Pamiątki z Nepalu. Nie da się ukryć, że Nepal to niezwykle charakterystyczny i niesamowity kraj. Każdy, kto go odwiedzi chciałby zabrać ze sobą coś, co będzie mu przypominało pobyt w himalajskim królestwie. Podpowiadamy jakie pamiątki warto przywieźć z wyjazdu do Nepalu.
Na początku warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wielu innych, najpopularniejszych destynacji, w Nepalu nie ma problemu z wyborem pamiątek. Nie króluje tu „chińszczyzna”, a wybór jest spory. Większym problemem jest to, jak zmieścić w plecaku wszystkie zakupione przedmioty.
Pashmina
Świetną pamiątką z Nepalu są kolorowe i delikatne szale z pashminy. Nazwa ta pochodzi od słowa pashm, które oznacza po persku wełnę, a tradycja jej tkania pochodzi z XV wieku i została wprowadzona przez władcę Kaszmiru Zayn-ul-Abidina. Oryginalne szale cechują się niezwykłą lekkością i miękkością oraz są odporne na zagniecenia. Prawdziwa pashmina to mieszanka jedwabiu i ręcznie przędzonej wełny z runa kóz kaszmirowych zamieszkujących wysokie partie Himalajów. Taka pamiątka może jednak sporo kosztować. Tańsze ale także efektowne szale zawierają domieszkę owczej wełny lub bawełny, są mniej błyszczące i delikatne ale i tak stanowią świetny, egzotyczny dodatek do codziennego stroju.
Sprzęt turystyczny i ubrania
Thamel - turystyczna dzielnica Katmandu słynie ze sklepików wypełnionych po brzegi odzieżą trekkingową i sprzętem turystycznym. Co oczywiste, nie należy liczyć, że mamy do czynienia z oryginałami - wystarczy porównać ceny oferowanych produktów z jedynym w mieście prawdziwym salonem znanej amerykańskiej marki. Bez problemu znajdziemy także sklepy oferujące na metry taśmy z logo najbardziej znanych outdoorowych firm, co tylko potwierdza wątpliwą autentyczność wystawianej na sprzedaż garderoby. Ubrania takie dzielą się na dwie kategorie - szyte przez profesjonalnych krawców z materiałów, które „zniknęły” z fabryk, gdzie produkuje się oryginalną odzież i uszyte byle jak z podrzędnej klasy płótna. Wybierając się na niesamowite himalajskie trekkingi, z których słynie kraj nie należy jednak ślepo polegać na zakupionym na miejscu sprzęcie. Wiele osób przywozi jednak do Polski sporo tego typu odzieży, ponieważ ceny w Nepalu są nawet dziesięciokrotnie niższe, a jeśli dobrze się poszuka można znaleźć ubrania całkiem dobrej jakości.
Broń
Nepal jest rajem dla amatorów broni białej - stąd właśnie pochodzi słynny nóż kukri. Znany również pod nazwą noża Ghurków jest nieodłącznym atrybutem tego wojowniczego plemienia służącym do walki i jako narzędzie codziennego użytku. Ghurkowie walczyli w wielu wojnach jako armia najemna i zamiast korzystać z fabrycznej broni ufali jedynie ostrzu własnego kukri wyrabianym w rodzinnych wioskach. Nóż charakteryzuje specjalnie wygięte ostrze, mierzące zwykle do 40 centymetrów, wykonane ze stali i obsadzone w drewnianej lub zrobionej z rogu bawoła wodnego rękojeści. Ważący od 0,5 do 1,5 kilograma nóż trzyma się tradycyjnie w drewnianej pochwie obciągniętej skórą zawieszonej na pasku, po prawej stronie. Kukri w większości wykonywane są ręcznie, ze względu jednak na zainteresowanie turystów coraz częściej można znaleźć maszynowe egzemplarze. Szczęśliwcom może udać się wytargować autentyczny nóż zrobiony przez wiejskiego kami - kowala, wykuwającego ostrze ze stali nierzadko pochodzącej z jedynego dostępnego źródła metalu - na przykład ze starych resorów ciężarówek.
Herbata
Pomimo że górzysty teren pokrywający 3/4 powierzchni kraju uniemożliwia uprawę herbaty, stała się ona narodowym napojem Nepalczyków. To właśnie dzięki deficytowi herbato-nośnego terenu jej produkcja nie jest masowa i dba się o każdy jej liść. Nepalczycy podają herbatę do każdego posiłku, wśród wielu odmian napoju najczęściej można spotkać herbatę imbirową z dodatkiem miodu i cytryny, milk tea - czarną herbatę z mlekiem czy masala ćaj - mleczny napar z dodatkiem aromatycznych przypraw. W turystycznych dzielnicach miast można znaleźć sklepiki z pięknie zapakowaną herbatą w ręcznie robionych pudełkach z malowidłami lub ozdobami z suszonych kwiatów. Nie bez powodu więc Nepalczycy mawiają, że słońce wstaje dopiero po pierwszej filiżance herbaty.
