znajomych. Do najpiękniejszych filcowych rękodzieł z cała pewnością należy zaliczyć długie i szerokie szale, które są bardzo starannie wykonane i pokryte ciekawymi wzorami. Jednak obecnie „numerem jeden” w Gruzji stały się kwiaty wykonane z filcu. Stanowią bardzo modny dodatek do ubrania, są przyczepiane do bluzek, torebek, noszone na włosach czy jako bransolety. Obok rzeczy filcowych naszą uwagę mogą przykuć również rzeczy wykonane z włóczki. A przede wszystkim ciepłe skarpetki w fantastyczne wzory, torebki na szyję, malutkie portfele czy etui na telefony, przyozdobione gruzińskimi motywami.
Coś dla oczu i ducha
Gruzińska kultura jest ściśle związana z religią prawosławną. Wnętrza cerkwi pełne są przepięknych ikon oraz malowideł ściennych. Bardzo żywy jest kult świętych, przede wszystkim Św. Jerzego patrona Gruzji oraz św. Nino - uważanej za apostołkę i oświecicielkę Gruzji. Dlatego jedną z ulubionych pamiątek przywożonych z Gruzji są ikony, które możemy kupić w licznych sklepach z dewocjonaliami na przykład na ulicy Leselidze w starym Tbilisi czy przy górującym nad miastem kościele Sameba. Gruzińskie ikony to przede wszystkim tzw. ikony repusowane, czyli wytłaczane w metalu. Najczęściej malowana jest jedynie twarz, która tkwi w złoconych oprawach wysadzanych drogimi kamieniami. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie czegoś wyjątkowego, za przystępną cenę, i przypominającego prawdziwe dzieła sztuki.
Kilimy, kindżały i antyki...
Wędrując ulicami starego Tbilisi możemy natknąć się również na niezwykle interesujące kilimy. Są to tkaniny dekoracyjne wyglądem przypominające dywany. Wykonywane są one na osnowie wełnianej lub lnianej i posiadają głównie wzory geometryczne. Używa się ich do dekoracji ścian, podłóg oraz do przykrywania mebli. Kolejną popularną pamiątką z Gruzji są kindżały czyli długie noże, proste lub zakrzywione, wykonywane przede wszystkim z metalu i drewna. Często pięknie zdobione. Jednak wywóz tego typu pamiątek z Gruzji jest ograniczony z powodu częstych problemów na granicy. Aby wywieźć taką pamiątkę z Gruzji należy mieć specjalny dokument wydawany przez sprzedawcę lub nawet przez Ministerstwo Kultury. Podobnie wygląda sprawa z antykami, którymi przepełniona jest Gruzja. Począwszy od niezwykłej biżuterii, poprzez przepiękne samowary, zastawy stołowe, obrazy czy instrumenty muzyczne. Jednak przed zakupem tego typu pamiątek, warto przyjrzeć się dokładnie czy oferowany towar nie jest chińską podróbką wykonaną z kiepskiej jakości materiału.
Do podziwiania i spożywania
Gruzja jest ojczyzną wina. Uprawa winorośli, produkcja i konsumpcja tego trunku to coś więcej niż tylko działalność gospodarcza. Jest to nieodłączna część życia i kultury każdego Gruzina. Podróżując po tym niezwykłym kraju warto więc kupić coś z czego Gruzja jest dumna i słynie na cały świat - wino lub czaczę. Jednak wybór wina może przyprawić o zawrót głowy ze względu na bardzo dużą różnorodność tego trunku. Gruzja oferuje zarówno wina białe jak i czerwone, słodkie i wytrawne. Do najbardziej znanych zaliczyć należy wino Saperavi - wytrawne czerwone, pochodzące z Kachetii. Kolejnym wysoko cenionym kachetyjskim winem jest Mukuzani - również czerwone wytrawne, podobno ulubione wino Stalina. Do win białych zasługujących na szczególną uwagę należy na pewno zaliczyć Mtsvane - półwytrawne, oraz Tsinandali - wytrawne z mikroregionu Telavi. Wspaniałą pamiątką będzie zakup wina w oryginalnej glinianej butelce, ręcznie malowanej i przyozdobionej pięknymi roślinnymi motywami. A do tego idealnym dodatkiem będą gliniane miseczki czy dzbanuszki specjalnie przeznaczonych do picia tego trunku. Można również skusić się na zakup rogów, z metalowymi elementami dekoracyjnymi, czyli tradycyjnych „naczyń” do picia wina w Gruzji.
Coś dla muzykalnych
Gruzini bez dwóch zdań są jednym z najbardziej muzykalnych narodów na świecie. Ich piękne pieśni można usłyszeć dosłownie wszędzie. Dlatego warto wybrać się również do sklepu muzycznego w poszukiwaniu płyt ze znakomitymi wielogłosowymi pieśniami ludowymi czy sakralnymi. I tu godnym polecenia jest najlepszy i najbardziej utytułowany zespół Rustavi. Jednak warto również zwrócić uwagę na inne zespoły muzyczne, wykonujące przyjemną muzykę gitarową, łagodne odmiany rocka czy jazzu. I jak starczy nam jeszcze miejsca w plecaku, warto kupić panduri - gruzińską gitarę trójstrunową.
Podczas wakacji w Gruzji na pewno będziemy oczarowani różnorodnością i niezwykłością oferowanych pamiątek. Głęboko zakorzenione w sercach Gruzinów przywiązanie do kultury i tradycji przejawia się w niemal w każdym produkcie, który „wyszedł” z ich rąk. I tylko od nas zależy, co wybierzemy.
Brak komentarzy. |