Przyprawy
Świeże i aromatyczne przyprawy sprzedawane na bazarach mogą przyprawić miłośników dalekowschodniej kuchni o zawrót głowy. Do domu warto zabrać ze sobą świeżo zmieloną garam masalę - „gorącą mieszankę” wcześniej uprażonych przypraw nadającą charakterystyczny egzotyczny smak potrawom czy suszone w całości ostre papryczki chili, świeżą kolendrę i kmin rzymski, aromatyczne laski cynamonu czy suszone owoce kardamonu idealne do przygotowania aromatycznej herbaty.
Przedmioty kultu
Na ulicznych straganach i rynkach bez problemu natrafimy na religijne emblematy zarówno związane z hinduizmem jak i buddyzmem. Znajdziemy tam wiele godnych uwagi pamiątek poczynając od metalowych lub ceramicznych figurek hinduistycznych bóstw czy buddów, poprzez buddyjskie flagi i młynki modlitewne, barwne obrazy lub makatki z mandalami aż do wisiorków z znakiem Om ilustrującym dźwięk powstania wszechświata. Miłośnikom kultury buddyjskiej z pewnością wpadną w oko przepiękne malowane lub haftowane thangki - łatwe do przewożenia zwijane płótna obrazujące sceny religijne będące pomocą w medytacji. Warto także nabyć płyty z uspokajającymi mantrami, które będą po powrocie przypominały dźwięki towarzyszącej nam niemal w okolicy każdej buddyjskiej świątyni mantry Om Mani Padme Hum - pozdrowienia klejnotu w kwiecie lotosu. Dla przypomnienia magicznej atmosfery hinduskich świątyń warto zabrać do domu powszechnie dostępne wonne kadzidła.
Książki, plakaty i mapy
Dobrą pamiątką z Nepalu będą także książki i albumy wydawnictw niedostępnych w Polsce. Pozycje te, najczęściej w języku angielskim, dotyczą kultury i zwyczajów kraju lub opisują historię zdobycia himalajskich ośmiotysięczników. Na zainteresowanych czeka między innymi autobiografia jednej z Kumari - żyjących bogiń, którym oddawana jest cześć w Katmandu, a miłośnicy wschodniej kuchni znajdą książki kucharskie z oryginalnymi nepalskimi przepisami. Dostępne są także albumy fotograficzne i plakaty, które mogą być jednak problematyczne w transporcie. W każdej księgarni znajdziemy również niedostępne w Polsce niedrogie mapy tras trekkingowych.
Tybetańskie antyki
Na uwagę zasługują pochodzące z Tybetu antyki. Warto wiedzieć, że oryginały znajdziemy jedynie w wyspecjalizowanych sklepach, na bazarze sprzedawcy kuszą jedynie dobrze wykonanymi podróbkami. Wśród staroci najciekawsze są srebrne wisiory, intrygujące metalowe kołatki i klamki w kształcie zwierząt, strzały, dzwonki czy drewniane maski przedstawiające lamów lub bóstwa.
Nepalskie stroje i biżuteria
Najbardziej popularnymi pamiątkami są charakterystycznie ukośnie zapinane kolorowe nepalskie koszule, szerokie spodnie „alladyny”, mieniące się ozdobnymi taśmami bluzki i etniczne torebki wszelkich kształtów i kolorów. Dobrym pomysłem jest też zakup czapki lub szalika z wełny jaka. Na uwagę zasługuje również bogato zdobiona srebrna biżuteria - miłośniczki świecidełek z pewnością opuszczą Nepal z co najmniej jedną parą kolczyków, czy delikatną bransoletką.
Na bazarach i targowiskach Nepalu nawet przeciwnicy przywożenia do domu pamiątek mogą paść ofiarą zakupowego szaleństwa. Oryginalne suweniry są niedrogie i zazwyczaj dobrze wykonane, a szeroki wybór towarów pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Kupując pamiątki nalezy jednak wcześniej sprawdzić, czy dany przedmiot nie jest zakazany w obrocie i czy będziemy mogli bez problemów przywieźć go do Polski.
Brak komentarzy. |